collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:16:57 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
После долго време кончно и јас да ви го претставам мојот скромен аквариум...
 • Димензии:60x40x25 (60l)
 • Риби:Скалари х 2, анциструси х 4, муљаши х 2
 • Филтрација:потопен филтер(одлично си ја вриши работата)
 • Подлога:Tуф(песок што се користи во филтерните станици кој доста помага при филтрацијата)
 • Декорација:2 ќупчиња, мангровал дрвце, големи-мали камчиња
 • Растеније:Cryptocoryne usteriana
 • oстанато:100w грејач, мала неонка 8w

[Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

сликите се од телефон затоа имаат слаб квалитет  :(

Link

Author Topic: Рестарт [StefanPatriot]  (Read 2373 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Рестарт [StefanPatriot]
« on: November 29, 2013, 01:56:04 PM »
После долго време кончно и јас да ви го претставам мојот скромен аквариум...
 • Димензии:60x40x25 (60l)
 • Риби:Скалари х 2, анциструси х 4, муљаши х 2
 • Филтрација:потопен филтер(одлично си ја вриши работата)
 • Подлога:Tуф(песок што се користи во филтерните станици кој доста помага при филтрацијата)
 • Декорација:2 ќупчиња, мангровал дрвце, големи-мали камчиња
 • Растеније:Cryptocoryne usteriana
 • oстанато:100w грејач, мала неонка 8w

[Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

сликите се од телефон затоа имаат слаб квалитет  :(
« Last Edit: September 03, 2017, 01:54:46 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »

Offline ViktorD

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 430
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Одг: Рестарт
« Reply #1 on: November 29, 2013, 02:23:59 PM »
Imam edno prashanje samo, zoshto rastenijava se vo chashki? Napravi nekoja kompozicija so kamenja ili so nekoe drvo.. izvadi ja shkolkata ako e shkolka toa desno :)
“I’m not saying I’m gonna change the world, but I guarantee that I will spark the brain that will change the world.”

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: Рестарт [StefanPatriot]
« Reply #2 on: November 30, 2013, 01:29:25 AM »
за старт ----- премногу керамика а премалку природа  :icon_thumright:

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Рестарт
« Reply #3 on: November 30, 2013, 02:03:19 AM »
Imam edno prashanje samo, zoshto rastenijava se vo chashki? Napravi nekoja kompozicija so kamenja ili so nekoe drvo.. izvadi ja shkolkata ako e shkolka toa desno :)
тоа десно е извадено пред некој ден и само тоа растеније шо е у средина е у чашка ама чашката е без дно намерно ја ставив оти нонстоп го откорнуваа.

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Рестарт [StefanPatriot]
« Reply #4 on: November 30, 2013, 02:07:03 AM »
за старт ----- премногу керамика а премалку природа  :icon_thumright:
знам ама тоа може да се најде у велесов а и не знам шо друго растеније да ставам дајте предлог

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Рестарт [StefanPatriot]
« Reply #5 on: December 01, 2013, 12:02:41 AM »
Ovaa pumpa e prejaka za ovoj aq.Proveri ,mislam deka e 1750 l/h sto e premnogu za tvojot aq.Najlesno ke go resis so edno obicno ventilce na crevoto za vozduh ,ke go smalis skroz na minimum so sto ke go smalis protokot I ke nemas ni tolku bucnost (pumpata ke bide necujna I odlicno ke si ja vrsi rabotata) :icon_thumright:

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Рестарт [StefanPatriot]
« Reply #6 on: December 01, 2013, 04:51:23 AM »
Песокот не е така светол како на сликите има кафеаво бела боја најверојатно од блицот е така испаднато на сликите. Пумпата е малку појака 1500L/h иначе цвијо има на цревцето вентилче т.е. така го купив ама тоа вентилче е само за регулирање на на јачината на на кислородот шо го зима низ цревцето а за протокот т.е. шо ја врти водата нема вентил за намалување. И да го ставам на минимум пак со истата јачина циркулира водата само се намалува јачината на кислородот.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Рестарт [StefanPatriot]
« Reply #7 on: December 01, 2013, 10:25:01 PM »
може да има проблем со скаларите, но не и со анциструсите или коридорасите... тие не „умираат“ туку-така од пумпа со 1.500L/h.

на сликите се гледа дека во средниот дел од аквариумот едниот скалар е целосно отворен и не му се затворени перките... на сликата делува дека не се бори со притисокот од пумпата... така да мојата забелешка е само кон овој (цитираниот) дел од постот, а со остатокот кој е изоставен целосно се сложувам бидејќи тој метод е многу добро и елегантно решение за смирување на водата.

Пре , Пре , Пре јако за твојава литража . Лошо .Ке ти умираат риби на 2-3 месеци .
...

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Рестарт [StefanPatriot]
« Reply #8 on: December 02, 2013, 05:42:51 AM »
Пре , Пре , Пре јако за твојава литража . Лошо .Ке ти умираат риби на 2-3 месеци .

Како и да го вртиш и спреј барови да му ставаш пак ке биде многу . Купи послаб филтер . Во меѓувреме купи гумена цевка долга колку акв.  пасент на отворот од филтерот , стави ја на отворот , затни ја на крајот и избуши  многу дупчиња по цела должина . Тоа се вика Spray bar   и служи за намалување на циркулацијата .  Усмери ги дупчињата нагоре накај површината .
Колку толку да ја ублажиш циркулацијата .
може ли да ставип слика или видео да видам како изгледа тоа

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Рестарт [StefanPatriot]
« Reply #9 on: December 02, 2013, 06:04:38 AM »
[Login or Register]

нема филозофија некоја .. црево што пасува таман да го натакнеш на излезот од филтерот .. дупки по должина и тоа е тоа :) ќе почнеш со помали дупки .. ако сеуште мислиш дека "дува" јако низ нив .. ќе ги прошируваш дупките додека не стигнеш до тоа што сакаш
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Рестарт [StefanPatriot]
« Reply #10 on: December 02, 2016, 11:23:33 PM »
Добро утро @StefanPatriot,
Дали врти уште аквариумот? Што има ново со него?  :happy:

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal