collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
знам дека има доста на оваа тема , ама ова е МОЈ ПРВ ПРОЕКТ во акваристиката (после 2 недели),доста читав и разгледував и пошто ставив и некоја билка решив да пробам и еве како јас го разбрав и го направив ЦО2 системот шекер + квасец  :embarrass:
нема да пишувам текст ,пишано е многу на оваа тема, решив да постирам слики (да не ве давам)

[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register][Login or Register][Login or Register]

Link

Author Topic: DIY CO2 (шекер+квасец)  (Read 2871 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
DIY CO2 (шекер+квасец)
« on: May 24, 2012, 11:09:04 AM »
знам дека има доста на оваа тема , ама ова е МОЈ ПРВ ПРОЕКТ во акваристиката (после 2 недели),доста читав и разгледував и пошто ставив и некоја билка решив да пробам и еве како јас го разбрав и го направив ЦО2 системот шекер + квасец  :embarrass:
нема да пишувам текст ,пишано е многу на оваа тема, решив да постирам слики (да не ве давам)

[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register][Login or Register][Login or Register]

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #1 on: May 24, 2012, 11:15:14 AM »
a da gi svrtese slikite  :embarrass:

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #2 on: May 24, 2012, 11:19:39 AM »
работи перфектно , презадоволен сум  - испадна како што посакував а и како што треба по она што го читав (е сега незнам зошто сликиве испаднаа легнати , ама нема врска )...
1/4 квасец на 300гр шекер ...тера балонче на секунд...

 happyy

ке направам едно видео

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #3 on: May 24, 2012, 11:21:41 AM »
Сликите во комјутер се како што треба , незнам зашто вака излегоа овде   :icon_scratch:

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #4 on: May 24, 2012, 12:31:08 PM »

[Login or Register]
 
[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

...ме излажа фотошопот , ми ги покажува ко што треба а не како се префлени (во оригинал )... :embarrass:

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #5 on: May 24, 2012, 01:21:27 PM »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OPmuysUhXoE&feature=youtu.be[/youtube]

Offline ivicave

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: veles
 • Posts: 9
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #6 on: May 24, 2012, 01:40:35 PM »
nema li maka od regulatorot na crevtoto so ti e staven

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #7 on: May 24, 2012, 01:43:55 PM »
trgaj go regulatorot. Nema sto da reguliras tamu, kolku ide ide i toa e. Mu go namaluvas protokot i moze da se stvori dovolno pritisok za da pocne da ti pusta od nekade po spoevite.
Спијат ли рибите?

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #8 on: May 24, 2012, 02:32:28 PM »
posle samo dve nedeli akvarium  DIY izvedba , 560855.   samo poslusaj poiskusnite i mnogu ke ti pomogne ponataka.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #9 on: May 24, 2012, 10:33:40 PM »
ако така го раствораш во вода тогаш тогаш џабе ти е се
види под јутуб некоја DIY варијанта на "diy co2 diffuser"

на сликите видов тој црвениот вентил, кај него само ке ти диши и губиш цо2

како што ти кажа залхов кај квасец и шекер нема вентили, и може да ти протече смесата и хаварија да направиш

и само напред скоро се во акваристика може да се изведе со DIY варијанта е колку ефикасно е зависи од нас

vsutarov

 • Guest
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #10 on: May 25, 2012, 12:51:00 AM »
Ke se povtoram.Bez ventili,regulatori i prekini.I difuzer ti ostanuva da stavis,a toj dodatokot od kompletot za infuzija trgni go.Drugo da kazam,na dobar pat si. :)

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #11 on: May 25, 2012, 09:43:13 AM »
поздрав до сите !
ова не го направив заради тоа што имам некои  страшно захтевни билки по прашање на ЦО2 (напротив :embarrass:) , туку онака чисто да се опробам во DIY варијантите ... со ова доста научив (околу ЦО2, потребите на билките ...) а се што испуштив вие надополнивте и исправивте

 55655

п.с.
инаку не го измислив јас поставувањето на тој регулаторот туку така го видов на нет 

[Login or Register]

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #12 on: May 25, 2012, 01:18:26 PM »
Druze na net ima mnogu gluposti, sekoj moze da si stava sliki od sto saka i da pisuva sto saka. Nikoj ne ti garantira deka toa sto e na net e 100% tocno. Taka :)
Moras sam da presudis, a najdobro mozes da presudis so istrazuvanje.
Pozdrav i sekoja cest za tvojot entuzijazam.
Спијат ли рибите?

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #13 on: May 26, 2012, 01:12:47 AM »
trgaj go regulatorot. Nema sto da reguliras tamu, kolku ide ide i toa e. Mu go namaluvas protokot i moze da se stvori dovolno pritisok za da pocne da ti pusta od nekade po spoevite.

Kako mislis kolku ide ide?? Kaj mene koga trgna pustase po 5-8 meuri vo sekunda da ne recam neprekinato..... i da go ostavam kolku ide ide? Sto e so ribite togas?  :icon_scratch:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline diki

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 700
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #14 on: May 26, 2012, 01:30:52 AM »
Ako e prikluceno crevoto na motorna glava od siseto so  kvasecot da gi sitni meurite ke ima li mnogu zaguba ??

Offline diki

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 700
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #15 on: May 26, 2012, 01:32:18 AM »
da ne kupuvam difuzer so motorna glava direkno . stvarno me nervira edno difuzerce  stakleno 650 den bezveza

Offline deko

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: skopje
 • Age: 33
 • Posts: 56
 • Activity:
  0%
 • Karma: 14
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #16 on: May 26, 2012, 04:09:09 AM »
како го правиш растворот за да имаш 5-8 меурчиња во секудна?? јас се мачам до 1 меурче во секудна да направам и тоа неможам да го стабилизирам, милион рецепти прочитав и неможам да сватам кај грешам

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #17 on: May 26, 2012, 04:36:00 AM »
еве што ПРОЧИТАВ (не зборам од некое искуство) :embarrass:
што повеќе шеќер  - смесата трае подолго
што повеќе квасец - повеќе ЦО2 (излегува побрзо ама и побрзо се троши)
 :dontknow:


Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #18 on: May 26, 2012, 04:49:32 AM »
еве што ПРОЧИТАВ (не зборам од некое искуство) :embarrass:
што повеќе шеќер  - смесата трае подолго
што повеќе квасец - повеќе ЦО2 (излегува побрзо ама и побрзо се троши)
 :dontknow:

Ubavo si procital taka e :icon_thumright: Jas vaka pravam 1 kg sheker,4 kesicki suv kvasec i 3 litra topla voda vo 6 litarsko sishe i mesec ipol ne mu ja mislam :) Prviot mesec e pojaka reakciata,pa posle namaluva ama pak tera po 2 meuri vo sec...i ja reguliram so pomosh na ventili za vazduh i ok mi e dosega.A ako go pustam da tera kolku saka ke imam pomor za 8 saati ....
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: DIY CO2 (шекер+квасец)
« Reply #19 on: May 26, 2012, 07:04:25 AM »
trgaj go regulatorot. Nema sto da reguliras tamu, kolku ide ide i toa e. Mu go namaluvas protokot i moze da se stvori dovolno pritisok za da pocne da ti pusta od nekade po spoevite.

Kako mislis kolku ide ide?? Kaj mene koga trgna pustase po 5-8 meuri vo sekunda da ne recam neprekinato..... i da go ostavam kolku ide ide? Sto e so ribite togas?  :icon_scratch:
Taka. Znaci brzinata na izleguvanje na meurcinjata mozes da ja reguliras samo so kolicinata na kvasecot i so nisto drugo. Toa sto ti si staval regulator i mislis deka ti vrsi rabota ti e samo opticka varka. Garant koga ti kje mu go namalis protokot na crevoto toa si naogja drugo dupce i od tamu si prodolzuva da si tece.
Спијат ли рибите?

Tags:
 

DIY CO2 (шекер+квасец) mi treba pomos

Started by ladon

Replies: 7
Views: 1407
Last post October 24, 2012, 02:40:07 AM
by zalxov
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal