collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:16:57 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Конечно и јас да го претставам мојот аквариум :)
Вака...

 • Аквариум димензии : 70 должина, 35 ширина и 40 висина.
 • Собира 100 литри вода.
 • Осветлување: Две неонки по 18 W.
 • Греење: Еден грејач од 100 W и еден од 200 W.
 • Филтрација: Надворешен стаклен филтер од околу 15 литри и прикачен филтер Атман за аквариум од 200 до 250 литри.
 • Песок: Од сепарација со гранулација 2.
 • Капак: уште немам :) го чекам да го направат ама никако да биде.
 • Жители: пет коридорас, еден анциструс, седум трихогастери, две блек тетри.
 • Растенија: сеуште не им ги знам правилните имиња, верувам ќе ги именувате вие :)

И еве конечно слики.

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

Нормално ќе има измени, изгледа некои камења ќе менувам за подобар изглед и ќе има повеќе риби.

Па критикувајте :)

Link

Author Topic: AljoshaMK аквариум :)  (Read 5301 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 32
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
AljoshaMK аквариум :)
« on: December 25, 2013, 06:53:55 AM »
Конечно и јас да го претставам мојот аквариум :)
Вака...

 • Аквариум димензии : 70 должина, 35 ширина и 40 висина.
 • Собира 100 литри вода.
 • Осветлување: Две неонки по 18 W.
 • Греење: Еден грејач од 100 W и еден од 200 W.
 • Филтрација: Надворешен стаклен филтер од околу 15 литри и прикачен филтер Атман за аквариум од 200 до 250 литри.
 • Песок: Од сепарација со гранулација 2.
 • Капак: уште немам :) го чекам да го направат ама никако да биде.
 • Жители: пет коридорас, еден анциструс, седум трихогастери, две блек тетри.
 • Растенија: сеуште не им ги знам правилните имиња, верувам ќе ги именувате вие :)

И еве конечно слики.

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

Нормално ќе има измени, изгледа некои камења ќе менувам за подобар изглед и ќе има повеќе риби.

Па критикувајте :)
« Last Edit: December 25, 2013, 07:28:08 AM by pocttopus, Reason: Форматирање на текст и групирање на фотографии по колони. »

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #1 on: December 25, 2013, 06:58:31 AM »
прво нека тргне со пофалба , одличен старт   560855
 3dclin

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #2 on: December 25, 2013, 07:28:52 AM »
So srekja oficijalniot start - pretstavuvanjeto  :icon_thumright:
nekolku zabeleski ,za da se popravi startot ;

-mislam deka ,,pesokot,, e prekrupen ,(sto ponataka moze da bide problem)
-kamenjata vaka naredeni ne se vklopuvaat vo pricata (oblik ,boja a mozda se i nepotrebni)
-trevite se dobro naredeni samo ... ako e visinata 40 cm ovie se previsoki
-osvetluvanje od 36w mozda nema da bide dovolno ...
-ne napisa...  podloga ima li I sto kako ...

...
ova bi popravil za start ,inaku eve i od mene edna  560855


Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #3 on: December 25, 2013, 08:28:15 AM »
Со среќа стартот  560855 , кажа Цвијо што мислеше и се сложувам со него скоро со се (освен за тревите), сите оевен Наната се високи терви (и Наната знае да порасне голема ама расте многу споро така да ...  :embarrass: ) и местото им е позади, еве ќе се обидам да ги идентификувам па ти ќе си побараш на Google и ќе видиш која е која, како расте и што потреби има.

Vallisneria (најверојатно americana natans): [Login or Register]

Амазонка (по нашки, инаку подвид на Cryptocoryne): http://forum.mkreef.com/index.php?topic=8573.msg143493#msg143493topic=8573.msg143493#msg143493

Egeria densa или Elodea

Brazilian Pennywort

и некој подвид на Nana (Наната не се сади во земја (мада кај мој пријател е збрцана во земја и расте супер), ризомот треба да и е надвор, најдобро е кога е врзана за дрво или камен)Radevski

 • Guest
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #4 on: December 25, 2013, 09:00:00 AM »
Прозор и парно до аквариум се зезната работа. Среќен старт!

Offline ViktorD

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 430
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #5 on: December 25, 2013, 10:14:08 AM »
Termometarot nikako na predno staklo i mnogu krupen pesok.. :) So srekja
“I’m not saying I’m gonna change the world, but I guarantee that I will spark the brain that will change the world.”

Offline kris

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Kriva Palanka
 • Age: 36
 • Posts: 508
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #6 on: December 25, 2013, 11:34:09 AM »
Супер аквариумче.
 happyy applause
Само незнам зошто 2 греачи си ставил.

Offline Dačo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: SKOPJE
 • Age: 47
 • Posts: 99
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #7 on: December 25, 2013, 12:37:41 PM »
da ne nastinat ribite druze  boske

so sreka startot  560855

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #8 on: December 25, 2013, 12:56:32 PM »
 560855 i od mene za temelnoto predstavuvanje ,iako  se uste ima rabotiu koi moze da se popravat.Pred se mislam na prekrupnata podloga koja nikako nema da e pogodna.Koga se veli dvojka se misli na 2mm a ne 2 cm.

Offline panabrzi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2013
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #9 on: December 25, 2013, 01:09:55 PM »
Se kazaa drugite da ne se povtoruvam, samo edna  560855 da ti trgne ponatamu!  :icon_thumright:

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #10 on: December 25, 2013, 03:04:00 PM »
Eve i jas ke se "fatam" za pesokot.
Vo akvarium so rastenija, voobicaeno se stava pesok so granulacija od 2-3mm. Zosto? Pesokta nesmee da bide presitna za da moze niz nea da cirkulira voda koja so sebe nosi hranlivi materii potrebni za rastenijata. Dokolku e prekrupna, vodata se dvizi mnogu brgu niz nea i rastenijata nemozat pravilno da se hranat. Dokolku sakas da imas ubavi i zdravi rastenija, koga-togas ke moras da ja smenis.
Ovie rastenija sto gi imas momentalno, ne baraat jako svetlo. Dokolku ne forsiras so prihrana i CO2, sosema se dovolni ovie dve neonki.
Kako sto spomna Filip-che. Mozes da ja smenis ednata bela neonka so druga boja. Mnogu poubavo ke izgleda akvariumot.
Se drugo e rabota na vkus. Ke si go "doteras" akvariumot kako sto mislis deka treba.
So sreka start.

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 32
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #11 on: December 25, 2013, 08:42:29 PM »
Фала ви многу на сите за пофалбите, забелешките и кармите :)

Ќе се обидам да одговорам на некои од вашите забелешки.

Во врска со растенијата и осветлувањето..не планирам да зимам други растенија кои бараат повеќе внимание, планирам да ги чувам овие, но колку што може најдобро и мислам дека убаво може да изгледаат ако убаво се третираат. Поради ова зедов две неонки со таа јачина, а имам и една плава неонка, но уште не сум ја приклучил.

Песокот, кога бев во сепарација, го видов од гранулација 1 и 2, тој со 1 ми беше многу ситен, затоа и не го зедов. Мислам дека овие растенија со овој песок ќе немаат проблем, ако видам дека нешто не чини, фала богу дека ќе земам поситен.

Камењата...знам дека не е најдобро, ги ставив привремено, а во моментов јас и повеќе луѓе :) сме во потрага по други камења, поубави, кои ќе направат целина во аквариумот, нормално и со соодветна промена на распоредот на растенијата. Сакам да изгледа што е можно поприродно за трихогастерите.
Значи во однос на камењата ќе има промени. Поубави форми, соодветна боја, соодветно наместени и.т.н.

Термометарот се обидов да го одлепам од лицето, но не успеав и баталив...ќе пробам пак.

Панелот што е до аквариумот не работи, имам обична грејалка што не стои до аквариумот, а прозорецот, знам не треба да стои аквариумот до него, но така одговара просторот.

Фис..фала што ги идентификуваше сите растенија.

Во врска со двата грејачи, ги имам двата бидејќи со еден температурата не е константна, варива во зависност од температурата во собата..а оваа соба еден џам да се отвори станува крчан ладно за помалку од минута.

Уште една на сите благодарам за советите.

Е, да, сега за сега прихрани и кислорот не планирам да форсирам, мислам дека овие растенија ќе може добро да изгледаат и живеат и без тие работи..нормално со редовна промена на вода, филтрација и.т.н.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #12 on: December 25, 2013, 11:14:25 PM »
Се сложувам со сите дека песокот е прекрупен и би те посоветувал веднаш да го смениш.
Криптокоруната (амазонка) е премногу голема за твојот аквариум. Ако ја чуваш, ќе треба да ставиш под неа ниска крипта која небара многу светло.
Валеснеријата е растение кое расте високо, но исто така е растение кое трпи шишање и ако ти се допаѓа, можеш да си ја чуваш без проблеми.
По ново мислам дека не се нарекуваат Trichogaster туку се нарекуваат Trichopodus. Мислам дека бројката е преголема за твојот аквариум. Кога ќе се формира пар, внимавај!
Причитај малку за нив:
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=3516.0
[Login or Register]
Со среќа нека е стартот и известувај почесто.

Radevski

 • Guest
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #13 on: December 25, 2013, 11:30:30 PM »
Фала ви многу на сите за пофалбите, забелешките и кармите :)

Ќе се обидам да одговорам на некои од вашите забелешки.

Во врска со растенијата и осветлувањето..не планирам да зимам други растенија кои бараат повеќе внимание, планирам да ги чувам овие, но колку што може најдобро и мислам дека убаво може да изгледаат ако убаво се третираат. Поради ова зедов две неонки со таа јачина, а имам и една плава неонка, но уште не сум ја приклучил.

Песокот, кога бев во сепарација, го видов од гранулација 1 и 2, тој со 1 ми беше многу ситен, затоа и не го зедов. Мислам дека овие растенија со овој песок ќе немаат проблем, ако видам дека нешто не чини, фала богу дека ќе земам поситен.

Камењата...знам дека не е најдобро, ги ставив привремено, а во моментов јас и повеќе луѓе :) сме во потрага по други камења, поубави, кои ќе направат целина во аквариумот, нормално и со соодветна промена на распоредот на растенијата. Сакам да изгледа што е можно поприродно за трихогастерите.
Значи во однос на камењата ќе има промени. Поубави форми, соодветна боја, соодветно наместени и.т.н.

Термометарот се обидов да го одлепам од лицето, но не успеав и баталив...ќе пробам пак.

Панелот што е до аквариумот не работи, имам обична грејалка што не стои до аквариумот, а прозорецот, знам не треба да стои аквариумот до него, но така одговара просторот.

Фис..фала што ги идентификуваше сите растенија.

Во врска со двата грејачи, ги имам двата бидејќи со еден температурата не е константна, варива во зависност од температурата во собата..а оваа соба еден џам да се отвори станува крчан ладно за помалку од минута.

Уште една на сите благодарам за советите.

Е, да, сега за сега прихрани и кислорот не планирам да форсирам, мислам дека овие растенија ќе може добро да изгледаат и живеат и без тие работи..нормално со редовна промена на вода, филтрација и.т.н.

Епа све си знаеш ондак...чим така сакаш терај..најважно е тебе да ти се свиѓа...нема потреба од совети. Уште еднаш со среќа стартот

Radevski

 • Guest
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #14 on: December 26, 2013, 12:00:33 AM »

По ново мислам дека не се нарекуваат Trichogaster туку се нарекуваат Trichopodus. Мислам дека бројката е преголема за твојот аквариум. Кога ќе се формира пар, внимавај!


Trichopodus или Gourami

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 34
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Re: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #15 on: December 26, 2013, 01:39:11 AM »
So srekja startot, interesno izgleda. ;) Ne se razbiram vo trevi i pesok ali imam edna druga zabeleska.. zasto filterot ne si go stavil od drugata strana t.e do prozorot? So toa bi ja otvoril i stranata od akvarimot da se gleda i koga si na krevet..  vaka samo od pravo se gleda..


Sent from my HTC One using Tapatalk 4


Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #16 on: December 26, 2013, 02:52:28 AM »
Jas  nema veke sto da sovetuvam vo ovaa tema ,posto gledam  baras soveti a ne prifakas ..taka da jas ke se vozdrzam  :happy: Uste vo prethodnata tema imase mnogu soveti od kolegite sosema na mesto koi ne gi prifati - na primer uste okolu izborot na filterot ,greacot,predlog da go pokries so staklo, polozbata na stakleniot filter , zamena na vozdusnata pumpa ,osvetluvaneto ,termometarot na predno staklo i dr. od (VercinGor,ViktorD,DimitarJ,AngelA,Cvijo,Filip, ....)
Istoto se povtoruva i vo ovaa tema ,Site (Filip,Fis,panabrzi,ivica,dimitar,aleksandar,radevski,nacevski,viktor i dr.. ti predlagaat sto da smenis (i sto moras da smenis ) no gledam deka ti imas svoj stav-opravduvanje za istoto ,taka da ... bar jas nema zaludno da lovam bukvi po tastaturava ;)
So sreka ponataka  :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #17 on: December 26, 2013, 02:54:25 AM »

По ново мислам дека не се нарекуваат Trichogaster туку се нарекуваат Trichopodus. Мислам дека бројката е преголема за твојот аквариум. Кога ќе се формира пар, внимавај!


Trichopodus или Gourami

Gourami е "common name" или општо име, додека Trichopodus е по таксономија  :icon_thumright:
По Trichopodus следува и некој додаток што го означува точниот вид „trichopterus, pectoralis, leerii, microlepis“

Radevski

 • Guest
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #18 on: December 26, 2013, 03:41:36 AM »
Е, да, сега за сега прихрани и кислорот не планирам да форсирам, мислам дека овие растенија ќе може добро да изгледаат и живеат и без тие работи..нормално со редовна промена на вода, филтрација и.т.н.

Редовните промени на вода, филтрацијата и.т.н се однесуваат на растот и квалитетот на животот на рибата. Подлогата, течните ѓубрива и co2 се однесуваат на растот и квалитетот на живот на растенијата. За да ти растат растенијата немораш да правиш редовни промени на вода и да имаш добра филтрација...тоа ќе го правиш за да ти живеат рибите.

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 32
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: AljoshaMK аквариум :)
« Reply #19 on: December 26, 2013, 06:09:33 AM »
Jas  nema veke sto da sovetuvam vo ovaa tema ,posto gledam  baras soveti a ne prifakas ..taka da jas ke se vozdrzam  :happy: Uste vo prethodnata tema imase mnogu soveti od kolegite sosema na mesto koi ne gi prifati - na primer uste okolu izborot na filterot ,greacot,predlog da go pokries so staklo, polozbata na stakleniot filter , zamena na vozdusnata pumpa ,osvetluvaneto ,termometarot na predno staklo i dr. od (VercinGor,ViktorD,DimitarJ,AngelA,Cvijo,Filip, ....)
Istoto se povtoruva i vo ovaa tema ,Site (Filip,Fis,panabrzi,ivica,dimitar,aleksandar,radevski,nacevski,viktor i dr.. ti predlagaat sto da smenis (i sto moras da smenis ) no gledam deka ti imas svoj stav-opravduvanje za istoto ,taka da ... bar jas nema zaludno da lovam bukvi po tastaturava ;)
So sreka ponataka  :icon_thumright:

Добро зошто упорно ме обвинуваш дека ништо не прифаќам?
Се до сега што направив во аквариумот е од читањето на вашите постови од целиот форум..а верувај многу читав пред да го создадам акариумот.
Кој совет околу филтерот не го прифатив? За почеток јас сакав ханг он само, вие рековте дека е подобро стаклен надворешен..а јас тоа и го направив, сега имам два.
Стаклото за врз аквариум имам инаку направив, само испадна дека сум утнал димензиите...заборавив на ханг он дека покрива дел од површината и сега не го фаќа..треба да отидам да го скратат..инаку имам.
Воздушната пумпа не можам да ја сменам оти во Штип нема никаде powerhead за да купам, кога ќе идам за Скопје ќе купам.
Што за осветлувањето? Не чувам захтевни треви, за овие се доволни овие две неонки..барем како што прочитав се сложувате..ми предложивте да пуштам една бела една во боја, јас тоа и ќе го направам, веќе имам плава неонка само треба да се поврзи.
Термометарот, никаде не кажав дека нема да го тргнам, само се плашев ако го одлепам да не се уништи онаа страна каде што се лепе, ќе пробам пак реков. Се сложувам и јас дека не личи на лице.
Положбата на стаклениот филтер, тоа е...не можев да го поместам аквариумот, а не ми се празнеше пак сто литри вода и пак да го полнам..
Јас токму поради ваши совети правев по втор пат нов аквариум поради тоа што стариот немаше појачувања.

Ако не ми беше до совети немаше ни да прашувам ни да се зачленував на форумов, само ќе си читав.
Во врска со новите совети никаде не кажав дека нема да ги применам..за песокот кажав дека ќе пробам вака, ако видам дека нема да биде обавезно ќе го сменам..тоа е така оти сега немам ни време да го сменам, трета сменам одам спијам до 3 саатот поручек.
Не можам така брзо да дејствувам во врска со аквариумот бара повеќе време и повеќе пари, не можам се преку ноќ.
Не се навредувај од постов, само не сакам кога сум обвинет без причина.

Димитар, не знаев дека дека би им штетело на трихоподусите да се повеќе во аквариумот, ќе почекам да видам како ќе се однесуваат кога ќе пораснат, ако има проблем, дел од нив ќе дадам.
А, ја зедов амазонката оти во Штип како што кажав од растенија што не бараат многу светло ги има само тие два вида..амазонка и валеснерија. Се мислам амазонката да ја тргнам и да останам само на валеснеријата и таа што ја имам што не мора да се сади, што стои на левиот ќош позади. Ако најдам друго растение во меѓувреме ќе земам.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal