collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:05:15 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Димензии: од прилика 45х25х25, не знам дебелина на стакло (подарок беше аквариумот :)
Литража(Волумен): околу 30л
Карактеристики на водата: 26 С, друго не знам
Филтрација: класичен филетр + воздушна пумпа
Осветлување: неонка мала
Подлога: камчиња, школки
Декорација: две „потанати“ бродчиња :)
Растенија: видете и кажете ми :)
Риби: 7 неонки, 5 гупи, бета борец, анциструс и уште еден чистач.
Останато: почетник сум па секакви совети се добредојдени :)

Повелете слајдшоу: [Login or Register]

Планирам тука да влезе уште некоја комбинација на ксифо/моли и еветуално 2 мали трихогастери ама ако најдам некои поатрактивни, овие што ги видов по пет - шоповиве не ми се ништо посебно.
Link

Author Topic: Почетнички аквариум :)  (Read 1357 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Почетнички аквариум :)
« on: November 02, 2012, 07:48:56 AM »
Димензии: од прилика 45х25х25, не знам дебелина на стакло (подарок беше аквариумот :)
Литража(Волумен): околу 30л
Карактеристики на водата: 26 С, друго не знам
Филтрација: класичен филетр + воздушна пумпа
Осветлување: неонка мала
Подлога: камчиња, школки
Декорација: две „потанати“ бродчиња :)
Растенија: видете и кажете ми :)
Риби: 7 неонки, 5 гупи, бета борец, анциструс и уште еден чистач.
Останато: почетник сум па секакви совети се добредојдени :)

Повелете слајдшоу: [Login or Register]

Планирам тука да влезе уште некоја комбинација на ксифо/моли и еветуално 2 мали трихогастери ама ако најдам некои поатрактивни, овие што ги видов по пет - шоповиве не ми се ништо посебно.
Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 39
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Почетнички аквариум :)
« Reply #1 on: November 02, 2012, 10:10:48 AM »
Idejata na kapakot e da ja blokira svetlinata od neonkata za da imas pogolemo uzivanje vo akvariumot. Zemi zalepi nesto, da ne bide prodziren.

Treva si stavil samo sto pesokot ne ti e za treva, mnogu e krupen. Ako sakas treva moras da stavis positen pesok. Sekako, kje treba i da procitas nesto povekje na forumov.

Спијат ли рибите?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Почетнички аквариум :)
« Reply #2 on: November 02, 2012, 12:43:47 PM »
Секој почеток е за поздравување. Читај повеќе и прашувај ако имаш нејасно нешто.

Offline Branko

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 21
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Почетнички аквариум :)
« Reply #3 on: November 02, 2012, 01:41:52 PM »
 ... али ќе го биде     :icon_thumright:

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Почетнички аквариум :)
« Reply #4 on: November 02, 2012, 01:54:40 PM »
Samo napred!
So tek na vreme, koga ke gi gledas akvariumite na ostanatite clenovi, ke gi zabelezis nedostatocite na svojot i edna po edna ke gi otstranuvas.
Nemoj da preteruvas so brojot na ribite. Toa e najcesta greska kaj pocetnicite. Za kratko vreme ke ja zagadis vodata, sto moze da dovede do strasni posledici.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Почетнички аквариум :)
« Reply #5 on: November 02, 2012, 02:15:31 PM »
Знам за подлогата ама веќе бидна работата. Аквариумот беше подарок, исто и подлогата и пумпата, се друго си докупив.

Се плашам сега многу да чепкам, затоа поситната подлога ќе почека за кога ќе соберам малку искуство.

Се потрудив да се информирам за лесни почетнички рипки кои би си одговарале и мислам дека гупите беа на сечија листа. Неонките како компатибилни со нив ги земав. Еден бета борец мораше, многу ми се убави и универзалнио мислам пасуваат скоро на се.

Некои ми посоветуваа и со ксифо да сум почнел ама па други ми рекоа знаеле да бидат малку поагресивни па ќе почекаат тие. Нека се навикнат сега месец дена на заеднички живот сегашните жители на аквариумот па ќе видиме после за ксифо и моли или трихогастери дали ќе има место :)

Вода менувам сега за сега 2 пати во неделата по околу 3-6 литри, но сега во недела планирам за прв пат да сменам откако ги имам рипките (ги земав сега пред ден-два). Ќе додадам вода отстоена неколку дена ама не знам како да ја погодам температурата иста како таа во аквариумот. Знам дека најлошо за рипките е голема разлика во температури, па затиоа посигурно мислам дека ми е да менувам почесто по малку вода.

Прилично се заразив со се ова околу акваристика, ова е како да создаваш мал универзум, па ако „ми тргне“ би сакал да одам кон некој поголем аквариум, само тоа секако ќе почека малку  5805

Offline Branko

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 21
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Почетнички аквариум :)
« Reply #6 on: November 02, 2012, 02:24:46 PM »
со среќа !
некогаш треба да се чека ,арно ама некогаш не треба да се чека.
прво што треба да смениш е подлогата со поситен песок (припремен), вака крупен само ке собира ѓубре од храна и измет , а и ако планираш тревки ...
 3dclin

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Почетнички аквариум :)
« Reply #7 on: November 02, 2012, 02:49:49 PM »
со среќа !
некогаш треба да се чека ,арно ама некогаш не треба да се чека.
прво што треба да смениш е подлогата со поситен песок (припремен), вака крупен само ке собира ѓубре од храна и измет , а и ако планираш тревки ...
 3dclin

Немам претстава како да го изведам тоа а да е најмалку стресно за рибите и најбрзо?

Исклучувам се од струја, ја истекувам водата од аквариум во кофа, ги ставам рипките во кофата, ги тргам камењата и растенијата, го ставам слојот земја, па враќам се назад (вклучувајќи ја и водата)?

Нема да ми умре некоја од стрес?  5805 За ова ќе ми се потребни секако саат-два... Нема да ги истребам тие добри бактерии кои чекам 20 дена да се формираат со ова? Тој слој на пумпата?

 И нешто ќе треба веројатно да испланирам да ставам како мрежичка меѓу земјата и камчињата за ова да не бега од доле..?

angelandonovski

 • Guest
Одг: Почетнички аквариум :)
« Reply #8 on: November 02, 2012, 03:40:37 PM »
znaci za zemja-humus moze da bide opasno a moze i ne zavisi do proizveduvacot i dali ima hemikalii ili e prirodna..... so tolkava golemina na kamcinja dzabe ke go stavas humusot koga ke ti propustaat kamcinjata i vodata ke stane kafeava. Spored mene  ako vise stavas humus ke prasas dali ima hemikalii nekoi ako nema ke stavis 2 cm humus pa mreza za komarsi nad humusot pa potoa pesok ama ne pokrupen od 2-3mm granulacija ke se rasprasas po aqua shopovite sigurno ke najdes.... koga ke najdes pesok nad mresata ke napravis i 3 cm slioj od pesok i nema da imas problemi... ako si za trevki i osvetluvanjeto ti e slabo stavi barem uste 1 do 2 neonki(zavisi kolku vatni se) i ke bide dobro i kako sto te posovetuvaa zalepi nesto na kapakot da ne ti prodzira... a pozitivnite bakterii ke gi zacuvas na toj nacin sto filterot ke go potopis vo sad so akvariumska voda a sungjerot nikako mienje nema da cepkas nisto i nema da gi zagubis tie pozitivini bakterii

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Почетнички аквариум :)
« Reply #9 on: November 03, 2012, 01:41:49 AM »
znaci za zemja-humus moze da bide opasno a moze i ne zavisi do proizveduvacot i dali ima hemikalii ili e prirodna..... so tolkava golemina na kamcinja dzabe ke go stavas humusot koga ke ti propustaat kamcinjata i vodata ke stane kafeava. Spored mene  ako vise stavas humus ke prasas dali ima hemikalii nekoi ako nema ke stavis 2 cm humus pa mreza za komarsi nad humusot pa potoa pesok ama ne pokrupen od 2-3mm granulacija ke se rasprasas po aqua shopovite sigurno ke najdes.... koga ke najdes pesok nad mresata ke napravis i 3 cm slioj od pesok i nema da imas problemi... ako si za trevki i osvetluvanjeto ti e slabo stavi barem uste 1 do 2 neonki(zavisi kolku vatni se) i ke bide dobro i kako sto te posovetuvaa zalepi nesto na kapakot da ne ti prodzira... a pozitivnite bakterii ke gi zacuvas na toj nacin sto filterot ke go potopis vo sad so akvariumska voda a sungjerot nikako mienje nema da cepkas nisto i nema da gi zagubis tie pozitivini bakterii

Тогаш можеби е подобра идеја е директно доле некој поситен песок, па мрежа па камчиња? Хумусот мислам дека е похранлив за растенија ама би требало и песок да заврши работа за да може коренчиња да пуштат некакви.

Практичен проблем ако би се нафатил сега на ова би ми било да најдам доволно голем сад за да ја префрлам водата и рипчињата додека јас би сменил подлога :/

angelandonovski

 • Guest
Одг: Почетнички аквариум :)
« Reply #10 on: November 03, 2012, 03:00:56 AM »
znaci humusot e mnogu hranliv..... ama imas rizik, kaj miki vo nemo imas pesok podloga so site potrebni materii pa vrz nego ke si stavis positen pesok ( ima instrukcii na kutijata) i ne treba mrezicka a pak kaj boris kaj katolicka imas celosena podloga samo sto se istura mnogu e kvalitetna ali e malce poskapa... idi vidi informiraj se i inace kamcinja voopsto ne ti trebaat. Imas temi za razlicni tipovi na akvariumi zemi prolistaj ke ti stane pojasno...

Offline tome 1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 84
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Почетнички аквариум :)
« Reply #11 on: November 03, 2012, 03:07:23 AM »
znaci nema filozofija :

1,. vadis sve , cuvas voda i ribi vo eden sad (kofa)  :D
2. stavas humus za cveke do 1 cm (dovolno za tebe )  :(
3. stavas preku celo iskroena mreza za komarci   :'(
4. vrz toa stavas pripremeniot pesok   :laugh:
5. vrakas 2/3 od vodata i (komplet) ribite   :embarrass:
i toa e cela filozofija , a za detali , nacini , pripremi, imas mnogu za citanje po forumov   :icon_thumright:


Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal