collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:05:15 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
„Кај вас дома ракијата се користи за лекување на сите видови болести, за секаков тип на прослави и како лосион за масажа“.

„За роденден сите те влечеле за уши да ‘пораснеш’“.

„Седум дена по Божиќ или Велигден се руча сарма“.

„Кога плачеш, не е необично татко ти да ти каже: ‘Престани да цмиздриш у п*чку материну’“.

„Секоја венчавка започнува со песната ‘Зете мили зете’“.

„Татко ти те вика ‘идиот’ кога не знаеш да го направиш она што ни тој не знае“.

„Мајка ти од мал те научила дека промајата убива“.

„Имаш барем еден роднина со која не разговара целото ваше семејство“.

„Се шегуваш на тема лична трагедија“.

„Имаш барем еден роднина кој си пече ракија“.

„Мислиш дека се е воглавно некоја завера“.

„Кога ќе запознаеш некој странец прво го учиш на сите пцовки“.

„Татко ти секогаш го боли грбот“.

„Кога си бил мал за роденден со поклонот обавезно добиваш и чоколадо!“
 
„Ти велеле дека ќе ти порасне опаш ако пиеш кафе кога си бил мал“.

„Те плашеле со Бабарога“.

„Мајка ти не ти дава да пиеш ладна вода кога си испотен“.

„Родителите секогаш ти велат:“...„Кога бев на твои години...“.

„Родителите секогаш те викаат ‘сине’ без оглед дали си машко или женско“.

„Удираш по маса и кршиш чаши кога си пијан и весел“.

„Кога реченицата: ‘Немој толку да се смееш ќе заплачеш’ ти звучи разумно“.

„Твојата мајка постојано вели ‘фала богу’“.

„Ако седиш блиску до телевизор ќе го изгубиш видот“.

„Им го читаш овој список на твоите и ти викаат ‘Што лажеш, не е вистина!’“

„Живееш во земја каде ќотекот излегол од рајот“.

„Мајка ти трчa по тебе да облечеш поткошула“.

„Кога добиваш подароци оние кои не ти се допаѓаат ги чуваш за да ги подариш на друг“.

„ДВД-то, видеото и сите далечинските се покриени со фолија, да не фаќаат прашина“.

„Во гаража/подрум имаш неколку литра ракија, 50 тегли ајвар, компот слатко и пола тона отпад“.

„Твојата мајка го сече лебот на кришки со дебелина од 5 сантиметри“.

„Секој има безброј кумови“.

„Имаш барем еден роднина кој е молер“.

„Ракија се пие пред појадок за подобра циркулација“.

„Еден леб се јаде на ручек“.

„Засекогаш живееш со родителите“.

„Имаш волнени калчунки што ти ги сплела баба ти“.

„Ако си постаро дете секогаш мораш да попуштиш бидејќи си ‘попаметен’“.

„Родителите го вртат каналот кога има сцени со бакнување на ТВ“.

„Кога и родителите да ти рекле: ‘Ќе видиме’, ништо не било од тоа“.

Link

Author Topic: Како знаеш дека по потекло си од поранешна Југославија?  (Read 2402 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
„Кај вас дома ракијата се користи за лекување на сите видови болести, за секаков тип на прослави и како лосион за масажа“.

„За роденден сите те влечеле за уши да ‘пораснеш’“.

„Седум дена по Божиќ или Велигден се руча сарма“.

„Кога плачеш, не е необично татко ти да ти каже: ‘Престани да цмиздриш у п*чку материну’“.

„Секоја венчавка започнува со песната ‘Зете мили зете’“.

„Татко ти те вика ‘идиот’ кога не знаеш да го направиш она што ни тој не знае“.

„Мајка ти од мал те научила дека промајата убива“.

„Имаш барем еден роднина со која не разговара целото ваше семејство“.

„Се шегуваш на тема лична трагедија“.

„Имаш барем еден роднина кој си пече ракија“.

„Мислиш дека се е воглавно некоја завера“.

„Кога ќе запознаеш некој странец прво го учиш на сите пцовки“.

„Татко ти секогаш го боли грбот“.

„Кога си бил мал за роденден со поклонот обавезно добиваш и чоколадо!“
 
„Ти велеле дека ќе ти порасне опаш ако пиеш кафе кога си бил мал“.

„Те плашеле со Бабарога“.

„Мајка ти не ти дава да пиеш ладна вода кога си испотен“.

„Родителите секогаш ти велат:“...„Кога бев на твои години...“.

„Родителите секогаш те викаат ‘сине’ без оглед дали си машко или женско“.

„Удираш по маса и кршиш чаши кога си пијан и весел“.

„Кога реченицата: ‘Немој толку да се смееш ќе заплачеш’ ти звучи разумно“.

„Твојата мајка постојано вели ‘фала богу’“.

„Ако седиш блиску до телевизор ќе го изгубиш видот“.

„Им го читаш овој список на твоите и ти викаат ‘Што лажеш, не е вистина!’“

„Живееш во земја каде ќотекот излегол од рајот“.

„Мајка ти трчa по тебе да облечеш поткошула“.

„Кога добиваш подароци оние кои не ти се допаѓаат ги чуваш за да ги подариш на друг“.

„ДВД-то, видеото и сите далечинските се покриени со фолија, да не фаќаат прашина“.

„Во гаража/подрум имаш неколку литра ракија, 50 тегли ајвар, компот слатко и пола тона отпад“.

„Твојата мајка го сече лебот на кришки со дебелина од 5 сантиметри“.

„Секој има безброј кумови“.

„Имаш барем еден роднина кој е молер“.

„Ракија се пие пред појадок за подобра циркулација“.

„Еден леб се јаде на ручек“.

„Засекогаш живееш со родителите“.

„Имаш волнени калчунки што ти ги сплела баба ти“.

„Ако си постаро дете секогаш мораш да попуштиш бидејќи си ‘попаметен’“.

„Родителите го вртат каналот кога има сцени со бакнување на ТВ“.

„Кога и родителите да ти рекле: ‘Ќе видиме’, ништо не било од тоа“.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 55
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Еј, одлично е, ме насмеа до солзи ...
anrovla

vsutarov

 • Guest
Hehehe,ziva vistina,golem del od ova seuste se primenuva.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
 Ziva vistina od aspekt na dete ama od roditelski agol nekako ne mi odgovara iako i taka e ziva vistina. :D

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline ladon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: skopje
 • Age: 45
 • Posts: 300
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
mala sala jas im vikav na drugarite ako si roden pred 1990 godina koga bevme jugosloveni
zanaci si jugosloven tie sto se rodeni posle 1990 godina se makedonci!

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
 Jas go imam videno i drugarot Tito vo zivo.Bev vo zabaviste koga ne iznesoa na avtopat da go precekame.Se vrezale vo mojot detski mozok belata rakavica sto ni mavtase golemata pundza na Jovanka  Broz sto strcese visoko od niz kabrioletot i patot posipan so tri sloja cvekje.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Epten se na mesto site muabeti  :icon_salut:

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 55
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Ha, ha,  kaj vi tekna za ova  da pisuvate ...me potsetivte na denovite koga bev Titov pioner koga moravme da se zakolneme deka ne lazeme za nesto, CESEN TITOV PIONERSKI ZBOR lele perenje mozok. :icon_thumright:

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
nekoi od rabotite sto te izdavaat deka si od toa vreme  :icon_thumright:

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Nekoj rece perenje mozok...

Da ostavime politikata na strana, zivotot bese mnogu polesen, pocituvanje bese na visoko nivo. Skoluvanjeto bese skoluvanje a ne kako denes nikoj ne znae koj jade koj pie. Ke se desese krazba vo slovenija cela jugoslavija bese zaprepastena a denes veke nema cas da ne se ograbi ili ubie nekoj vo MK

Koga se odese vojska veke se znaese deka si pecen za zivot, i tako dalje i tako dalje
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
eve prevod za pomladite ;)


За сите родени  60* 70* 80*...
1.Преживеавме и родени сме нормални
Иако нашите мајки  
-пиеја аспирин кога ги болеше глава
-Јаделе храна од конзерви
-пушеле цигари и работеле до последниот ден од трудноќата
2. Во тоа време н не се плашевме како деца
-се возевме во автомобили без појаси и воздушни перничиња
-не ни требаа кациги за возење на точак или рошули
- пиевме вода од црева за наводнување (а не од флаширана пластика)
3. Во тоа време
-не ни беа толку битни модните марки - брендови
-излегувавме од дома сабајле , се игравме цел ден дур не се запалат уличните светла
-жмурки ,камај,каубојци индијанци,
- и све друго што може дечјата машта да смисли
-неретко неможеа да не најдат по цел ден
-никогаш немаше проблеми
-правевме троколици се пуставме по улици
-често пагавме, кршевме прсти ,цели со модрици ...
-научивме како да го решаваме проблемите...
- ние немавме имагинарни пријатели
-немавме проблеми со концентрација во училиште...
-не ни даваа таблети за хиперактивност ...
- нас не ни продаваа дрога позади училиште...
- ние немавме  play station, Nintendo ,x-box ,99 канали на тв...
-немавме мобилни ,компјутери , интернет ...
- ние имавме ПРИЈАТЕЛИ
-пагавме од дрвја,ке се пресечевме со стакло,
-Ке скрсевме некој заб ,нога или рака ...
- не користевме телефони , одевме лично кај пријателите да се дружиме
-имавме слобода , право на грешка,успех и одговорност ...
- и научивме да живееме така
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Offline misajloski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo
 • Age: 42
 • Posts: 429
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
ne da e vistinito i pojce od vistina e

heheheheheeheh se iznasmeav
misajloski

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 39
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Jugosloveni - Jugosloveni

Sigurno e bilo dobro vreme i dobar sistem na vodenje na drzavata, ama mora da idemo dalje, ne smeeme da zalime za nesto sto veke e proslo, toa ti e isto kako koga vozis avto da gledas vo retrovizor  :D Od jugoslavija ostana samo Yugoto  :happy:
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
hihi jako , imase i verzija "Kako da poznaes na plaza vo stranstvo deka nekoj e od Makedonija" i toa bese mnogu interesno  :embarrass:

Offline burda

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 47
 • Posts: 266
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
eee me naezivte da si e***e vekot pa jas use sum TITOV PIONER nikoas ne stanav mladinec zaso jugoslavia se rasturi koa trebase da stanam. boske boske boske boske boske boske boske

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
колку и да е смешно мислам дека во тоа време постоела поголема хуманост отколку сега.


Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Smesno ,ne smesno bese  srecno i veselo a pred se  bogato i mirno  :icon_thumright:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Exoterra

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 411
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Ne treba da mislis drugar, ednostavno toa bilo taka! A smesno zosto smesno? Zatoa sto site bevme Makedonci? Zatoa sto nasite roditeli podobro ziveele od nas, zatoa sto imale poubavo, pohumano socijalizirano detstvo? Zatoa sto patuvale pocituvani sekade niz svetot, a posle toa edvaj ceklale da se vratat vo svojata tatkovina? Zatoa sto imavme vistinski nezavisna drzava, zatoa sto mozevme slobodno da odime i vo Tetovo i vo Gostivar i vo Pristina? Za toa sto Matejce i Tanusevci ne ni znaevme deka postojat? Zatoa sto imavme nase more i nie kako deca koristevme po 2 odmori? Zatoa sto na tie odmori se druzevme so decata od cela Jugoslavija koi i den denesen ni ostanaa prijateli i pokraj toa sto debelite nacionalisticki glavi dzverski se ubivaa za nisto i nepotrebno?
Ne velam deka treba da ziveeme vo minatoto i so minatoto, no covekot na greski se uci. Podpadnavme vo kapitalisticka zamka, nacionalisticka zamka. Ni vetuvaa i ne ubeduvaa deka ke sme ziveele podovro vo kapitalizam. Demek sme imale edno more, pa sega ke imame nekolku, demek ke imame pogolem standad, demek nemalo da se obogatat preku nok 5% od narodot. Demek tie bogatasi koi se i voedno najgolemi rabotodavaci vo jugoslovenskite zemji podobro ke se grizele za svoite rabotnici od drzavata. Demek ako prodademe se sto e vredno vo drzavava ke bide podobro, poeftina struja, poeftini telefoni i t.n. Demek ke sme imale sloboda na govor kolku sto sakame, duri i protiv drzavata, ke mozeme slobodno da plukame po drzavata i po Pretsedatelot i Premierot kolku sto sakame, bidejki od toa ke gi hranime decata, demek ke sme se vrabotuvale i ke sme napreduvale vo sluzbata bez partiska kniska i prijateli, demek kriminalcite ke se gonele podobro, so drugi zborovi ke bideme svoi na svoe ke mozeme drzavata da si ja branime bez nekoj da ni stoi nad glava, a ke bideme otvoreni prema svetot za nasite gragjani da patuvale kade sto ke im tekne.....Taka veruvaa i eden del od Libiskiot narod! Ne postoi eden ednistven parametar koj tocno so brojka ke pokaze deka deneska e podobro, zemete go kriminalot, meguetnickata netolerancija, slobodno povikuvanje na omraza i na podelba na drzavata, zdravstvoto, skolstvoto, vnatresniot i nadvoresniot dolg na drzavata, izgubenite prijateli vo svetot koi ne pocituvaa tokmu poradi najciviliziraniot zivot na Zemjinata topka! Se bunevme zosto Belgrad da ni bil glaven sojuzen grad, a sega gazot go davame toa da ni bide podalecen grad Brisel, kade sto i jazikot ne go razbirame i koje ne ne stava pod razno, a od pocituvanje nema ni "p", kako sto i den deneska se bunat nekoi gradovi od Makedonija zosto tokmu tie ne se glavni.......Izgubivme mnogu, ja izgubivme srekata, mirot, spokojot, stremezite i planovite vo zivotot, go izgubivme sreknoto detstvo na nasite deca koi ne ni znaat da drugaruvaat, kako sto toa jas go pravev, go izgubivme dostoinstvoto kako antifasisticki gord narod koj cesno se izborel za svojata sloboda i drzava. Namesto gordi antifasisticki pesni koi se peeja sekoj prvi maj po livadite so skarite, deneska peeme zalopojki od tipot "i nie imame pravo da zivejme". Nema nisto postrasno , poponizuvacno i nema pogolema tragedija od taa da eden narod imal podobra istorija od segasnosta. Tokmu zatoa treba da razmislime site so svoi glavi, a ne so napolneti glavi od vestite sto ni se serviraat i sto ni gi propoveda propovednikot predavacot Latas i da se stavi kraj na seto ova! Deneska kapitalizmot propaga, ima najgolema kriza koja tie ja narekuvaat svetska, rabotnickata klasa se budi i vo Amerika i pravi mirni protesti vo sred Njujork kade za da gi zaplasat im gi krsat glavite i vilicite. Od druga strana socijalistickite zemji dozivuvaat prosperitet i ne gi tangira krizata!

Tags:
 

Како плавуша мие автомобил

Started by jufka

Replies: 11
Views: 1143
Last post March 27, 2009, 05:09:47 AM
by kiko_vet
Како и од каде падна овој човек??

Started by jufka

Replies: 6
Views: 1071
Last post October 19, 2009, 06:12:37 AM
by Cimento
Како ќе препознаете Македонец на плажа?!

Started by Gjuro

Replies: 10
Views: 1017
Last post July 24, 2011, 01:26:26 PM
by DimitarJ
Users Online Users Online (22)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal