collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Е па ајде, бидејќи сум  :busted:, шала нели  8), да го претставам мојот аквариум:

Димензии(45 х 22 х 35 cm):

Литража(36 литри):

Карактеристики на водата(Температура 25Ц, pH не знам, kH и gH никогаш не сум мерел):

Филтрација: Стаклен филтер 12 литра, 3 сунѓери, 5 вреќи за пиперки, био-топки, филтер од аспоратор, гонет од воздушна пумпа.

Осветлување: штедна AKLight 26W daylight 860, 1900 lumeni, 45сц Т8 15W aca gro-lux,  total > 1W/l

Подлога: Само песок од маркова река, сепариран на три гранулации.

Декорација: Парче дрво од роза

Растенија: МНОГУ  :laugh: во процес на ресчистување на билките сум.

Риби: Paracheirodon innesi, Hyphessobrycon herbertaxelrodi, Tanichthys albonubes, Trigonostigma heteromorpha

Останато: RCS, Cardina Japonica.

Година и пол стар.

DYI скоро се: капак, греач, пригушници, ЦО2, филтер, ѓубрива ...

KNO3 15ppm дневно, Sera microelements, Easy carbo 2ml дневно, Easy ferro, неделно 5ml.

Промена на вода секој трет ден по 15 - 20%

Почеток, 3 месеци по старт:Бујна фаза, пред 2 месеца:
Моментална состојба:

Се на се, доказ дека со малку средства, МНОГУ труд и љубов, може да се има дома мало парче природа.

Link

Author Topic: Анровла аквариум  (Read 18747 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Анровла аквариум
« on: January 09, 2009, 10:06:50 AM »
Е па ајде, бидејќи сум  :busted:, шала нели  8), да го претставам мојот аквариум:

Димензии(45 х 22 х 35 cm):

Литража(36 литри):

Карактеристики на водата(Температура 25Ц, pH не знам, kH и gH никогаш не сум мерел):

Филтрација: Стаклен филтер 12 литра, 3 сунѓери, 5 вреќи за пиперки, био-топки, филтер од аспоратор, гонет од воздушна пумпа.

Осветлување: штедна AKLight 26W daylight 860, 1900 lumeni, 45сц Т8 15W aca gro-lux,  total > 1W/l

Подлога: Само песок од маркова река, сепариран на три гранулации.

Декорација: Парче дрво од роза

Растенија: МНОГУ  :laugh: во процес на ресчистување на билките сум.

Риби: Paracheirodon innesi, Hyphessobrycon herbertaxelrodi, Tanichthys albonubes, Trigonostigma heteromorpha

Останато: RCS, Cardina Japonica.

Година и пол стар.

DYI скоро се: капак, греач, пригушници, ЦО2, филтер, ѓубрива ...

KNO3 15ppm дневно, Sera microelements, Easy carbo 2ml дневно, Easy ferro, неделно 5ml.

Промена на вода секој трет ден по 15 - 20%

Почеток, 3 месеци по старт:Бујна фаза, пред 2 месеца:
Моментална состојба:

Се на се, доказ дека со малку средства, МНОГУ труд и љубов, може да се има дома мало парче природа.
« Last Edit: April 15, 2011, 02:14:12 PM by vsutarov »
anrovla

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: Анровла аквариум
« Reply #1 on: January 09, 2009, 10:17:39 AM »
Владо нема потреба да коментирам екстра е, ама мислам време е за поголем малце да си направиш ехехехе.
...And Justice For All

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: Анровла аквариум
« Reply #2 on: January 09, 2009, 10:28:00 AM »
Не е проблем поголем да направам, ама немам каде да го ставам  :'( :'( :'(
anrovla

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Анровла аквариум
« Reply #3 on: January 09, 2009, 10:28:07 AM »
 :dontknow: Nemam zborovi

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Анровла аквариум
« Reply #4 on: January 09, 2009, 11:22:21 AM »
Kako Amano napravi prvo akvarium pa potoa kuca okolu nego :laugh:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Анровла аквариум
« Reply #5 on: January 09, 2009, 11:54:42 AM »
 :occasion6: :occasion6: :occasion6: :occasion6:
SAMPION

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Анровла аквариум
« Reply #6 on: January 09, 2009, 12:15:56 PM »
Bilo kakov komentar tuka e suvisen.

Bi bilo dobro da uplodiras nekolku sliki vo galerijatavza da mozeme da gi integrirame vo logoto, so tvoja soglasnost.


A tamu dolu ispod akvariumot sto kries  :busted:
 :D

Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Анровла аквариум
« Reply #7 on: January 09, 2009, 12:31:02 PM »
Bilo kakov komentar tuka e suvisen.

Bi bilo dobro da uplodiras nekolku sliki vo galerijatavza da mozeme da gi integrirame vo logoto, so tvoja soglasnost.


A tamu dolu ispod akvariumot sto kries  :busted:
 :D


Kozi kozi  :yes: :yes: :police:
« Last Edit: January 11, 2009, 08:50:18 PM by nenad66 »
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Анровла аквариум
« Reply #8 on: January 09, 2009, 12:36:45 PM »
Владо знаеш што ке речам, СУПЕР, како и секогаш што викам  :dontknow:

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: Анровла аквариум
« Reply #9 on: January 09, 2009, 03:41:29 PM »
A tamu dolu ispod akvariumot sto kries  :busted:
 :D

Карантин, мрест за кози, остава за треви
anrovla

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: Анровла аквариум
« Reply #10 on: January 11, 2009, 01:09:29 PM »
Еве и подобар преглед на се што имам од акваристика:

Еден сталак со две полици, украсниот горе, малите доле:
Жители,
рамирези (уште малку, за 2-3 дена си одат  :'( :'( :'( )
бадис:


Растенија,
глосо, елеочарис:


Rotala Macrandra:

И, ТАДА, цело е кога се има се :D

anrovla

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Анровла аквариум
« Reply #11 on: January 11, 2009, 01:20:05 PM »
 :hello2: Super prezentacija

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Анровла аквариум
« Reply #12 on: January 11, 2009, 02:00:00 PM »
GK  :thumbsup: Nema sto da se komentira.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Анровла аквариум
« Reply #13 on: January 11, 2009, 09:05:35 PM »
 :yes: :yes: :thumbsup: i rotalata trgnala :ok:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Анровла аквариум
« Reply #14 on: January 14, 2009, 06:40:45 AM »
Фантазија :notworthy:

Offline Cimento

 • Plant junkie
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Tetovo
 • Age: 42
 • Posts: 1484
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: Анровла аквариум
« Reply #15 on: January 14, 2009, 08:03:50 AM »
Нема коментар за ова.
Happines is like peeng in your pants. Everyone can see it but only you can feel it's warmth!

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: Анровла аквариум
« Reply #16 on: January 23, 2009, 03:59:03 PM »
Генералка:


А следи и уште една деновиве ...
anrovla

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: Анровла аквариум
« Reply #17 on: January 23, 2009, 06:17:22 PM »
To be continued.... :D :D
...And Justice For All

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: Анровла аквариум
« Reply #18 on: January 24, 2009, 10:35:29 AM »
Еве уште малку подшишани треви:

Елеочарисот редуциран, ХМ скратен:Глосото преде убав тепих:


Ротала на големо, nanjenshan позади, macrandra десно, rotundifolia напред лево:

и уште еднаш Rotala macrandra во полн сјај:
anrovla

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Анровла аквариум
« Reply #19 on: January 24, 2009, 11:10:50 AM »
Mora da priznaam deka vaka podsisan, izgleda poubavo ... bravo!

Tags:
 

Users Online Users Online (19)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal