collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ете, после многу размислувања, многу прашување и учење, тормозење на членовите од mkreef, дојде и тој момент, да соберам некоја паричка и да го почнам проектот за кој оддамна мечтаев.

Идејата беше децава малку да навлезат и во дој дел од еко системите, оваа слатководната веќе им станува банална, плус и многу е живо, се нешто мрда, шарено е, илјада чуда има внатре.

Бидејќи живеам во мал стан од 40м2, голем морски аквариум не доаѓа в предвид, остана да се разгледува најмалата опција, малечок морски, пико или како веќе ќе го викаме.

Значи 30-тина литри, колку што може поедноставно. Дополнително, сакам да поднаучам нешто пред сериозно да инвестирам, па си реков да пробам за што е можно помали пари да направам ексеримент, и да докажам, се надевам успешно, дека воопшто не е скапо да се има мал морски биотоп дома.

Идејата е секако да се популаризира овој прекрасен дел од акваристиката кај нас, гледате дека веќе не тресе морска грозница, иако цената на бензиот отиде во небо, сепак мислам дека би било прекрасно секој да проба и да види како се плива во солени води.

Морам да напоменам дека ништо од ова не ќе можеше да виде реалност, да не се тука секогаш расположени да не израдуваат, нашите увозници на аквариумски добра, поздрав, до Боро и Мики, сила сте !

И така, мора уште на почеток да се каже кој ќе бидат очекувањата од вака мали аквариуми.

Главната водилка ми беше:

- Што е можно поедноставна комбинација.
- Да не е претерано скапа и за инвестиција и за одржување.
- Ќе има само еден аквариум, главен, нема да има сумп, рефугиум, скимер и останати помагала за биолошка филтрација.
- Целата био - филтрација ќе биде на живиот камен.
- Нема активен јаглен, одстранувачи на фосфат и нитрати, ќе има некоја макро алга, chaete, на пример, ставена во филтерот, кој ќе се гриши да троши нитрати и фосфати.
- Нема да има додавања на trace елементи или слично, ќе има само редовна замена на вода 15% неделно како надополна на се што им недостасува од елементи.
- Нема чување на риби, ракчиња или било што поголемо, што би го теретело био системот.
- Ќе има само обичи и отпорни корали, кои не се премногу захтевни.
- Светлото ќе биде штедлица сијалица , покасно може да се надополни / замени со LED.
- Ќе има hang-on филтер, каде ќе биде греачот и алгата.
- ќе има мала пумпа за циркулација, а за истата ќе допринесува и самиот hang-on.

Тоа е главната идеја, си мислев во канцеларија да го носам, ама не дава душа, си го ставив во дневна на маса, барем децава ме поддржаа за тоа.

Следува дополнителна доза на гнавење, прашување, досаѓање, така да се извинувам однапред ...

Поздрав,
АнровлаLink

Author Topic: малечок морски аквариум на анровла  (Read 65084 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Ете, после многу размислувања, многу прашување и учење, тормозење на членовите од mkreef, дојде и тој момент, да соберам некоја паричка и да го почнам проектот за кој оддамна мечтаев.

Идејата беше децава малку да навлезат и во дој дел од еко системите, оваа слатководната веќе им станува банална, плус и многу е живо, се нешто мрда, шарено е, илјада чуда има внатре.

Бидејќи живеам во мал стан од 40м2, голем морски аквариум не доаѓа в предвид, остана да се разгледува најмалата опција, малечок морски, пико или како веќе ќе го викаме.

Значи 30-тина литри, колку што може поедноставно. Дополнително, сакам да поднаучам нешто пред сериозно да инвестирам, па си реков да пробам за што е можно помали пари да направам ексеримент, и да докажам, се надевам успешно, дека воопшто не е скапо да се има мал морски биотоп дома.

Идејата е секако да се популаризира овој прекрасен дел од акваристиката кај нас, гледате дека веќе не тресе морска грозница, иако цената на бензиот отиде во небо, сепак мислам дека би било прекрасно секој да проба и да види како се плива во солени води.

Морам да напоменам дека ништо од ова не ќе можеше да виде реалност, да не се тука секогаш расположени да не израдуваат, нашите увозници на аквариумски добра, поздрав, до Боро и Мики, сила сте !

И така, мора уште на почеток да се каже кој ќе бидат очекувањата од вака мали аквариуми.

Главната водилка ми беше:

- Што е можно поедноставна комбинација.
- Да не е претерано скапа и за инвестиција и за одржување.
- Ќе има само еден аквариум, главен, нема да има сумп, рефугиум, скимер и останати помагала за биолошка филтрација.
- Целата био - филтрација ќе биде на живиот камен.
- Нема активен јаглен, одстранувачи на фосфат и нитрати, ќе има некоја макро алга, chaete, на пример, ставена во филтерот, кој ќе се гриши да троши нитрати и фосфати.
- Нема да има додавања на trace елементи или слично, ќе има само редовна замена на вода 15% неделно како надополна на се што им недостасува од елементи.
- Нема чување на риби, ракчиња или било што поголемо, што би го теретело био системот.
- Ќе има само обичи и отпорни корали, кои не се премногу захтевни.
- Светлото ќе биде штедлица сијалица , покасно може да се надополни / замени со LED.
- Ќе има hang-on филтер, каде ќе биде греачот и алгата.
- ќе има мала пумпа за циркулација, а за истата ќе допринесува и самиот hang-on.

Тоа е главната идеја, си мислев во канцеларија да го носам, ама не дава душа, си го ставив во дневна на маса, барем децава ме поддржаа за тоа.

Следува дополнителна доза на гнавење, прашување, досаѓање, така да се извинувам однапред ...

Поздрав,
Анровла


« Last Edit: March 29, 2012, 12:58:18 PM by AFROMAN »
anrovla

Offline zlatkoreef

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: Scupi
 • Age: 52
 • Posts: 83
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #1 on: March 15, 2012, 01:18:04 PM »
Не додржа срце јуначко  :D. Само напред и со среќа

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #2 on: March 15, 2012, 01:22:14 PM »
Epa aj i oficijalno 56805 vo solenovodni.Najvazniot (prviot)cekor vekje si go napravil.Sega mozam da ti kazam sto e slicnosta pomegju morskata akvaristika i drogata LSD.Dvete te pravat dozivotno zavisen od edno zemanje,i dvete ti go otvaraat najsareniot svet sto mozes da si go zamislis a setilata ti gi izostruvaat do najsilna granica.
 Dosagjanjeto so prasanja se prifakja od se srce, samo e usloveno so toa da dosagjas i so redovni izvestai i sliki. :D

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #3 on: March 15, 2012, 01:23:23 PM »
Така, не додржа, во право сте  :happy:

Е сега како ке се справувам кога ќе бидам отсатен по недела две, ќе видиме, ама реков, идејата е да поднаучам малку, да помине летото, па на есен здравје боже и нешто повеќе ...
anrovla

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #4 on: March 15, 2012, 01:36:38 PM »
Избор на аквариум

Барав многу на инернет, што како колку и го сведов изборот на два типа:

- Или ќе си правам по мерак сам се, значи стакло да земам, да го лепам со црн силикон, да ставам црн плексиглас со чешел и да го преградам за на задната страна се направи филтер, па да го ц“цкам, дотерувам, да има и автоматска надополна со вода - со еден збор тип на кавариум AIO (All in One)

- Или ќе земам малечок готов и ќе средам за многу пократко време.

Бидејќи никако да најдам слободно време, прават варијанта, иако посакувана, ја оставам за на зима.
Се одличив за готов.
Барав по продавниците, сакав да биде што е можно по „коцкаст“ и по многу мислење, изборот падна на
Aquael - nanoreef (одличен комплет). Но Боро во моментот го немаше, а срце јуначко не може да чека, и така отидов на втората варијантаЧ

Hailea B30

30 литарски, 310 х 305 х 370, со капак и штедна од 11W за осветлување и потопен филтер со 200 литри на час.Филтерот го избрав Resun HF 2002, 570 литри на час (?!?), само заради димензиите на капакот.
Морав малку да го поткастрам, ама се вклопи некако. Сакав секако поголем, да можам и алга да бапнам таму, ама ...

Греач 50W, shark ...

И тоа е од техника за вечерва ...

anrovla

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #5 on: March 15, 2012, 01:45:02 PM »
Жив свет

Сите знаеме колку многу треба да се внимава на почетното циклирање на аквариумот, за да може да се заокружи биотопот и да можеме да почнеме да го населуваме со жив свет.
Се работи за недели, па можеби и месец два ...

Е сега постојат методи за забрзување на тој процес, ги има еден куп, јас лично сум поборник за водка методата ...

А од друга страна, знаејќи дека имам малечок аквариум од 30 литри, го искористив истото како огромна предност и ....
... си земав готова морска вода, подготвена, искиклиран, со сите салтанати !!!

Благодарност ОГРОМНА до Мики, што ми излезе во пресрет!!!

И сега ?

Па се знае, една туба морска вода, 2.5 кила жив камен, трк дома, го замив аквариумот, го наредив, го наполнив и ...


... blee blee blee ...


И СЕГА УЖИВАМ во малиов морски, лудница !!!


Следат во продолжение детали  :happy:
anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #6 on: March 15, 2012, 01:46:16 PM »
Со среќа старот. Добро си одлучил дома да ти биде. И мене ми беше првиот на работа па си го донесов домче.
Е сега имам само една мала замерка, 15% промена ќе да е малку без дополнителна опрема, јас би одел со 25% неделно, тоа ќе ти дојде измеѓу 6 и 7 литри вода според моите калкулации кога ќе одбиеш песок, камен и корали.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #7 on: March 15, 2012, 01:54:44 PM »
 Vlado davaj sliki.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #8 on: March 15, 2012, 01:55:31 PM »
Математика

Немој да рече некој дека било скапо да се почне со морска!

Еве ја мојата иницијална инвестиција (не велам трошок, инвестиција е :happy:)

Аквариум  - 3000 ден.
2 кг песок аргонит ситен - 260 ден.
2 кг сол германска, ја заборавив како се вика - 500 ден.
2.2 кг жив камен - 2360 денари.
греач 50W - 380 ден.
hang-on - 750 ден.

Се заедно околу 7500 денари !!!!

Се наредено, се бранува пред мене на маса, ЛУДНИЦА е  :happy:

Термометар имав, салинометар, немаше :(

RO апарат нема да купувам, ќе ја мешам солта со горска вода или слично.

ако менувам неделно по 25% вода, тоа е 5 литри, месецно 20 литри, за тоа треба по 40грама сол на литар, значи неполно кило сол месечно, околу 200 - 250 денари трошок.

И сега ајде нека каже некој дека било многу скапо!!!А слики ?


Ееееее ....
anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #9 on: March 15, 2012, 01:57:12 PM »
Не биди скржав, давај слики.

vsutarov

 • Guest
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #10 on: March 15, 2012, 01:57:34 PM »
Ovoj den sigurno ke ti ostane vo dolgo pamtenje.So srekja i golem uspeh vo morskite vodi.Sega za pocetok cekame detalni sliki, od site strani,kako seto toa izgleda.Eve ti ja prvata morska 560855 ,kolegive nesto ne im teknuva da se pofatat,skrzavi :D

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #11 on: March 15, 2012, 02:04:19 PM »
 Kamenot nekako preskap mi izleguva samo po tvojata matematika.A za sliki dobivas   560855pa sega ti vidi. :D

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #12 on: March 15, 2012, 02:15:51 PM »
So sreca zaplovuvanjeto vo otvoreno more :) Prasuvaj slobodno zasrto so odgovorite sto ke gi dobies site nie ucime. Za karmite ke cekame sliki zasto da ne se zaucis pa da ne ne izvestuvas redovno.
 :headbang:

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #13 on: March 15, 2012, 02:16:10 PM »
 applause samo napred   :icon_thumright:

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #14 on: March 15, 2012, 02:21:31 PM »
Техника


[Login or Register]
Се на едно место ...

[Login or Register]
Капакот пред да го сецнам одпозади заради hang-on филтерот ...

[Login or Register]
Песок, подготвен за местење ...
Hang-on, малку поткастрен, за да го собере под капак ...


[Login or Register]
anrovla

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #15 on: March 15, 2012, 02:30:49 PM »
Редење

Пополека, без паника, едно по едно ...

[Login or Register]
Песок ...

[Login or Register]
Одозгоре поглед ...

[Login or Register]
Малку вода, солена се разбира ...

[Login or Register]
Малку жив камен ...


[Login or Register]
Греачот во филтерот, да има повеќе место во аквариумот ...
anrovla

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #16 on: March 15, 2012, 02:38:10 PM »
Наполнето е !

Ете, бидна  :happy:[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Малава морска ѕвездичка веднаш излезе да се шета, а децава збеснаа по неа  :happy:
anrovla

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #17 on: March 15, 2012, 02:40:26 PM »
 560855 Mnogu simpaticno. applause applause applause

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #18 on: March 15, 2012, 02:43:58 PM »
Жив камен

А, кажете што е добар  :happy:


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]
anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #19 on: March 15, 2012, 02:46:45 PM »
 560855
Екстра претставување. Оваа тема е лекција за новите морци. Како се прави се во едно во еден ден.
Па ти и коралче имаш  :headbang:

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal