collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:05:34 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Видов со мои очи како бета борецот ги напаѓа гупите во мојот аквариум. На женката и еден мажјак им одгриза малку од опавчињата а на друг мажјак 3/4 од опавчето му нема   :(

Рипчињата беа заедно 4-5 дена, а грицкањето почна вчера.

Го тргнав сега бета борецот во кугла но криво ми е многу. Најубаво рипче е, а многу агресивен. Глеам ги брка гупите низ пола аквариум.

Има ли чаре за ова? Ги земав сите од иста продавница и ми рекоа бил стар 3-4 месеци. Мислев тоа дека е тамам да си се навикнат и првите два дена немаше проблеми. Зошто баш сега почна вака агресивно не ми е јасно...

Ако нема решение за проблемов ќе им го вратам во продавница, не ми е за пари, ќе си земам само гупи и неонки да чувам и чао.

И има ли шанса да им пораснат опавчињата назад на каснатите гупи?

Поздрав,

Link

Author Topic: Превоспитување на бета борец  (Read 3950 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Превоспитување на бета борец
« on: November 04, 2012, 12:45:00 AM »
Видов со мои очи како бета борецот ги напаѓа гупите во мојот аквариум. На женката и еден мажјак им одгриза малку од опавчињата а на друг мажјак 3/4 од опавчето му нема   :(

Рипчињата беа заедно 4-5 дена, а грицкањето почна вчера.

Го тргнав сега бета борецот во кугла но криво ми е многу. Најубаво рипче е, а многу агресивен. Глеам ги брка гупите низ пола аквариум.

Има ли чаре за ова? Ги земав сите од иста продавница и ми рекоа бил стар 3-4 месеци. Мислев тоа дека е тамам да си се навикнат и првите два дена немаше проблеми. Зошто баш сега почна вака агресивно не ми е јасно...

Ако нема решение за проблемов ќе им го вратам во продавница, не ми е за пари, ќе си земам само гупи и неонки да чувам и чао.

И има ли шанса да им пораснат опавчињата назад на каснатите гупи?

Поздрав,

Offline ancistrus

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Kavadarci
 • Age: 33
 • Posts: 425
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Превоспитување на бета борец
« Reply #1 on: November 04, 2012, 01:34:06 AM »
Najdobro ti e da go vratis borecot vo dukanot i da si zemes nekoja druga ripka. Ako go vratis vo akvariumot povtorno ke im gi jade opaskite na drugite. Neznam zosto e toa taka no borecot e zakacliva riba i ke gi gricka postojano opavcinjata na drugite ribi. Ne se sekiraj sekako deka ke im porasnat povtorno opavcinjata. Pozz

Offline Branko

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 21
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Превоспитување на бета борец
« Reply #2 on: November 04, 2012, 03:15:15 AM »
опавчињата ќе пораснат  а борецот правец во КП дом (казнено поправен )!
замени го , поклони го ... ако остане ќе продолжи со истото .

 3dclin

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Превоспитување на бета борец
« Reply #3 on: November 04, 2012, 03:25:40 AM »
Да, да баш пробав пак сабајлево го вратив додека му ја истурам водата од куглата го вратив во аквариум. За 3 минути спотепа се живо. Кога влезе во аквариум другиве за минута одма се симнаа доле.

Без него се далеку повесели, стварно неверојатно е колку им влијае на расположение.

Ако ми го земат во продавница ОК, ако не слободно може некој ако сака да му го подарам (со предупредување дека е агресивен, ама затоа е многу убава рипка... веројатно поголем аквариум си бара).

П.С: Сте имале ли случај бета борец да убие гупа? Чудно ми е како само опавчињата им ги гризе... Значи не ги убива а видов дека комотно може и страв ми е да го вратам и жал за гупите...

Offline Branko

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 21
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Превоспитување на бета борец
« Reply #4 on: November 04, 2012, 04:02:57 AM »
Значи не ги убива а видов дека комотно може и страв ми е да го вратам и жал за гупите...

па како не ги убива , како ќе пливаат без опашки и перки  :'(

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Превоспитување на бета борец
« Reply #5 on: November 04, 2012, 04:11:00 AM »
 Slobodno zadrzi go borecot ako ti se dopagja.Mozes da go cuvas vo obicna casa bez gajle,samo stavi mu i malce voda kolku da go pokrie..Na gupite ke im porasnat opaskite.Prvite denovi bil nov no podocnba zafatil teritorija i pocnal da ja brani.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Превоспитување на бета борец
« Reply #6 on: November 04, 2012, 05:17:14 AM »
Se nadevam deka sega ti e jasno toa sto ti go napisav pred nekoj den. Akvariumot ne e kofa so voda vo koja mozes sto sakas da stavis. Akvariumot pretstavuva zatvorena ekoloska sredina koja za da funkcionira mora da bide strogo kontrolirana. Moras pred da stavis bilo kakov ziv svet ubavo da gi proucis site negovi karakteristiki i pobaruvanja.
Da stavis Betta i Guppy vo isti akvarium e isto kako da si stavil lisica i zajak vo isti kafez. Nedozvolivo!
Ne e nisto strasno, ke se "potkovas" malku so teorija i posle toa ke uzivas vo svojot akvarium.

Offline ladon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: skopje
 • Age: 45
 • Posts: 300
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Одг: Превоспитување на бета борец
« Reply #7 on: November 04, 2012, 05:34:51 AM »
koga cuvav beta borec gi napagase samo maskite gupi so drugite ribcinja nemase problem
sega  baram pak da kupam betta borec go cekam aleksandar sto ke napravi so mrestot  on gi
ima najubavite beta borci.

Offline sick boy

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Skopje-Butel 2
 • Age: 44
 • Posts: 525
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
  • http://s13.postimage.org/6ibpny35x/demasoni72copy.png
Одг: Превоспитување на бета борец
« Reply #8 on: November 04, 2012, 07:33:28 AM »
Borecot gi napaga gupite (maskite) zatoa sto gi gleda kako  konkurencija poradi golemite i sareni opaski
Computergames don't affect kids. I mean if Pacman affected our
generation as kids, we'd all run around in darkened rooms eating pills
and listening to repetitive music...
[Login or Register]

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Превоспитување на бета борец
« Reply #9 on: November 04, 2012, 09:51:20 AM »
Se nadevam deka sega ti e jasno toa sto ti go napisav pred nekoj den. Akvariumot ne e kofa so voda vo koja mozes sto sakas da stavis. Akvariumot pretstavuva zatvorena ekoloska sredina koja za da funkcionira mora da bide strogo kontrolirana. Moras pred da stavis bilo kakov ziv svet ubavo da gi proucis site negovi karakteristiki i pobaruvanja.
Da stavis Betta i Guppy vo isti akvarium e isto kako da si stavil lisica i zajak vo isti kafez. Nedozvolivo!
Ne e nisto strasno, ke se "potkovas" malku so teorija i posle toa ke uzivas vo svojot akvarium.

Се тоа јасно, глупото е што некој да ми види историја што сум гуглал последни 3 недели ќе мисли дека имам фетиш по златни рипки  aha

Секаде гупите и бетите ги најдов во категорија „може да одат заедно“. Значи не „перфектно одговараат“ ама никој не ми даде црвено светло.

Исто и продавачите во продавници. Они па ме разубедија ксифо и трихогатсер да ставам со гупите баш заради тоа дека овие две грицкале опашки а за бета борецот муабетот им беше „можеш и во шоља да го ставиш и со крокодили ќе живее топ“.

Како и да е, или ако најдам пристојна кугла од 3-5 Л ќе го донесам дома или ќе им го вратам.

Како и да е, сега се посветувам на приновата која доаѓа од мама гупа  :happy:

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Превоспитување на бета борец
« Reply #10 on: November 04, 2012, 10:02:38 AM »
Гуглај за биотоп, тоа е сржта на се...
Се што не е биотоп едноставно НЕ ОДГОВАРА! И дали помали или поголеми, проблеми ќе има.
Е сега, што повеќе се стремиш кон биотоп проблемите ги минимизираш.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Превоспитување на бета борец
« Reply #11 on: November 04, 2012, 10:05:48 AM »
А продавачите во продавниците те советувам најмалку да ги слушаш!
Малку се тие мајстори што можат да ти дадат добар совет во продавница.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Превоспитување на бета борец
« Reply #12 on: November 04, 2012, 10:56:58 AM »
poslusaj so ti vikaat poiskusnite vo ovoj tvoj biotop a prodavacite ke te ubedat i aligator deka e mozno so gupite da cuvas

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Превоспитување на бета борец
« Reply #13 on: November 04, 2012, 11:52:43 AM »
Бато гупи, анцитруси и мулјаши па шо им фали :) 3 вида риби! Јас имам чувано и трихогастер со гупи , ама тој е многу побрз од гупи и ги брка исто ко бетава по аквариум :)

Tags:
 

Users Online Users Online (19)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal