collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
После веќе 2 недели истражување на овој форум можам да кажам дека навистина има квалитетни ентузиасти и хобиисти со професионални идеи и заложби како и големо познавање на водните миленици.

Планот е следен:
Да се почни наново со комплетно празнење на постоечкиот аквариум и почнување од почеток!
Презервација на рибите кои се во аквариумот
Соодветно редење на подлога (substrate)
Набавка на растенија и треви (фантастичен и инспиративен е аквариумот на ViktorD - Mighty Mountains)
Сортирање на кои риби припаѓаат во овој аквариум кои не (можеби комплетно отстранување на дел од нив и сортирање на тие кои се компитабилни)
И нормално прогрес дел по дел на проектот како ке се развива

Проблемот започнува веднаш, но прво ресурис со кои располагам:
Голема кугла од околу 8 литри
Помала кугла од околу 5 литри
Помал аквариум 50 х 35 х 35 отприлика (скршен беше од пријател мој па на сервис е утре треба да го земам)

Барам Ваша препорака кои риби во кое од горните кугли/аквариум да ги ставам за време на средувањето на аквариумот (ако треба некои комплетно да ги нема кои би биле тие.
 
Риби кои треба да се префрлат се:
1 x Acanthophtalmus kuhli-Kuli Kuli
4 x Pterophyllum scalare (skalari)
1 x koridoras
2 x Danio rerio (zebra)
2 x Ancistrus spp
1 x Lici na Pangasius hypophthalmus(можно е да е Arius Jordani ili Columbian shark kako ajkulce ali nemozam da ja najdam vo niedna lista)
1 x Apteronotus albifrons (Black knife)
3 x Carassius auratus (karasi)
2 x Poecilia latipinna (Molly)
1 x Betta

Вака изгледа како да си во продавница за риби но тоа е тоа basd, важно е да се признае дека има проблем за да може да се продолжи кон негово решавање.
Навистина имам љубов према Apteronotus albifrons навистина убава риба па зависи што од овие би предложиле да оди со него.

Link

Author Topic: Обновување на постоечки аквариум  (Read 6458 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sotiroski

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2013
 • Location: Ohrid
 • Age: 41
 • Posts: 53
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Обновување на постоечки аквариум
« on: October 15, 2013, 02:01:17 PM »
После веќе 2 недели истражување на овој форум можам да кажам дека навистина има квалитетни ентузиасти и хобиисти со професионални идеи и заложби како и големо познавање на водните миленици.

Планот е следен:
Да се почни наново со комплетно празнење на постоечкиот аквариум и почнување од почеток!
Презервација на рибите кои се во аквариумот
Соодветно редење на подлога (substrate)
Набавка на растенија и треви (фантастичен и инспиративен е аквариумот на ViktorD - Mighty Mountains)
Сортирање на кои риби припаѓаат во овој аквариум кои не (можеби комплетно отстранување на дел од нив и сортирање на тие кои се компитабилни)
И нормално прогрес дел по дел на проектот како ке се развива

Проблемот започнува веднаш, но прво ресурис со кои располагам:
Голема кугла од околу 8 литри
Помала кугла од околу 5 литри
Помал аквариум 50 х 35 х 35 отприлика (скршен беше од пријател мој па на сервис е утре треба да го земам)

Барам Ваша препорака кои риби во кое од горните кугли/аквариум да ги ставам за време на средувањето на аквариумот (ако треба некои комплетно да ги нема кои би биле тие.
 
Риби кои треба да се префрлат се:
1 x Acanthophtalmus kuhli-Kuli Kuli
4 x Pterophyllum scalare (skalari)
1 x koridoras
2 x Danio rerio (zebra)
2 x Ancistrus spp
1 x Lici na Pangasius hypophthalmus(можно е да е Arius Jordani ili Columbian shark kako ajkulce ali nemozam da ja najdam vo niedna lista)
1 x Apteronotus albifrons (Black knife)
3 x Carassius auratus (karasi)
2 x Poecilia latipinna (Molly)
1 x Betta

Вака изгледа како да си во продавница за риби но тоа е тоа basd, важно е да се признае дека има проблем за да може да се продолжи кон негово решавање.
Навистина имам љубов према Apteronotus albifrons навистина убава риба па зависи што од овие би предложиле да оди со него.
« Last Edit: September 03, 2017, 08:51:51 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #1 on: October 15, 2013, 02:12:09 PM »
 Najdobro ke e ako imas uslovi se da dades vo nekoja prodavnica,da go sredis akvariumot pa da zemes sto ke odlucis.Kuglite ne ti vrsat rabota.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #2 on: October 15, 2013, 02:26:32 PM »

1 x Acanthophtalmus kuhli-Kuli Kuli
4 x Pterophyllum scalare (skalari)
1 x koridoras
2 x Danio rerio (zebra)
2 x Ancistrus spp
1 x Lici na Pangasius hypophthalmus(можно е да е Arius Jordani ili Columbian shark kako ajkulce ali nemozam da ja najdam vo niedna lista)
1 x Apteronotus albifrons (Black knife)
3 x Carassius auratus (karasi)
2 x Poecilia latipinna (Molly)
1 x BettaJas bi igral vaka:
Vo akvariumot bi gi stavil
- Crniot noz (kako milenik)
- Skalarite
- Koridorasot i
- Ancistrusite
Vo golemata kugla
- Trite karasi
Vo malata kugla
- Borecot

Se drugo ne ti treba.

Offline ViktorD

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 430
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #3 on: October 15, 2013, 02:27:47 PM »
Tnx for credits!! :) Inaku koridorasot ne go stavaj, ako zemash Fluval supstrate, kje ti ja kopa :)
“I’m not saying I’m gonna change the world, but I guarantee that I will spark the brain that will change the world.”

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #4 on: October 15, 2013, 02:40:25 PM »
jas podhitno bi gi izvadil karasite,molite,ajkulata mozda i kulito ...bi gi zamenil za nekoi sitni jatni ribi ili nesto drugo.
ostanatoto bi go prefrlil privremeno vo drug aq.so cela potrebna oprema (pumpi ,greaci itd).  :icon_thumright:

Offline sotiroski

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2013
 • Location: Ohrid
 • Age: 41
 • Posts: 53
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Обновување на постоечки аквариум
« Reply #5 on: October 16, 2013, 11:34:30 AM »
Me interesira shto bi preporacale za podloga - substrate, dali kupecka ili kako sto imam citano so kombinacija na humus za cvejka so pesok odozgora i mreza izmejgu kako sto citav, ili od prodavnica zemja. Vo vtorava opcija a sigurno site bi ja preporacale, onda koja bi bila zadovolitelna (zemajki vo obzir deka planiram da stavam i treva i sl.)


Sent from my iPhone using Tapatalk - [Login or Register]

Offline sotiroski

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2013
 • Location: Ohrid
 • Age: 41
 • Posts: 53
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Обновување на постоечки аквариум
« Reply #6 on: October 16, 2013, 11:36:05 AM »
Ist problem e sto vo ohrid nema vo edna i edina prodavnica zemja pa kade bi preporacale da se kupi vo Skopje, planiram slednata nedela da odam


Sent from my iPhone using Tapatalk - [Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #7 on: October 16, 2013, 12:16:44 PM »
 Tuka mozeme da ti gi preporacame samo najdobrite.Vo sekciite na nasite sorabotnici ke najdes se sto ti e potrebno.

angelandonovski

 • Guest
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #8 on: October 16, 2013, 02:05:33 PM »
fluval plant stratum jas go koristam i e odlicen. Go imas vo akvatika... eve ti primeri od mojot akvarium kako i akvarium od clen od forumot :)
[Login or Register]

Offline sotiroski

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2013
 • Location: Ohrid
 • Age: 41
 • Posts: 53
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #9 on: October 16, 2013, 02:12:57 PM »
Angel izgleda deka si ja vrsi sovrseno svojata rabota, ali nee malku krupen za positna treva?

angelandonovski

 • Guest
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #10 on: October 16, 2013, 02:35:48 PM »
napred ima kuba toa e najsitnata treva sto mozes da ja najdes pa raste odlicno :) a go ima i vo 2 golemini pokrupna plant i positna shrimp verzija :)

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #11 on: October 16, 2013, 09:04:21 PM »
Fluval подлогата што ја препорачува Ангел е многу добра за сите растенија можеш да ги гледаш видеата на Амано, на Оливер Кнот сите ставаат иста гранулација на подлогата горе доле не е крупна затоа садиме со пинцети. Јас ја имам ставено две недели, не се споредува растот на растенијата со и без подлогата. Секако потребни се и сите други додатни елементи, микро-макро елементи, CO2, добро осветлување...


Goran Manevski

Offline sotiroski

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2013
 • Location: Ohrid
 • Age: 41
 • Posts: 53
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #12 on: October 17, 2013, 03:20:36 AM »
Da da gledam deka e navistina kvalitetna i gledam deka ima i dodatoci na kraj kako fina varijanta. Kolku e preporaclivo debelinata na najniskiot sloj na substrate da bide pri izrabotka na povrsinata?

angelandonovski

 • Guest
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #13 on: October 17, 2013, 04:12:57 AM »
2-3 cm minimalno

Offline mitrevski

 • Banned
 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jun 2013
 • Location: skopje makedonija
 • Age: 24
 • Posts: 87
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #14 on: October 17, 2013, 01:34:59 PM »
ako pravis akvarium kako jas sto pravam jas, da receme pozadinata ja podigas 30sm ili od strana ekstremni visini , kako bi go resil stavanjeto na skapiov supstrat

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #15 on: October 17, 2013, 01:43:26 PM »
јас (ко лаик за ова  :embarrass:) би рекол .. камења па врз нив од подлогата .. за деловите кајшто сакаш поголема висина.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline sotiroski

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2013
 • Location: Ohrid
 • Age: 41
 • Posts: 53
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #16 on: October 17, 2013, 02:05:32 PM »
Toa gledav i jas, dosta citam delovi za Iwagumi stilot pa gledam relativno golema povrsina na podloga koja mislam deka nema potreba da bide so substrate pa barem del bi mozelo da se 'ispolni' so kamen ili drugi vid na polnatica, barem taka mi stoi rabotava zasto ne veruvam deka nekoj koren bi slegol primer 30 cm ispod

Offline sotiroski

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2013
 • Location: Ohrid
 • Age: 41
 • Posts: 53
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #17 on: October 27, 2013, 10:42:08 AM »
So malo zadocnuvanje vreme e da postavam molba za koj ima visak od treva za zasaduvanje vo noviot akvarium, ali neka bide za site onie koi se od Ohrid :)

Offline sotiroski

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2013
 • Location: Ohrid
 • Age: 41
 • Posts: 53
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Обновување на постоечки аквариум
« Reply #18 on: November 25, 2013, 09:04:02 AM »
Znaci pocnav so pripremite za preseluvanje na ribite vo pomosniot akvarium koj ke go sluzam duri ne go zasadam stariot i da se stabilizira posle noviot setup.

Inaku akvariumot koj go preseluvam e 70 litarski 55Lx30Wx40H, pumpa Atman AT-201 od 800l/h i 200W greac RS Electrical RS-878

Ke go cikliram duri da postigni temperatura od 25 stepeni pa ke prefrlam edna od malite ribi da vidam kako ke se ponasa za eden den pred da gi prefrluvam site. Eve edna slika od pomosniot akvarium.
Vodata vejke ciklira 24 casa so 50% voda chesmovaca i 50% od stariov akvarium. Shto mislite?

Sent from my iPhone using [Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Обновување на постоечки аквариум
« Reply #19 on: November 25, 2013, 09:52:24 AM »
A pesok, rastenija?

Tags:
 

Users Online Users Online (25)
Members Google (5)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal