collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Димензии 55x45x42
Осветлување - 150W Metal Halide 8000K
Подлога - Terra Magma и  Vermikulit  врз тоа речен песок, малку покрупен
Опрема: Боца цо2 со дифузер, bubble counter,... Канистер Atman cf600, DIY канистер 800л/час, UV-11W Atman,..

Ѓубриво -  KNO3, K2SO4, KH2PO4, CSM + B
Растенија - Lilaeopsis brasiliensis, Pogostemon helferi, Eleocharis minima, Rotalla Rotundifolia, Staurogyne sp.,Hydrocotyle

dissecta, Hemianthus callitrichoides, Mayaca fluviatilis, И може уште некое

Риби - едно 40тина парчиња тетри (Green fire/red belly tetra а.к.а. Aphyocharax rathbuni) малку се плашливи но знаат одалеку кога се гледаат и доста јатни да биднат, али јако светло ке се навикнат


Link

Author Topic: Unexpected Journey  (Read 3300 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Unexpected Journey
« on: April 15, 2013, 09:51:14 AM »
Димензии 55x45x42
Осветлување - 150W Metal Halide 8000K
Подлога - Terra Magma и  Vermikulit  врз тоа речен песок, малку покрупен
Опрема: Боца цо2 со дифузер, bubble counter,... Канистер Atman cf600, DIY канистер 800л/час, UV-11W Atman,..

Ѓубриво -  KNO3, K2SO4, KH2PO4, CSM + B
Растенија - Lilaeopsis brasiliensis, Pogostemon helferi, Eleocharis minima, Rotalla Rotundifolia, Staurogyne sp.,Hydrocotyle

dissecta, Hemianthus callitrichoides, Mayaca fluviatilis, И може уште некое

Риби - едно 40тина парчиња тетри (Green fire/red belly tetra а.к.а. Aphyocharax rathbuni) малку се плашливи но знаат одалеку кога се гледаат и доста јатни да биднат, али јако светло ке се навикнат

« Last Edit: March 28, 2016, 07:39:17 AM by AFROMAN »

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Unexpected Journey
« Reply #1 on: April 15, 2013, 10:06:06 AM »
Со среќа  :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Unexpected Journey
« Reply #2 on: April 15, 2013, 10:21:13 AM »
Томче, ни се изгуби нешто ти во последно време. Ова е нешто ново или ?

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Одг: Unexpected Journey
« Reply #3 on: April 15, 2013, 11:20:34 AM »
доста обавези, и акваристика пати
оваа е нова постава од претходниот скејп, моментално така без дрва/камења да видам како ке се одвива

а таму за лето ке се крчка еден ~450литарски билен

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Unexpected Journey
« Reply #4 on: April 15, 2013, 02:10:53 PM »
Samo napred  happyy

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Unexpected Journey
« Reply #5 on: April 15, 2013, 02:18:17 PM »
супер е!

 560855

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Unexpected Journey
« Reply #6 on: April 16, 2013, 12:54:35 AM »
Zemljak ajde uozbilji se malce.  :icon_thumright:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Unexpected Journey
« Reply #7 on: April 16, 2013, 01:55:27 AM »
 Interesna koncepcija.Cekame razvoj so podobri sliki.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Одг: Unexpected Journey
« Reply #8 on: June 16, 2013, 08:04:21 AM »
подобри слики нема, оваа од самсунг галакси што вади
еве како се одвива сликано на (15.02 15.04 15.05 и 15.06)
малку по малку си добива форма на онаа што сум го замислил, само уште десната страна убаво да се дооформи, кубата убаво да се рашиши и лилаеопсис да се згусне


на последната слика има додадено и round pellia и mini pellia, само уште тазе дојдени од лондон да се прилагодат малку

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Unexpected Journey
« Reply #9 on: June 16, 2013, 08:33:45 AM »
на последната (доле десно) е најдобра ситуација...  :icon_thumright:

 560855

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Одг: Unexpected Journey
« Reply #10 on: June 16, 2013, 08:39:44 AM »
така се подредени хронолишки

само малку проблеми имам со Mayaca fluviatilis магнет за алга ми е, дури и малку алга се нафаќа на неа,

а баш сакам убав жбун од неа десно да формирам со bacopa ниско поставена

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Unexpected Journey
« Reply #11 on: June 16, 2013, 09:00:06 AM »
да, да... ги забележав датите што ги наведе малку погоре. поентата ми беше дека тревките се равиваат...  и дека кај првата и последната слика е евидентна разликата...  :icon_thumright:

аквариумот делува многу чисто за толкав временски период така да не верувам дека алгата ќе продолжи да се развива. :happy:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Unexpected Journey
« Reply #12 on: June 16, 2013, 12:40:58 PM »
Odlicno

vsutarov

 • Guest
Одг: Re: Unexpected Journey
« Reply #13 on: June 28, 2013, 07:55:41 AM »

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Одг: Unexpected Journey
« Reply #14 on: August 21, 2013, 11:52:40 AM »
аквариумот малку се уназади :(, цел јули и дел август си средував по дома, беше преместен на друга локација малку и сонце го фаќаше

нередовно менување вода, нередовно ѓубрење, и не сум приметил дека цо2 снемало си го направија своето

cuba тотално угина, оваа другото се преполови, му требаше добро шишање кубење, чистење менување вода

баш ми е криво за кубата доста убав тепих направи и со оваа темпо сега ке беше финален али тоа е

приоритети :D


ако некој има куба ке го замолам да ми даде

слики нема, не е баш во состојба за гледање

angelandonovski

 • Guest
Одг: Unexpected Journey
« Reply #15 on: August 21, 2013, 04:22:50 PM »
kolega ova ke da e baksuz i mojot otide u k****.....
« Last Edit: August 21, 2013, 09:38:13 PM by pocttopus »

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Одг: Unexpected Journey
« Reply #16 on: August 24, 2013, 11:07:24 AM »
така иде тоа, али ке се оправи малку по малку
не му се брзам трпение

само да се снабдам со уште некое растение не е е лошо
[Login or Register]
п.с. си земав еден никон, мрзливче само за оваа, да не сликам веќе со мобилен
па здравје натаму ако остане вишок пари и некој DSLR :)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Unexpected Journey
« Reply #17 on: August 24, 2013, 11:37:09 AM »
не е до толку лоша ситуација де... ќе ја оправиш.  :icon_thumright:
честито ново апаратче и долго да те служи. убави слики вади. 

Offline ViktorD

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 430
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Одг: Unexpected Journey
« Reply #18 on: August 24, 2013, 12:17:48 PM »
Pa dobro e be Tomche, ja mislev kojznae shto se sluchilo :) ako sakash cuba, za nedela-nedela ipol kje ti dadam za prazniov del od desna strana :) so zdravje da si go sluzhish aparatcheto
“I’m not saying I’m gonna change the world, but I guarantee that I will spark the brain that will change the world.”

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Одг: Unexpected Journey
« Reply #19 on: August 24, 2013, 12:46:12 PM »
Виктор ке те имам во предвид
кога ке имаш пиши порака

иначе, може не се гледа на слики како беше претходно но јас си знам, десниот дел беше цел со куба,...
и сега ако е зелено билките не се баш во добра состојба али се опоравува

Tags:
 

Users Online Users Online (23)
Members Google (5)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal