collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Денеска купив 4 скалари ги донесов дома ги ставив во помошниот аквариум кој уште вчера имав пуштено пумпа и ставено хиперманган. После 5 саати ми умреа 2 едно се мачеше а другото плива уште. Температурата е 26-7 степени. Може ли да ми каже некој у што е проблемот?

Link

Author Topic: Помор на скалари  (Read 1635 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Помор на скалари
« on: November 20, 2013, 09:59:17 AM »
Денеска купив 4 скалари ги донесов дома ги ставив во помошниот аквариум кој уште вчера имав пуштено пумпа и ставено хиперманган. После 5 саати ми умреа 2 едно се мачеше а другото плива уште. Температурата е 26-7 степени. Може ли да ми каже некој у што е проблемот?

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Помор на скалари
« Reply #1 on: November 20, 2013, 10:01:26 AM »
Водата да не ти беше лилјакова?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Помор на скалари
« Reply #2 on: November 20, 2013, 10:01:57 AM »
Стерс, неисциклиран аквариум, можеби биле болни, загадена вода, преногу хиперманган? Нема некое сигурно правило.

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Помор на скалари
« Reply #3 on: November 20, 2013, 10:02:58 AM »
хиперманган беше доволно водата е розова

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Помор на скалари
« Reply #4 on: November 20, 2013, 10:03:51 AM »
Доволно розова за да ги убие!
Кој бре ви кажал хиперманган у аквариум да ставате?

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Помор на скалари
« Reply #5 on: November 20, 2013, 10:13:41 AM »
така ми е коа слушам поискусни од мене

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помор на скалари
« Reply #6 on: November 20, 2013, 10:18:52 AM »
ако добро се сеќавам ти беше „стефан - мрзливиот“... голема трагедија за скаларчињата поради твоето невнимание.   :no:

во иднина прочитај некои основни принципи при стартување на аквариум кои веќе се објавени на форумов... потребно е само да одвоиш малку време и внимание за читање/прашување по форумов и сите работи ќе си дојдат на место.

сепак станува збор за жива средина на која и треба одреден период на адаптирање. работите не се завршуваат за 5 минути... за се е потребно време.

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Помор на скалари
« Reply #7 on: November 20, 2013, 10:34:52 AM »
Воа што го направив ми го кажа човек кој е акварист повеќе од 18 години......

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помор на скалари
« Reply #8 on: November 20, 2013, 10:37:14 AM »
а дали ти добро си го разбрал? и колку хиперманган стави во аквариумот?

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Помор на скалари
« Reply #9 on: November 20, 2013, 10:38:14 AM »
да заедно бевме да ги купиме и заедно ги ставивме у аквариум :)
вели дека биле болни

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помор на скалари
« Reply #10 on: November 20, 2013, 10:39:40 AM »
значи сепак ќе испадне расипан телефон оваа тема...  aha

пак ќе кажам, не го губи времето... почни со читање на темите... голем број на ситуации се многу добро објаснети и што не ти е јасно прашувај соодветно во нив или отвори си тема за твојот аквариум па дискусиите ќе ги имаш во една тема.

ти кажуваш во оваа тема што ти кажале, а одговорите веќе се објавени на форумов... треба да се потрудиш малку да ги најдеш.  :happy:
« Last Edit: November 20, 2013, 10:43:03 AM by pocttopus »

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Помор на скалари
« Reply #11 on: November 20, 2013, 10:46:34 AM »
Нема дискусија тука,
нели водата била розова,
да била лилјакова побргу би ги спастрил,
верувај  :icon_thumright:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Помор на скалари
« Reply #12 on: November 20, 2013, 11:02:00 AM »
 Koristenjeto hipermangan ne e tolku ednostavno kolku sto izgleda.Toj ima odredena funkcija zaradi koja se stava ima dejstvo i posle zavrsenata funkcija se neutralizira so Hidrogen.Dozite se minimalni.No ne mora da znaci deka toa gi ubilo ribite, moze da ima mnogu drugi pricini.Celata postapka ja ima opisano na forumov sigurno nekolkupati i ne bi bilo loso da ja najdes i procitas za da ti se najde vo idnina.

Offline mitrevski

 • Banned
 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jun 2013
 • Location: skopje makedonija
 • Age: 24
 • Posts: 87
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Помор на скалари
« Reply #13 on: November 20, 2013, 11:19:43 AM »
skalar ,kralica na slatkovodnata akvaristika. greota da go ubies na toj nacin,stavi voda u akva i za 24casa pusti ribi i ne igrajte so hemija pred da naucite nesto. moze si gi ubil so temperaturen sok. da ne nagagame dojdi imam zdravi skalari. bobi 070697966

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помор на скалари
« Reply #14 on: November 20, 2013, 11:47:50 AM »
@mitrevski сигурен ли си дека треба да се пуштат рибите после 24 часа? тука нешто друго пишува... 

http://forum.mkreef.com/index.php?topic=2101.msg17078#msg17078

стефан, ете ја темата за подготовка на аквариумот... фаза на циклирање... земи прочитај ја... :icon_thumright:
а за хиперманганот ова е рецептот
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=321.msg1360#msg1360

малку е комплексно за почетници така да пожелно е да започнеш со бавниот метод на формирање на аквариум.
« Last Edit: November 20, 2013, 11:53:28 AM by pocttopus »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помор на скалари
« Reply #15 on: November 20, 2013, 11:56:49 AM »
имаш скалари за продавање?  :icon_scratch:

skalar ,kralica na slatkovodnata akvaristika. greota da go ubies na toj nacin,stavi voda u akva i za 24casa pusti ribi i ne igrajte so hemija pred da naucite nesto. moze si gi ubil so temperaturen sok. da ne nagagame dojdi imam zdravi skalari. bobi 070697966

Offline mitrevski

 • Banned
 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jun 2013
 • Location: skopje makedonija
 • Age: 24
 • Posts: 87
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Помор на скалари
« Reply #16 on: November 20, 2013, 12:44:25 PM »
najmalku 24 casa za pocetnici a jas gi pustam i u cista cesmovaca

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Помор на скалари
« Reply #17 on: November 20, 2013, 12:52:08 PM »
 Ovaa izjava pobiva mnogu dosegasni praktiki.Bi sakal da go vidam ova.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal