collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:16:57 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Благодарение на неколкумина клучни играчи на форумов за кратко време мислам дека навлегов во акваристиката, и нели нормално е да се издвоиш со она што најмногу те привлекува. Малавците ми се сеуште во крв, но напоредно градев љубов и кон америчките циклиди кои не се диви брзи како африканците , напротив мирни со грациозни движења и големина која воодушевува(бар за оние кои сакаат големи риби).
Малавците ги префрлив во 250 литарскиот аквариум, а 450 лит им го отстапив на американците.
Повекето сте запознаени со аквариумот но јас пак да го представам:

110x66x60 околу 450 лит
дупла 6ка памфлекс значи 13мм.

осветлување
4 х 36 т8 90см
1 х 18 т8 60см

филтрација
1 eheim professional 3 900l/h
2 atman 1500l/h
мада ехеимот е 2 пати подобар

греење
EHEIM 300wat

воздух
eheim 400 dual

подлога
бел кварц стаклара

декорација
Камења од матка еден мангрован нана валиснериа папрат и др...

и најважното

РИБИ
4 X SYNSPILUM VIERI
3 X GREEN TERROR
3 X MULTISPINOSA
2 X JACK DEMPSEY

Како и останати некои старо седелци бар за сега
3 X VENUSTUS
3 X ALONACARA CRIBENSIS
5 X BOTIA MACRACANTA
3 X ANCISTRUS

И ВИП ГОСТИ
5 X FRONTOSA  BLUE SAPHIRE


СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ЗА КРАТКО ВРЕМЕ КЕ БИДЕ ЧИСТОКРВЕН АМЕРИЧКИ АКВАРИУМ,
зашо им земав од CALIFORNIA FITNESS протеин да растат:)))))
БЛАГОДАРАМ УШТЕ ЕДНАШ НА ЛУГЕТО КОИ ШТО МЕ ЗАРАЗИЈА, МАЦ , ДЈ , ОГИ И ДР.

БЛАГОДАРАМ  56048575Link

Author Topic: AMERICAN MONSTER TANK 450L  (Read 10156 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ANTOAN

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 123
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
AMERICAN MONSTER TANK 450L
« on: March 28, 2013, 01:56:16 PM »
Благодарение на неколкумина клучни играчи на форумов за кратко време мислам дека навлегов во акваристиката, и нели нормално е да се издвоиш со она што најмногу те привлекува. Малавците ми се сеуште во крв, но напоредно градев љубов и кон америчките циклиди кои не се диви брзи како африканците , напротив мирни со грациозни движења и големина која воодушевува(бар за оние кои сакаат големи риби).
Малавците ги префрлив во 250 литарскиот аквариум, а 450 лит им го отстапив на американците.
Повекето сте запознаени со аквариумот но јас пак да го представам:

110x66x60 околу 450 лит
дупла 6ка памфлекс значи 13мм.

осветлување
4 х 36 т8 90см
1 х 18 т8 60см

филтрација
1 eheim professional 3 900l/h
2 atman 1500l/h
мада ехеимот е 2 пати подобар

греење
EHEIM 300wat

воздух
eheim 400 dual

подлога
бел кварц стаклара

декорација
Камења од матка еден мангрован нана валиснериа папрат и др...

и најважното

РИБИ
4 X SYNSPILUM VIERI
3 X GREEN TERROR
3 X MULTISPINOSA
2 X JACK DEMPSEY

Како и останати некои старо седелци бар за сега
3 X VENUSTUS
3 X ALONACARA CRIBENSIS
5 X BOTIA MACRACANTA
3 X ANCISTRUS

И ВИП ГОСТИ
5 X FRONTOSA  BLUE SAPHIRE


СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ЗА КРАТКО ВРЕМЕ КЕ БИДЕ ЧИСТОКРВЕН АМЕРИЧКИ АКВАРИУМ,
зашо им земав од CALIFORNIA FITNESS протеин да растат:)))))
БЛАГОДАРАМ УШТЕ ЕДНАШ НА ЛУГЕТО КОИ ШТО МЕ ЗАРАЗИЈА, МАЦ , ДЈ , ОГИ И ДР.

БЛАГОДАРАМ  56048575


« Last Edit: August 26, 2017, 01:30:28 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #1 on: March 28, 2013, 02:01:13 PM »
So sreka , dobra ekipa i kaj tebe  applause
pocasti ne so nekoja slika :icon_thumright:

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #2 on: March 28, 2013, 02:12:48 PM »
 :police: Opaaa   happyy  . Ajde stavaj nekoja slika od monster tank-ot  jea
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline ANTOAN

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 123
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #3 on: March 28, 2013, 02:21:35 PM »
Сликиве кои ке ги испратам не се несто баш добри, ама за да се долови ефектот се добри.
Се надевам дека со ДЈ ке направиме добри слики викендов. BTW утре ке имаме уште риби, и преуредување.

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline ANTOAN

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 123
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #4 on: March 28, 2013, 02:22:32 PM »
Ако може 5та слика насловна.  55655

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #5 on: March 28, 2013, 03:08:24 PM »
Насловната е ставена :D
Прекрасни се америте.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #6 on: March 28, 2013, 03:14:29 PM »
za da trgne rabotava a i pocetokov zasluzuva edna  560855

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #7 on: March 28, 2013, 03:18:34 PM »
So srekja novata postavka Antoan. Cudna na pocetok, no vetuvacka :)
Mix Ameri, Malawi i Tanganyika :) Poznavajkji te, veruvam deka kje go sredis toa so tek na vreme.
Frontozite kako reagiraat pokraj ovie zverovi ?

Srekjno i karma za noviot proekt! :)
Comming soon :)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #8 on: March 28, 2013, 06:36:15 PM »
 560855

со нетрпение ги очекуваме новостите...  :icon_thumright:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #9 on: March 28, 2013, 09:48:28 PM »
 Odlicno sto vednas imame  so sto da pocneme da ja polnime novata podkategorija na Amerikanski akvariumi.No vednas ke dadam zabeleska.Pravenjeto na Amerikanski skejp ima nekoi osnovni pravila koi gi baraat zitelite na istiot.Mesanje na Amerikanski i Afrikanski ciklidi  ne opravduvam pod nikakvi izgovori duri ni vo dukjan koga se za prodazba.Sakaat potpolno razlicen kvalitet na voda pa soodvetno na toa i kamenjata od Matka mora sto poskoro da gi zamenis so nekoj drug tip postabilen kamen.Vsusnost povekje skoncentriraj se   na drvenarijata.Ima rabota  no stom te zemale spomenatite lugje pod svoe brzo ke davame karmi bez rezervno.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #10 on: March 28, 2013, 10:58:58 PM »
 560855 za amerikancive. Mene mi se dopadja toa sto se popolnuva temata bas kako sto treba. Drugoto sam si znaes i ke si go sredis. Samo napred  :icon_thumright:

Offline ANTOAN

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 123
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #11 on: March 28, 2013, 11:12:45 PM »
Како за почеток може и вака, додека не се ослободам од африканците, односно додека не ги заменам со американци. Ке биде чист амерички едино би ги оставил фронтозите, кои со тек на време ке го разубават аквариумот. Што се однесува до камењата треба време нели да се заменат за подобри и соодветни. Африканците ги префрлив во друг аквариум кој се надевам дека денеска ке му направам соодветно интро. Е сега треба да се потрудам да најдам голем трупец и некои поголеми гранки. ке ја жолтеат водата, а ке треба и некој карбонатен да ја белее.  55655 на советите и се повеке од добродојдени за постигнување на идеална америчка средина. :headbang: :headbang: :headbang:

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #12 on: March 29, 2013, 12:47:41 AM »
Kratko ke trae ova zaednica -mix.Podobro vaka odkolku da otidea site malawi vo pomaliot pa da imashe teatar.Naskoro ke se soberat materialite za ureduvanje na ovoj ameri setup i ke bide se kako sto treba.Tolku e i slobodnoto vreme ....poleka se ke dojde na svoe mesto.Zelba i merak se ima maximum ....drugoto poleka ke se sredi :D Zasega funkcionira bez problemi.Nego kakvi parcinja se toa amerikancive tvoi ....kakvi dzverki vo zivo pa pa pa :)

Iphone5

House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #13 on: March 29, 2013, 01:15:27 AM »
A da gi pogledneme rabotite malku po realno ?
Antoan druze, jas te razbiram za tvojata zelba, no kje mora da ti kazam nesto realno. Malawcite letaat kako sto razbrav < toa go podrzuvam. So frontozite ke si napravis problem, aj da ne kazam deka ke se razocaras i toa koga ke stanat najubavi. Nemoze druze frontoza da opstane vo ovoj akvarium toa ti go kazav koga bese kaj mene. Frontoza e riba koja saka da dominira vo cel akvarium i da bide vo jato minimum 7-8 parcinja, da bide vo drustvo so tanganiykanci  na pr. Neolaprologusi, Altolamprologusi i drugi so isklucok na Tropheusi. Nesakaat da se vo drustvo so ribi koi se ednakvi po golemina kako niv ( Vo tvoj slucaj toa se Vieja synspilum, Andinocara Rivulatus) i ne samo toa tuku se i 3 pati poagresivni od niv. Tvojot akvarium ima solidna litraza, no e 110cm vo dolzina sto i ne bas za vakov mix. Zamisli ja slikata koga ke se odeli par od 20-25cm Synspilum za koj i polavinata od tvoj akvarim nema da im e dovolen, na drugata polovina Green teror par. Kade e prostorot za frontozite ? Ova to go kazuvam cisto drugarski, da ne gi izgubis frontosite, a tvoe e si e kako ke prodolzis ponatamu!
Comming soon :)

Offline ANTOAN

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 123
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #14 on: March 29, 2013, 01:53:01 AM »
Оги друже, да не заборави дека сакам да им направам на американците 3метарски аквариум, а овој да остане за танганика, а тој у дневна за малави. Али ова ти е како на аеродром, има и црнци и белци и кинези. Сите летаат и доагаат. Само да не почнат да се  basd. Во секој случај додека се помалечки мислам дека ке биде ок. Што се однесува со поделбата мислам дека ке биде ок. А да знаете само колку луге знам што не се на форумов а чуваат риби по 20-30 години. И тоа такви миксови, уште кои и карас им фали. Па све е ок. А тоа е друго ние што сакаме да доловиме овде. Нели нормално може и куршлус да настане, али со тек на време ке се наредат работите. Него кажете некој да не има голем трупец да го изделкам сакам и да го ставам на средина......... jea

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #15 on: March 29, 2013, 02:11:53 AM »
Me raduva sto se sirat amerikancite. Decko so sreka startot. Aj moze ke me poznaes po prezimeto. Pozdrav  applause

Offline ANTOAN

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 123
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #16 on: March 29, 2013, 02:19:31 AM »
или Дарко или Аце. Голем поздрав и  55655

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #17 on: March 29, 2013, 03:11:38 AM »
 Antoan znam i jas lugje koi ne se na forum i koi imaat sekakvi miksevi no tokmu nie sme tie sto treba da rabotime kako sto treba i da bideme primer za kvaziakvaristite.Nie sme tie sto treba da se stremime da rabotime na podiganjeto na nacinot na uzivanje na ova hobi.Ogi mnogu ubavo te sovetuva  a toj vsusnost ima isto taka dosta poznati koi akvaristikata ne ja uzivaat na vistinski nacin tuku bukvalno ja siluvaat,i tocno ke ti kaze od nivnoto prakticno iskustvo koi kombinacii se skvernavenje na akvaristikata i garantirano luzerski kombinacii.
 Idejata za trimetarskiot ti e odlicna i ke me raduva sto poskoro da ja vidam kako realnost.Toa bi bil vistinski monster tank.Sega gledam deka imalo i dosta ljubiteli na amerikanci no trebalo nekoj da gi konsolidira i da pokrene inicijativa za otvaranje posebna tema za niv.Tuka ke kazam bravo za DJ.
 Ostanuva Ogi kogo go smetam za najkompetenten na temata Amerika da dava soveti i da se obide da sozdade kvalitetna baza na amerikanski akvariumi.Gi pozdravuvamn site ljubiteli na ovaa grupa i gi povikuvam da se oslobodat i da gi predstavat svoite akvariumi.

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #18 on: March 29, 2013, 03:43:04 AM »
Ne sum zaboravil na idejata Antoan i te podrzuvam vo toa celosno. Ona sto gledam sega za sega deka se premesteni kaj tebe ribite, od malawi se pravi amerika, se vlozuva i se raboti na stariot. Procitav uste nesto na gornite postovi deka se vo plan i uste nekoi ribi :)
Bas kako sto kaza Ivica, i jas poznavam nekolku ludje sto se obiduvaat da formiraat takov setup sto jas go vikam ''od se po nesto''. ;) ili ''All male'' Od prilika znam sto se slucuva vo takvi akvariumi. Jas kako trgovec sekogas ke kazam moj predlog dali toa odi edno so drugo, dali mozat zaedno, a na musterijata e da odluci. Ako i po vtor pat mi kaze deka toa planira da pravi, jas ke mu prodadam, fala bogu nema vrakjanje. :)
Frontosi ne sum imal do sega, seuste ne im dosol redot :) Ali so ovie Amerikanci sto gi imas izrasnav so niv :) Synspilum uste pred 4-5 godini bea moj predizvik vo mali akvariumi 100-150 litarski. Koga porasnaa koga vidov sto se e potrebno da se zadovoli takva riba gi dadov (znaes kade) i sega se stancaat na golemo. Sve toa ti go kazav cisto da imas vo predviv deka vo sekoj moment mozes da ostanes bez frontozi, da otidat edna po edna.
@Ivica ke se obidam da pridonesam nesto so toa sto imam doma, so toa sto sum videl i procital da go podelime iskustvoto site zaedno. Ke predstavam denovive i jas nekoi akvariumi od koi ke ima i Amerikanski ciklidi.
Siguren sum deka i Antoan ova go znae, samo negoviot problem e pregolemata zelba na ogranicen prostor i verum deka ke napravi toa sto go zamislil.
Comming soon :)

Offline ANTOAN

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 123
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Одг: AMERICAN MONSTER TANK 450L
« Reply #19 on: March 29, 2013, 01:00:08 PM »
Не можев да се одделан од некои риби, али како што кажа ивица да не биде квази автобуска станица ebate beljata , ги извадив малавите а утре ги вадам и фронтозите, со ДЈ правиме некои комбинации ))). Значи како прво во мометов аквариумот е посветен само на американци и тоа
4 synspilum
3 geophagus
6 nigrofasciatis
3 green terror
2 jack dempsey
1 texas
3 multispinosa
ЧИСТО АМЕРИКАНЦИ ОД КОИ 80 ПОСТО КЕ БИДАТ ЗВЕРОВИ
е се надевам дека мозам да оставам
3 анциструс
3 ботии
Ивица, знам дека треба да ги извадам карбонатните камења но проблем е тоа што немам други да ставам, а и би сакал да најдам уште некое убаво дрво. Некоја идеа за убав камен би била добро дошла.
 55655 на советите, вака е најдобро а утре ке дојде ДЈ па ке ви го претставам и африканскиот. happyy :headbang: :notworthy: :notworthy: :notworthy:

Tags:
 

American Cichlid Tank 400L

Started by Dj

Replies: 115
Views: 14793
Last post January 08, 2014, 07:03:38 AM
by fis
Users Online Users Online (35)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal