collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво на сите.

Долго време сум чувал аквариум, но никогаш не сум бил задлабочен во акваристиката. Сега ќе правам нов аквариум, но сакам да чувам онака како што треба и имам голема желба да успеам во тоа и да имам аквариум што навистина ќе биде природен.
Не можам да го почнам новиот аквариум без ваша помош. Овие денови доста читам по интернет, а денес го прегледав целиот овој форум :)
Значи, за почеток сакам да имам слатководен аквариум, но не сум одлучил што риби сакам внатре, но би сакал нешто како моли, ксифофорус, гупи, барбуси, нормално чистачи..такво нешто, можеби и по некоја зебра. Овие риби ги сакам за почеток пошто се поедноставни за чување, а исто и сакам лесно да се дојдам до мрест на риби, затоа нарачав и карантин аквариум кои ќе биде специјално за мрестење, лечење и навикнување на нови риби.
Планирам да ставам канистер и со него да се чисти водата во аквариумот. Од Aqua Shop во Штип ќе земам повеќе растенија, нормално природни и се друго од потребната опрема. Заборавив да напоменам аквариумот ми е 58 литри, а утре треба да го земам од стакларата.
Е сега, имам проблем со песокот, не знам каков да земам. Имам јас песок од претходниот аквариум со дебелина 2 или 3,но не ми се свиѓа бојата. Исто и за тестерите за ph, нитрити, нитрати, амонијак..на многу форуми се зборува за нив, а никаде нема јасно напоменато од каде им се какви колку пари и така натаму. А, кога ќе го почнам аквариумот сакам да ги имам сите тие тестери се со цел да тестирам водата пред да ги ставам рибите.
Многу ќе би бидам благодарен доколку ми помогнете :)
Нормално ќе ставам слики од сите фази на процесот на форумот се со цел да бидам од помош и на другите што создаваат нови аквариуми.

Link

Author Topic: Правам нов аквариум  (Read 9841 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 33
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Правам нов аквариум
« on: November 13, 2013, 08:05:53 AM »
Здраво на сите.

Долго време сум чувал аквариум, но никогаш не сум бил задлабочен во акваристиката. Сега ќе правам нов аквариум, но сакам да чувам онака како што треба и имам голема желба да успеам во тоа и да имам аквариум што навистина ќе биде природен.
Не можам да го почнам новиот аквариум без ваша помош. Овие денови доста читам по интернет, а денес го прегледав целиот овој форум :)
Значи, за почеток сакам да имам слатководен аквариум, но не сум одлучил што риби сакам внатре, но би сакал нешто како моли, ксифофорус, гупи, барбуси, нормално чистачи..такво нешто, можеби и по некоја зебра. Овие риби ги сакам за почеток пошто се поедноставни за чување, а исто и сакам лесно да се дојдам до мрест на риби, затоа нарачав и карантин аквариум кои ќе биде специјално за мрестење, лечење и навикнување на нови риби.
Планирам да ставам канистер и со него да се чисти водата во аквариумот. Од Aqua Shop во Штип ќе земам повеќе растенија, нормално природни и се друго од потребната опрема. Заборавив да напоменам аквариумот ми е 58 литри, а утре треба да го земам од стакларата.
Е сега, имам проблем со песокот, не знам каков да земам. Имам јас песок од претходниот аквариум со дебелина 2 или 3,но не ми се свиѓа бојата. Исто и за тестерите за ph, нитрити, нитрати, амонијак..на многу форуми се зборува за нив, а никаде нема јасно напоменато од каде им се какви колку пари и така натаму. А, кога ќе го почнам аквариумот сакам да ги имам сите тие тестери се со цел да тестирам водата пред да ги ставам рибите.
Многу ќе би бидам благодарен доколку ми помогнете :)
Нормално ќе ставам слики од сите фази на процесот на форумот се со цел да бидам од помош и на другите што создаваат нови аквариуми.

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #1 on: November 13, 2013, 09:57:44 AM »
so srekja startot  :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Правам нов аквариум
« Reply #2 on: November 13, 2013, 10:55:00 AM »
dobredojde i so sreka. jas bi ti posocil da gi procitas temite za startuvanje nov akvarium i za cikliranje.
potoa da vidis koja riba so koja odi. barbusi so zebri ne bi ti preporacal nikako.
ne mora da odis so testeri na vodata i za 58 litri akvarium nemora da frlas paricki na kanister. eden nadvoresen staklen filter so glava do 350 litri na cas ke ti vrsi poveke od ekstra rabota. stavi podloga za rastenijata pod pesokot i stavi dve stedlivi od po 23w i 6400K.

Sent from my PRIVILEG MPC-1 using Tapatalk 2

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Правам нов аквариум
« Reply #3 on: November 13, 2013, 10:55:36 AM »
Neka ti stigne akvariumot i pocni da go sreduvas.So tie testeri na pocetok uste nemoj da se zamaras pogotovo za tie ribi sto racunas da gi cuvas.Procackaj po forumov postapkite za start gi imas po temi, citaj i prasuvaj sto e nejasno.Za pesokot.... poveketo od nas imame kvarcen pesok po akvariumite i e top.Pozdrav i so srekja! :)


Sent from my iPhone using [Login or Register]
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #4 on: November 13, 2013, 10:57:27 AM »
Добредојде Аљоша, мило ми е што се зачлени на форумот што ти го препорачав, дечкиве тука се супер ќе ти дадат добри совети како за почетник, јас би ти препорачал да ги разгледаш аквариумите на членовите во галериите и да се одлучиш каков аквариум сакаш да направиш па потоа слободно прашај ќе ти дадат добронамерни совети и секако претстави го моменталниот аквариум за да добиеш совети и критики околу него, поздрав.
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #5 on: November 13, 2013, 02:56:14 PM »
 56805

citaj, citaj i citaj  :D

ako si procital sve za eden den togas dobivas kec za prepisuvanje  basd

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 33
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #6 on: November 14, 2013, 06:00:24 AM »
На сите ви благодарам многу што се заинтересиравте да ми помогнете, навистина ќе ми треба тоа.
Јас направив измена :) читајќи ги насловите и сето тоа ме натера да ги изменам димензиите на аквариумот и затоа сега е 67 должина, 35 ширина и 40 висина со 112 литри :)
Проблем ми е пумпата, не знам што е подобар избор, разгледувам на веб страницата на Аква Шоп и се мислам меѓу овие две [Login or Register] и  [Login or Register]  . И во врска со кварцен песок од каде да најдам?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Правам нов аквариум
« Reply #7 on: November 14, 2013, 10:02:40 AM »
ubavo sto si pojacal litraza. ke imas sega poveke opcii. ili pravi nadvoresen filter so motorna glava od 500 l/h ili odi so nekoj mini kanister.
tebe ti treba pogolem volumen za filtermaterijal. so ova sto ti go navede ke treba pocesto da cistis.

Sent from my PRIVILEG MPC-1 using Tapatalk 2

Offline grn_76

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje, Makedonija
 • Age: 47
 • Posts: 150
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #8 on: November 14, 2013, 01:26:05 PM »
jas mislam deka najdobro bi bilo da si zemes eden nadvoresen filter ,imas ubavi i ne mnogu skapi

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #9 on: November 14, 2013, 01:36:49 PM »
внатрешна глеј ако можеш да незимаш .. ем ќе ти фаќа простор внатре, ем ќе ти груби изглед, ем потешко за чистење кога ќе треба да ја вадиш. За hang-on ако гледаш .. hf-600 .. моделот 300 мислам ќе е мал веќе за новата литража што ти е во план.

Доколку го земеш hang-on от сепак не е идеално тоа што го има во него (треба да модификуваш малку) .. јас пример ја имам извадено "таблата" што е наводно за биолошка филтрација и место тоа имам ставено сера сипорех прстени.

Ако најдеш некое помало канистерче најдобро како што ти посочија другите или да си направиш стаклен надворешен филтер.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 33
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #10 on: November 15, 2013, 05:34:54 AM »
Јас на претходниот аквариум имав надворешен филтер стаклен нели, али сега за новиот аквариум тоа веќе е мало и ниско. Јас бев цврсто убеден дека нема да имам таков филтер и ја зголемив литражата на новиот аквариум така да сега на сталажата немам место за друго нешто :) ако не ќе го земам најголемиот прикачен филтер што го имаат во Aqua Shtop [Login or Register]  а не ми се дава 4000 денари за најмалиот канистер :) барем не сега оти треба и други работи да купувам за аквариумот како и за карантинот.
Да прашам исто за карантинот, дали треба и во него да има филтер кој ја филтрира водата или е доволно обична пумпа со сунгер внатре?

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #11 on: November 15, 2013, 07:33:34 AM »
300 -ка та е мал (спрема мене) упола е од 600-ка та во ширина на комората за филтер материјали.

а инаку за ваква модификација ти спомнав .. вадиш предната пластична решетка и место неа сипаш siporex ili symbiont, а пред првата преграда (која инаку е полна со јаглен внатре) можеш да ставиш вата или сунѓер потенок.
[Login or Register]

со тоа што филтер медиа која би била ефективна во мала количина (нели малата комора на филтерот) .. према мене би било или Sera Siporax или EasyLife Symbiont. Обични керамички прстени или некоја друг филтер материјал би треало многу поголема количина. Инаку од овие филтер материјали една кутија ти е околу 600-700 денари (отприлика пошто не ми текнува точна цена).

Најефитна варијанта ти е стаклен филтер, а воедно и доста ефикасна .. немаш место позади аквариумот? кај ке ти виси пумпата?
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 33
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #12 on: November 15, 2013, 09:37:50 AM »
Немам површински место на сталажата за плус стаклен филтер, затоа се одлучив за висечки филтер од 200 до 250 литри, мислам дека ќе е доволно, исто така зедов пред малце во тегла вода од исцеден сунгер и вода од многу добар аквариум.
Сега тоа од теглата да го истурам во водата во аквариумот?
Исто и за хиперманганот да прашам... утре да го наполнам аквариумот со вода и хиперманган да отстои неколку саати и да ја сменам водата со нова, така?
Зедов и земја за цвеќе од земјоделска аптека, купив и мрежа за комарци ептен ситна, да поставам земјата и врз неа мрежата па песокот?
Земјата за цвеќе никако не штети на водата и рибите така?

Offline filip_cc

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Strumica
 • Age: 35
 • Posts: 75
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Правам нов аквариум
« Reply #13 on: November 15, 2013, 04:35:45 PM »
Jas mozam da ti kazam samo deka zemjata za cveke ne steti nikako sako ako e od organsko poteklo bez pesticidi jas staviv Florabela a za mrezata i jas staviv za komarci ama posle nekoj kaza deka ke e sitna i deka korenite ke se zapletkat vo nea i mislam deka ke imam problem ama kasno e veke taka da ako ne ti e problem tebe uste e rano da ja smenis so malku pokrupna.
Za hipermanganot neka kazat poiskusnite


Sent from my iPhone using [Login or Register]

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 33
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #14 on: November 16, 2013, 03:08:41 PM »
Јас ја зедов водата од сунгерот вчера и стои во тегла..како да ја зачувам читава?
Пошто аквариумот ќе почнам да го местам изгледа вторник или среда...пошто испадна сталажата што ќе стои на неа аквариумот, ќе треба да се појача, а тоа ќе биде во понеделник..
изгледа ќе нема начин да се спаси, незгодно ми е пак да барам од жената.

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 33
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #15 on: November 16, 2013, 05:33:17 PM »
Во ред тогаш :)
И нешто друго..во врска со земјата за цвеќе. Јас купив ама сега гледам што пишувале и многу акваристи од овде не ја препорачуваат, на пример Админ :) а Љубе па ја многу сака :) што да правам не знам.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #16 on: November 16, 2013, 09:26:40 PM »
Постои подлога за аквариуми што ја продаваат аквашоповиве, наменета е за аквариум, а оние земји по земјоделските аптеки се намети за друга намена, затоа има несогласувања...
Goran Manevski

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 33
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #17 on: November 17, 2013, 05:09:36 AM »
Ми стигна аквариумот :) пред малце го земав и му ставив вода за да тестирам да не тече. Прекрасен е, толку голем аквариум не сум имал до сега. Почнувам да се предомислувам за живоротките..ќе се изгубат во тој аквариум... не знам што да чувам..

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #18 on: November 17, 2013, 07:02:15 AM »
za aq.  applause
e sega ti si znaes ... dali da odis sve odednas ili etapno . aq e sega tuka no postavi premnogu prassnja a neznaeme koe i kako gi resi  :icon_scratch:
pocnuvajki od podloga ,pesok ,filtracija ,rastenija ...???
predlagam prvo toa da sredis a za ribi posle razmisli .
So sreka  :icon_thumright:
PS  aq. se testira 2-3 dena  (i koja debelina staklo bese ? ) :D
« Last Edit: November 17, 2013, 07:08:23 AM by Cvijo »

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 33
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Правам нов аквариум
« Reply #19 on: November 17, 2013, 08:24:09 AM »
Па секако ќе поминат три дена, затоа што сега ќе ја носам сталажата да се појача, а дури во вторник ќе ја прави мајсторот, така да среда или четврток ќе го полнам аквариумот.
Песок ќе земам од сепарацијата со гранулација два или три пошто овој што го имам мислам дека е покрупен. Под песокот мислам да ставам земја за цвеќе со мрежа врз него, ама затоа уште не сум сигурен, не знам кој е ризикот.
Филтер зедов прикачен надворешен Атаман од 250 до 300 литри. Аквариумот ми е 98 литри со 6 дебелина на стакло. Мислам дека ќе е доволно. Прееска зедов и камења од Баргала кај реката, специјално одев до таму за да земам камења во валчест облик. Е сега имам проблем со растенијата, овде во Штип тешко дека ќе најдам во голема количина, а сакам да имам повеќе, не две три корења.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal