collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
На еден од скаларите се појави нешто како рана на грбот пред грбната перка и со тек на времето се зголеми. Од што може да биде раната што да превземам како превенција?

Link

Author Topic: Рана на скалар  (Read 1320 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Рана на скалар
« on: October 31, 2012, 06:53:41 AM »
На еден од скаларите се појави нешто како рана на грбот пред грбната перка и со тек на времето се зголеми. Од што може да биде раната што да превземам како превенција?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Рана на скалар
« Reply #1 on: November 01, 2012, 01:34:22 PM »
Od sto mu e ranata, samo toj si znae. Bez mnogu filozofiranje pocni so lecenje dodeka ne stanalo docna.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: Рана на скалар
« Reply #2 on: November 01, 2012, 01:46:13 PM »
Со каков третман да почнам?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Рана на скалар
« Reply #3 on: November 01, 2012, 01:53:23 PM »
Bilo koj antibakterioloski lek. Protoex, Sera bactopur, ... sto mozes da najdes, toa.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: Рана на скалар
« Reply #4 on: November 01, 2012, 08:42:13 PM »
 55655 Ке гледам што побрзо да го започнам лекувањето.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline AmbraAzra

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 52
 • Posts: 109
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Одг: Рана на скалар
« Reply #5 on: November 02, 2012, 04:31:32 AM »
takva rana moze da bide i od "rupa u glavi"

Offline AmbraAzra

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 52
 • Posts: 109
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Одг: Рана на скалар
« Reply #6 on: November 02, 2012, 04:36:34 AM »
dali geogravskata karta ja ima ranata

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: Рана на скалар
« Reply #7 on: November 13, 2012, 02:53:42 PM »
Да го третирам и со сол? И на колку степени да ја зголемам температурата 30?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Рана на скалар
« Reply #8 on: November 13, 2012, 10:32:32 PM »
Може да видиме слика за што отприлика станува збор?

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: Рана на скалар
« Reply #9 on: November 14, 2012, 09:53:56 AM »
Еве и слика
[Login or Register]
Lose yourself in nature and find peace.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Рана на скалар
« Reply #10 on: November 14, 2012, 10:08:12 AM »
Да не се има случајно залепено на грејач скаларов? Раната ми личи на механичка а не предизвикана од бактерија, паразити, болест...

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: Рана на скалар
« Reply #11 on: November 14, 2012, 10:25:42 AM »
Не знам дали се залепил на греачот но раната станува се поголема и пред некој ден пливаше неконтролирано хоризонтално и со стомак нагоре а вообичаено со другиот се како здрвени едвај посегнуват по храна.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Рана на скалар
« Reply #12 on: November 14, 2012, 12:18:19 PM »
Можеш да пробаш со сол или со некој лек против паразити.

Tags:
 

Users Online Users Online (15)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal