collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Nekoj da mi kaze koji  rastenija ne skaat mn  svetlo i ishrani .. t.e koi se najlesni za cuvanje ... Pozz i fala vi odnapred.

Link

Author Topic: Aj nekoj neka mi kaze...  (Read 2739 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dbfish

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Jan 2012
  • Location: Skopje
  • Age: 34
  • Posts: 98
  • Activity:
    0%
  • Karma: 2
Aj nekoj neka mi kaze...
« on: August 10, 2012, 03:07:19 PM »
Nekoj da mi kaze koji  rastenija ne skaat mn  svetlo i ishrani .. t.e koi se najlesni za cuvanje ... Pozz i fala vi odnapred.

angelandonovski

  • Guest
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #1 on: August 10, 2012, 04:09:05 PM »
valesneria, amazonka, criptocoruna, i site vidovi na nana :)

angelandonovski

  • Guest
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #2 on: August 10, 2012, 04:22:11 PM »

Offline dbfish

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Jan 2012
  • Location: Skopje
  • Age: 34
  • Posts: 98
  • Activity:
    0%
  • Karma: 2
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #3 on: August 10, 2012, 04:38:07 PM »
 55655  55655 angelandonovski

Offline hotrid

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Oct 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 35
  • Posts: 28
  • Activity:
    0%
  • Karma: 0
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #4 on: August 11, 2012, 01:44:28 AM »
jas kaj mene upotrebiv podloga od  10 kila humus na dimenzija na dno 100 x 50  vrz koja sto staviv mreza za sito metalna za da moze da rgjoisa  i potoa stoaviv podloga od pesok 25 kilka  toa go napraviv pred 6 meseci i od togas nemam staveno nikakvi gjubriva  a imam preku 10 vrsti na razlicni rastenijha i site teraat kako ludi  nekoj ke rece deka treba da stavis i jaglerod jas  namesto toa imam pumpa za vozdux obicna  podelena na 3 zasprskuvaci  koja raboti postojano i dve neonki od 60 cm  edna aqlight i edna obicna daylight istoto go napravivme i vo poglem aq 180 x30 (so poveke neonki normalno) istiot efekt go ima  taka da ova  e mojata dobitna kombinacija  momerntalno ne sum doma  ama za nedela dena ke postiram slika za da vidis kako izgledfaat rastenijata
ova ti e poevtino resenie
 so srekja  vo izrabotkata ako se odlucis   
pozz

Offline Cvijo

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Aug 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 57
  • Posts: 1122
  • Activity:
    0%
  • Karma: 62
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #5 on: August 11, 2012, 01:55:21 AM »
...  vrz koja sto staviv mreza za sito metalna za da moze da rgjoisa ...


 ?  ?  ? ...zosto treba da rgjosa...zosto ne plasticna (mreza za komarnik )
« Last Edit: August 11, 2012, 01:58:51 AM by Cvijo »

angelandonovski

  • Guest
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #6 on: August 11, 2012, 02:02:56 AM »
edinstveno ako mu e poentata da rgjosa za da ima zelezo....

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #7 on: August 11, 2012, 05:30:53 AM »
jas kaj mene upotrebiv podloga od  10 kila humus na dimenzija na dno 100 x 50  vrz koja sto staviv mreza za sito metalna za da moze da rgjoisa  i potoa stoaviv podloga od pesok 25 kilka  toa go napraviv pred 6 meseci i od togas nemam staveno nikakvi gjubriva  a imam preku 10 vrsti na razlicni rastenijha i site teraat kako ludi  nekoj ke rece deka treba da stavis i jaglerod jas  namesto toa imam pumpa za vozdux obicna  podelena na 3 zasprskuvaci  koja raboti postojano i dve neonki od 60 cm  edna aqlight i edna obicna daylight istoto go napravivme i vo poglem aq 180 x30 (so poveke neonki normalno) istiot efekt go ima  taka da ova  e mojata dobitna kombinacija  momerntalno ne sum doma  ama za nedela dena ke postiram slika za da vidis kako izgledfaat rastenijata
ova ti e poevtino resenie
 so srekja  vo izrabotkata ako se odlucis   
pozz
Hotrid cekame sliki i povekje detali.

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 41
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #8 on: August 11, 2012, 10:09:28 AM »
ccccccccccc..... vakva glupost do sega nemam procitano, da stavas rga vo akvarium i da imas zelezo......e so vakvi akvaristi tesko na akvaristikata vo Makedonija....i ne znam do koga Ivica ke toleriras vakvi gluposti i nema da kazes nisto na takviot post, tuku pak ke gi tapkas po ramo i ke vikas dobro e , vprocem ova i go upropasti ovoj do skoro prekrasen forum.

@hotrid, imas ovde informacii kako se dodava zelezo vo akvarium, ako stavate rga, nema da imate uspesen akvarium, samo problemi.
E sega ke kazes , pa na trevite im e arno.... Mladinci treba mnogu da ucite za site procesi koi se desavaat vo akvariumskata voda, pa togas da delite soveti.


So ova se gleda deka " novite klinci" sekogas ke ostanat novi i akvaristikata vo Makedonija se unazaduva, namesto da odi napred.

Pred nekolku dena nekoj sakase da dezinficira akvarium, sacuvaj boze....

Offline ladon

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Dec 2011
  • Location: skopje
  • Age: 46
  • Posts: 300
  • Activity:
    0%
  • Karma: 3
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #9 on: August 11, 2012, 10:22:27 AM »
prco ke ti raskazam edna slucka za zelezoto tetkami imase problem so zelezoto i otide na doktor
i kaza da pie vitamini sto imat  zelezo no i kaza kako moze i na drug nacin da go podobri zelezoto vo krvta
da stavi zargana sajka vo jabolko i da stoi taka eden den potoa da se izede jabolkoto tetkami skoro
godina dena ne i se podobri zelezoto vo krvta i se resi da go napravi toa otide na pregled posle toa i imase
povise zelezo od sto treba.

Offline Aleksandar B

  • Global Moderator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 4107
  • Activity:
    0%
  • Karma: 307
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #10 on: August 11, 2012, 10:29:43 AM »
Akvariumot e premnogu mal i premnogu zatvoren eko-sistem za da se pravat takvi eksperimenti.

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #11 on: August 11, 2012, 10:33:43 AM »
 Blagodaram Dalibor.Mojata reakcija e da vidime sliki i covekot da ni go opise iskustvoto da ja vidime realnata sostojba vo akvariumot.Pretpostavuvam deka se raboti za kripti,sagitarii i valisnerii no aj da vidime sto drugo moze da raste bez svetlo gjubre i CO2 pa da komentirame.Voopsto ne smetam deka forumot e upropasten,naprotiv evoluiral i e vo edna zrela faza koga e dobra lektira za sekoj koj saka i znae da ja upotrebi i da nauci nesto od nea.

Offline Cvijo

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Aug 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 57
  • Posts: 1122
  • Activity:
    0%
  • Karma: 62
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #12 on: August 11, 2012, 02:11:24 PM »
Корозија (рга) е назив за пропагање (нагризување ,распагање,трошење ...) посебно кај металите, под влијание на физички , хемиски и комбинирани фактори...треба да се знае дека прво влијае на ПХ факторот ...точно доага до ослободување на метални јони ,само КОЈ ГАРАНТИРА дека тие се корисни , дури мислам дека имаат штетни дејства дури и некои (зависно од металите ) токсични ,канцерогени и  какви уште не (незнам не сум сигурен ама сигурно во некоја мера) ... НЕ СЕ ИГРАЈТЕ ... да било така место апчиња и ампули за покачување на железото ке ни дале по една шипка да лижеме ... не се играјте ,посебно не со своето здравје !!!

Offline Ненад

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Скопје
  • Age: 48
  • Posts: 395
  • Activity:
    0%
  • Karma: 23
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #13 on: August 13, 2012, 09:09:18 AM »
ccccccccccc..... vakva glupost do sega nemam procitano, da stavas rga vo akvarium i da imas zelezo......e so vakvi akvaristi tesko na akvaristikata vo Makedonija...

Пред некој ден ја видов темава и постот со `рѓата, и првата реакција ми беше баш како оваа на Прчо. Се премислив само затоа што долго не сум дошол на форумов па не сакав „од прва“ да почнувам со кавги. Наместо тоа му се јавив на Ивица, колку да не биде без ич.

Растенијата може во краен случај да извршат некоја редукција на оксидираното железо и да го вратат во двовалентна форма пред да го употребат, ама тоа им е сериозен проблем и трошење на енергија, што секако негативно се одразува на нивниот раст и изглед. Како што рече и Прчо, пишувано е и пишувано, нема потреба да се измислува топла вода.

prco ke ti raskazam edna slucka za zelezoto tetkami imase problem so zelezoto i otide na doktor
i kaza da pie vitamini sto imat  zelezo no i kaza kako moze i na drug nacin da go podobri zelezoto vo krvta
da stavi zargana sajka vo jabolko i da stoi taka eden den potoa da se izede jabolkoto tetkami skoro
godina dena ne i se podobri zelezoto vo krvta i se resi da go napravi toa otide na pregled posle toa i imase
povise zelezo od sto treba.

Апсорбцијата на железото кај луѓето и кај растенијата не се врши исто. Ни слично, така да примеров е апсолутно неадекватен.

jas kaj mene upotrebiv podloga od  10 kila humus na dimenzija na dno 100 x 50...
 ...nekoj ke rece deka treba da stavis i jaglerod jas  namesto toa imam pumpa za vozdux obicna  podelena na 3 zasprskuvaci  koja raboti postojano i dve neonki ...

Исто толкава глупост е обидот за додавање СО2 со аерација. Воздухот има и Со2, точно, но во многу помал процент од оној што треба да го има во водата. Со аерација се постигнува само обратен процес - испарување да добар дел од веќе постоечкиот јаглерод диоксид во аквариумот, кој во случајов на hotrid се јавува како резултат на распаѓањето (минерализацијата) на хумусот во подлогата.

Да се навратам на постот на Прчо:
E sega ke kazes , pa na trevite im e arno... Mladinci treba mnogu da ucite za site procesi koi se desavaat vo akvariumskata voda, pa togas da delite soveti.


Ова е клучната работа за успешно хоби. ОСНОВАТА, па после останатите финеси. А основата се токму хемиските и биолошките процеси, не стаклото и опремата. Но ова е веќе разговор за кој ќе треба цела посебна тема.

vsutarov

  • Guest
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #14 on: August 13, 2012, 01:50:00 PM »
Auuuu,dolgo ne sum se nasmeal vaka,kako za trevite taka i za tetkata,samo na arno neka e,bez zamerki.Aj,ova mozam da svatam za trevive,ili nekoj te izlazal ili ti sam si zaklucil.Ama jas vikam ima vreme sve ke se nauci samo zelba da se ima za ucenje.Ama toa so jabolkoto e bogami pogolema glupost posle 2000-ta nemam cueno,pa pogotovo od doktor.Pa nego ne samo licenca da mu zemat,tuku ocenkite od sredno na lustracija treba da otidat :) .Nemojte vaka,da ne pocnat lugje po pazari da prodavaat ovosje so sajki ,a bogami i da kupuvaat. :)
« Last Edit: August 13, 2012, 01:53:28 PM by vsutarov »

Offline Vlatkon

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Negotino
  • Age: 35
  • Posts: 1116
  • Activity:
    0%
  • Karma: 49
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #15 on: August 13, 2012, 02:18:07 PM »
Ја само би рекол "ЈАО ЧОВЕЧЕ"  aha
И би се надевал дека постот е на зезанција напишан, поготово ова со тетката и со "додавањето јаглерод"  ebate beljata

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #16 on: August 13, 2012, 02:18:49 PM »
Auuuu,dolgo ne sum se nasmeal vaka,kako za trevite taka i za tetkata,samo na arno neka e,bez zamerki.Aj,ova mozam da svatam za trevive,ili nekoj te izlazal ili ti sam si zaklucil.Ama jas vikam ima vreme sve ke se nauci samo zelba da se ima za ucenje.Ama toa so jabolkoto e bogami pogolema glupost posle 2000-ta nemam cueno,pa pogotovo od doktor.Pa nego ne samo licenca da mu zemat,tuku ocenkite od sredno na lustracija treba da otidat :) .Nemojte vaka,da ne pocnat lugje po pazari da prodavaat ovosje so sajki ,a bogami i da kupuvaat. :)
Viktor drago mi e sto tebe te nasmea,Nenad go inspirira da dade odgovor,Prco da me ispluka kako sum go tapkal po ramo za da posle konstatira deka forumot e unisten a jas vo moj stil se obidov da isprovociram uste podatoci,nekoj dade i poddrska.
 Kojznae zosto e dobro da ima razlicni reakcii od edna akcija.Mozebi samo taka razbirame deka sekoj od nas e razlicen pa shodno na toa sekoj od nas kako centar na svojot svet se odnesuva egocentristicki,liberalno,tolerantno,konstruktivno,nadahnoveno ili destruktivno.
Sekoj po svoite svakjanja za sebe kako centar na svojot mal univerzum.

Offline tome 1

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Nov 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 48
  • Posts: 84
  • Activity:
    0%
  • Karma: 1
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #17 on: August 13, 2012, 02:43:14 PM »
а ја па за железото барам по аптеки  legofer, feroglobin итн ,ми викаат некои овошја ,зеленчуци ,месо, млека ,медови ама не сум знаел утре ставам да рџосаат 1кг шајки и купувам 2-3 кг јаболка и решен проблем
П.С. колку пати на ден ???  hgfg

Offline zlatkoreef

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: Scupi
  • Age: 52
  • Posts: 83
  • Activity:
    0%
  • Karma: 1
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #18 on: August 13, 2012, 02:57:07 PM »
Најпрво кога го видов насловот на темата "Ај некој нека ми каже" помислив дека сака да провери кој колку знаење има од акваристика секој член од форумов а после тоа кога видов и препораки од "доктор" та и метални мрежи во аквариум се изнасмеав. Ивче да не забегуваме мислам дека треба како администратор да закажиш една средба и да се изнасмееме на сите наши гафови зошто вака се смеам пред екран а домашниве мислат дека сум забегал. :D Имав и јас едно подпрашање за шајката, ама ќе се воздржам сепак темава е за треви."Ај да ве видам колку знаете" за тревите. :D

Offline Cvijo

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Aug 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 57
  • Posts: 1122
  • Activity:
    0%
  • Karma: 62
Одг: Aj nekoj neka mi kaze...
« Reply #19 on: August 13, 2012, 03:24:31 PM »



zlatko e vo pravo ...site otidovme OFF ...mrezi,sajki,jabolka,doktori...temava clenot ja otvori za trevi (za ak.)...

Tags:
 

Users Online Users Online (36)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal