collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Еве некоја слика од мојот аквариум
Фабрички аквариум 30 л
Филтрација
-Внатрешна пумпа Атаман ф301
-Ханг он филтер атаман
-Воздушна пумпа схарк рс-610
Греач Схарк 100 в
Жители
4 караса
2 чистача за стакло
1 мулјаш
2 мали полжави


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Моите Караси  (Read 1746 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 35
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Моите Караси
« on: January 02, 2013, 09:19:44 AM »
Еве некоја слика од мојот аквариум
Фабрички аквариум 30 л
Филтрација
-Внатрешна пумпа Атаман ф301
-Ханг он филтер атаман
-Воздушна пумпа схарк рс-610
Греач Схарк 100 в
Жители
4 караса
2 чистача за стакло
1 мулјаш
2 мали полжави


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]
« Last Edit: September 03, 2017, 09:11:03 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Моите Караси
« Reply #1 on: January 02, 2013, 10:08:14 AM »
 Interesno akvariumce,no ne znaci deka ako vo kompletot stavile rozovo-zolta podloga deka moras istata da ja iskoristis.Slobodno izvadi ja i stavi si prirodna podloga a pri ureduvanjeto trudi se da zamaskiras sto pogolem del od tehnikata i da dobies sto popriroden izgled.
 Razgledaj nekoi od akvariumite na clenovite izberi sto ti se dopagja i teznej da go uredis ova akvariumce sto podobro zosto ima potencijal.

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 35
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моите Караси
« Reply #2 on: January 02, 2013, 11:54:57 PM »
Interesno akvariumce,no ne znaci deka ako vo kompletot stavile rozovo-zolta podloga deka moras istata da ja iskoristis.Slobodno izvadi ja i stavi si prirodna podloga a pri ureduvanjeto trudi se da zamaskiras sto pogolem del od tehnikata i da dobies sto popriroden izgled.
 Razgledaj nekoi od akvariumite na clenovite izberi sto ti se dopagja i teznej da go uredis ova akvariumce sto podobro zosto ima potencijal.
Благодарам за советите секоја критика е добродојдена
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Моите Караси
« Reply #3 on: January 03, 2013, 12:50:08 AM »
доколку прифаќаш совети, тогаш мојот би бил да го испразниш аквариумот, да ги поклониш карасите на некој твој личен пријател кој го познаваш и може понатаму да се грижи за нив, да ја смениш подлогата и да си направиш некоја комбинација на риби и тревки кои ќе можат да опстојуваат во ова аквариумче... а за него има доста избор.

почни да го читаш форумов и самиот ќе посакаш да ја смениш оваа ситуација.  :happy:

тоа е моето мислење...  :icon_thumright:

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 35
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моите Караси
« Reply #4 on: February 16, 2013, 06:20:31 AM »
Вака не ми се даваа карасите бидејќи сум голем љубител на нив  :headbang: па вчера купив поголем аквариум сега мислам дека сега за сега овој ке и биде малку подостоен
димензии
30 x 55 x 40 66 l
еве некоја слика

[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]
И едно прашање дали за овој аквариум може да се користи канистер
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

angelandonovski

 • Guest
Одг: Моите Караси
« Reply #5 on: February 16, 2013, 06:26:25 AM »
mozes nekoj so slab protok inace moj sovet smeni pozadina zasto ne lici korali pozadina na slatkovoden akvarium i smeni pesok drugoto e vekje bolje :)

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 35
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моите Караси
« Reply #6 on: February 16, 2013, 06:29:29 AM »
филтер Атман CF -600
дали овој може
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Моите Караси
« Reply #7 on: February 16, 2013, 12:47:46 PM »
za ovaa litraza i za ovaa postava , jas ne bi staval kanister  :icon_thumright:

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Моите Караси
« Reply #8 on: February 16, 2013, 02:02:58 PM »
Ako moze covekot da si dozvoli kanister (od finansiska gledna tocka), ne mi e jasno zosto da ne go stavi? Karasite pravat dosta gubre i verojatno mu e zdosadeno da cisti mali potopni pumpi. Kanisterot ke mu zavrsi golema rabota.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Моите Караси
« Reply #9 on: February 16, 2013, 02:51:55 PM »
Мислам дека за караси 70х40х30 би бил некој минимум. Според мене карасите би уживале во аквариум со над 200 литри. Во овој јас би ставил еден или евентуално 2 да не му биде досадно на едниот.

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 35
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моите Караси
« Reply #10 on: February 17, 2013, 05:27:58 AM »
Ako moze covekot da si dozvoli kanister (od finansiska gledna tocka), ne mi e jasno zosto da ne go stavi? Karasite pravat dosta gubre i verojatno mu e zdosadeno da cisti mali potopni pumpi. Kanisterot ke mu zavrsi golema rabota.
Баш така прават многу ѓубре и на секој 3 дена вадам пумпи и чистам
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 35
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моите Караси
« Reply #11 on: February 17, 2013, 05:29:21 AM »
Мислам дека за караси 70х40х30 би бил некој минимум. Според мене карасите би уживале во аквариум со над 200 литри. Во овој јас би ставил еден или евентуално 2 да не му биде досадно на едниот.
Секако сега за сега и е ок а кога ке пораснат ке земеме поголем аквариум
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 35
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моите Караси
« Reply #12 on: February 17, 2013, 05:30:20 AM »
И да напоменам позадината е сменета хахха така кога го купив беше ставена таа сега е сменета
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Tags:
 

Моите нови пријателчиња во Аквариумот !!!

Started by Ivica11

Replies: 8
Views: 1242
Last post May 27, 2014, 04:49:22 AM
by Ivica11
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal