collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:16:57 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Имам воздушна пумпа Shark RS510 (мислам оти беше) 250-300денари (цената ја пишувам поради тоа на интернет видов Shark пумпи по 150 долари, па дали е оригинал).  Порано ми беше уклучена на помалата брзина и правеше доста меурчиња. Имам и воздушен камен во форма на круг и од многу меурчиња ми се кондензираше вода надвор од аквариумот, и потоа го сменив воздушниот камен.
Во последно време пумпата ми е уклучена на поголемета брзина, а сепак прави ептен малку меурчиња, пробав и без воздушниот камен и пак исто се случува.
Прашањето ми е: дали пумпата се расипува бидејќи колку шо ја гледам нема што да се расипе и дали треба да купувам нова? Аквариумот е мал 15л. имам 2 караси со големина од 5см и еден чистач.

Link

Author Topic: Проблем со воздушна пумпа  (Read 2047 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jovanjovan2003

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Gevgelija
 • Age: 48
 • Posts: 32
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 0
Проблем со воздушна пумпа
« on: January 16, 2013, 10:47:24 PM »
Имам воздушна пумпа Shark RS510 (мислам оти беше) 250-300денари (цената ја пишувам поради тоа на интернет видов Shark пумпи по 150 долари, па дали е оригинал).  Порано ми беше уклучена на помалата брзина и правеше доста меурчиња. Имам и воздушен камен во форма на круг и од многу меурчиња ми се кондензираше вода надвор од аквариумот, и потоа го сменив воздушниот камен.
Во последно време пумпата ми е уклучена на поголемета брзина, а сепак прави ептен малку меурчиња, пробав и без воздушниот камен и пак исто се случува.
Прашањето ми е: дали пумпата се расипува бидејќи колку шо ја гледам нема што да се расипе и дали треба да купувам нова? Аквариумот е мал 15л. имам 2 караси со големина од 5см и еден чистач.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Проблем со воздушна пумпа
« Reply #1 on: January 16, 2013, 11:01:47 PM »
Sekako se rasipuva.Moze da se skine membranata i so toa da disi i pravi pomal potisok.

Offline jovanjovan2003

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Gevgelija
 • Age: 48
 • Posts: 32
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 0
Одг: Проблем со воздушна пумпа
« Reply #2 on: January 16, 2013, 11:03:34 PM »
Sekako se rasipuva.Moze da se skine membranata i so toa da disi i pravi pomal potisok.
изгледа тоа ќе е, се наоѓа мембрана да се смени или да менувам пумпа?

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Проблем со воздушна пумпа
« Reply #3 on: January 16, 2013, 11:05:21 PM »
Отвори ја, ако нема скинато мембрана пробај зачисти ја.
Инаку има се продаваат само мембрани, можеш да ја замениш

Offline jovanjovan2003

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Gevgelija
 • Age: 48
 • Posts: 32
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 0
Одг: Проблем со воздушна пумпа
« Reply #4 on: January 17, 2013, 03:29:07 AM »
Прво Vlatkon, благодарам на одговорот не знам како да ти ставам thank you на профилот.
и каде би можел да најдам да купам мембрана во петшотови или во железарии?

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Проблем со воздушна пумпа
« Reply #5 on: January 17, 2013, 03:36:33 AM »
Најсигурно побарај си првен по петшопови  :laugh:
би требало да има  :icon_thumright:

Offline jovanjovan2003

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Gevgelija
 • Age: 48
 • Posts: 32
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 0
Одг: Проблем со воздушна пумпа
« Reply #6 on: January 29, 2013, 12:18:51 AM »
Конечно го решив проблемот со воздушната пумпа. Сакав прво да видам дали ќе најдам мембрана пред да ја отворам ама почна ептен слабо да испушта воздух.
Синоќа ја отворив и расчепкав внатре и видов дека во тој делот со мембраната има една гумичка за која претпоставив дека има функција да затвори еден друг отвор за воздух за кој појма немам зашто е таму. Претпоставувам од вибрациите се изместил, го наместив значи го затворив тој другиот отвор и целиот воздух што го произведува мембраната се сврте кај што треба.

Поздрав

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Проблем со воздушна пумпа
« Reply #7 on: January 29, 2013, 12:44:54 AM »
Дури не отвориш нема да знаеш што и е маката  :icon_thumright:

Offline jovanjovan2003

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Gevgelija
 • Age: 48
 • Posts: 32
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 0
Одг: Проблем со воздушна пумпа
« Reply #8 on: January 29, 2013, 01:31:13 AM »
Дури не отвориш нема да знаеш што и е маката  :icon_thumright:

за жал не успеав да најдам како се дава thanks или karma. а не можам ниту смајли да употребам. дали е до пребарувачот firefox.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Проблем со воздушна пумпа
« Reply #9 on: January 29, 2013, 01:37:03 AM »

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Проблем со воздушна пумпа
« Reply #10 on: January 29, 2013, 02:33:35 AM »
Eve kade se


[Login or Register]

бидејќи како што гледам му седи сеуште "неактивен" на профилот .. мислам дека неможе да ги гледа и користи тие опции .. карма и thank you ..  5805
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Проблем со воздушна пумпа
« Reply #11 on: January 29, 2013, 03:43:41 AM »
Da,da mozno e. Verojatno treba da ima minimum 10 postovi.  :icon_thumright:

Offline jovanjovan2003

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Gevgelija
 • Age: 48
 • Posts: 32
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 0
Одг: Проблем со воздушна пумпа
« Reply #12 on: January 29, 2013, 04:40:31 AM »
така е неможам да ги гледам тие. незнам колку треба да имам. во секој случај благодарам на информациите.

Tags:
 

Проблем со неонки

Started by ibrakadabra

Replies: 16
Views: 1541
Last post January 26, 2010, 03:50:21 AM
by p
Hygrophila corymbosa проблем со избушени листови

Started by GoranX

Replies: 4
Views: 1394
Last post May 04, 2009, 06:23:29 AM
by GoranX
проблем со сае!

Started by goch

Replies: 15
Views: 1705
Last post October 14, 2009, 02:04:57 PM
by goch
Проблем со некакви црви

Started by GoranX

Replies: 14
Views: 1177
Last post January 08, 2010, 01:52:51 PM
by Uran
проблем со барбус

Started by tomce

Replies: 7
Views: 1155
Last post January 19, 2011, 02:31:11 AM
by DimitarJ
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal