collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Димензии(Големина на аквариумот, и дебелина на стаклото): 100 долшина, 40 ширина, 50 висина

Литража(Волумен): 200 литри

Филтрација: Канистер Атман 3338 (филтер материјали по ред 1крупен сунгер,1 среденсунгер, 2пакетчиња керамички прстени, 1пакетче sera siporax, активен јаглен, филц)

Осветлување:Во тек се подготовки за изработка на капак со 3 CFL сијалици по 54w (две 6500К и една 2700К) една неонка 36w (mozda od tie za akvariumi sho se) и една сина лед лента. Еве ја дизајнирана by Me
[Login or Register]

Подлога: Земја за цвеќина микс 2:1 (2цм), и над неа комбинација од црна песок од инекс горица и жолта од св.Наум

Декорација: Дрво Red Moor (купено од кај Уран шо многу убо се вклопи)

Растенија:Сега за сега имам eleocharis parvula едно коренче и едно коренче мислам дека е hemianthus callitrichoides уште не се засадени пошо чекав некоја понуда од некој на форумов за да ги искомбинирам али слабо некако, стегнати членовиве :)

Риби: Сеуште се мислам што да чувам друго освен неонки

Останато: вака нешто сакам да изгледа


Епа сега да почнам од почеток прво морав да направам место за аквариумот дневната изгледаше вака ->
[Login or Register]

Па после две недели скцирање барање парчиња од истата иверица  (пошо мајками не ме оставаше да го фрлам плакарот „приќе“ од мајкаи и бил) успеав да направам постоље и елемнти за комодата.


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Све супер си го наредив аквариумот , прво земја за цвекина (кисната и миена 5 дена според по рецептот на ненад66 шо го прочитав некаде на форумов) па одозгора песокот од 3 до 7цм го поставив дрвото и го наполнив.

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]


Одма веќе сабајлината приметив дека водата позелени и одозгора се појави  како корупка .. и сега да ве прашам Чаре??!?! вејке поминаа 2 дена и уште си зелени .. пробав сменав околу 30% од водата се избистри малку (фала богу чиста вода ставам) но повторно си позелена (можда пошо и јас сум уште зелен во акваристика) секој совет е добредојден :) а богами и некоја тревка :)

П.С. канистерот така е поставен пошо треба да му купам нови лепенки и да му купам ново црево шо неможам да најдам со таа големина за да ги поставам елементите позади дрвото (да ги скријам)Link

Author Topic: Прв паt во акваристика !! :)  (Read 8489 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Дуки Неданов

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Охрид
 • Age: 31
 • Posts: 146
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Прв паt во акваристика !! :)
« on: March 02, 2014, 11:44:19 AM »
Димензии(Големина на аквариумот, и дебелина на стаклото): 100 долшина, 40 ширина, 50 висина

Литража(Волумен): 200 литри

Филтрација: Канистер Атман 3338 (филтер материјали по ред 1крупен сунгер,1 среденсунгер, 2пакетчиња керамички прстени, 1пакетче sera siporax, активен јаглен, филц)

Осветлување:Во тек се подготовки за изработка на капак со 3 CFL сијалици по 54w (две 6500К и една 2700К) една неонка 36w (mozda od tie za akvariumi sho se) и една сина лед лента. Еве ја дизајнирана by Me
[Login or Register]

Подлога: Земја за цвеќина микс 2:1 (2цм), и над неа комбинација од црна песок од инекс горица и жолта од св.Наум

Декорација: Дрво Red Moor (купено од кај Уран шо многу убо се вклопи)

Растенија:Сега за сега имам eleocharis parvula едно коренче и едно коренче мислам дека е hemianthus callitrichoides уште не се засадени пошо чекав некоја понуда од некој на форумов за да ги искомбинирам али слабо некако, стегнати членовиве :)

Риби: Сеуште се мислам што да чувам друго освен неонки

Останато: вака нешто сакам да изгледа


Епа сега да почнам од почеток прво морав да направам место за аквариумот дневната изгледаше вака ->
[Login or Register]

Па после две недели скцирање барање парчиња од истата иверица  (пошо мајками не ме оставаше да го фрлам плакарот „приќе“ од мајкаи и бил) успеав да направам постоље и елемнти за комодата.


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Све супер си го наредив аквариумот , прво земја за цвекина (кисната и миена 5 дена според по рецептот на ненад66 шо го прочитав некаде на форумов) па одозгора песокот од 3 до 7цм го поставив дрвото и го наполнив.

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]


Одма веќе сабајлината приметив дека водата позелени и одозгора се појави  како корупка .. и сега да ве прашам Чаре??!?! вејке поминаа 2 дена и уште си зелени .. пробав сменав околу 30% од водата се избистри малку (фала богу чиста вода ставам) но повторно си позелена (можда пошо и јас сум уште зелен во акваристика) секој совет е добредојден :) а богами и некоја тревка :)

П.С. канистерот така е поставен пошо треба да му купам нови лепенки и да му купам ново црево шо неможам да најдам со таа големина за да ги поставам елементите позади дрвото (да ги скријам)


« Last Edit: August 25, 2017, 10:30:00 AM by pocttopus »
Na zena tajna ne kazuvaj !!
[Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #1 on: March 02, 2014, 11:55:36 AM »
So srekja startot.
Izmenetiot izgled na zidot e fenomenalen.
Kapakot mi se dopagja.
Za povrsinata spricaj hidrogen 3% so nekoja prskalka.
Ne povekje od 20ml dnevno.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #2 on: March 02, 2014, 12:08:54 PM »
 560855 Duki.Na odlicen pat si da go napravis toa sto go posakuvas.Posebno me voodusevi sto si ja ispocituval zelbata na majka ti da go zacuvate nasledenoto parce mebel i so mnogu trud i imaginacija da go pretvoris vo nesto moderno i ubavo i so toa da mu go prodolzis i zivotot i da go zacuvas spomenot..Veruvam deka i doma se gordi na tebe i na se sto si napravil i vi posakuvam mnogu prijatni zaednicki  migovi pominati vo ovoj ubav ambient vo koj normalno centralna pozicija ke ima akvariumot.Izvestuvaj redovno za razvojot.

Offline Fisherman

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 34
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #3 on: March 02, 2014, 12:28:58 PM »
 560855  , eden sovet i od mene - ne brzaj so nisto samo poleka .sto i da probuvas da stavas ili da pravis prasaj gi poiskusnite na forumov

Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 862
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #4 on: March 02, 2014, 12:46:56 PM »
so srekja noviot start Duki izmenite se vo dnevnata se fantasticni super isplanirano i realizirano bravo
akvariumot izgledat super , bez brzanje se kje bidit kako so trebat , red bilo so da naprajs pobaraj mislenje ovde na forumov , znajs kako vikaat dva uma se povekje od eden :)
edinstveno nesto so go zabelezav a to e na prvata slika pred preureduvanjeto e deka dnevnata svetlina udirat direktno na mestot na aq so mislam deka kje e problem osven ako ne cuvas spusteni roletni i denje :)
 560855 i samo napred

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #5 on: March 02, 2014, 12:57:24 PM »
Bravo Duki. Se sto si napravil do sega e odlicno. Samo taka prodolzi  :icon_thumright:

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #6 on: March 02, 2014, 01:08:19 PM »
Nadvoresniot setup izlegol odlicno Dule, bravo  560855

Vnatresniot... nema da recam bravo kako i site drugi  :nono:, vestacko mi izgleda sve!

AKo citase, a znam deka citase po forumot, ke procitase a i ke videse po akvariumite deka fokusnata tocka na eden akvarium nikogas ne e vo sredina tuku 2/3-skiot del na akvariumot.

Drvoto trebase da go prevrtis, vaka izgleda korenite izleguvaat od zemjata vo vozduh!

Ovie se dobronamerni kritiki  :icon_thumright:
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Дуки Неданов

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Охрид
 • Age: 31
 • Posts: 146
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #7 on: March 02, 2014, 02:28:54 PM »
Fala vi site :) i fala na sovetite i sekako deka sekogash ke prasam za neshto .. :D Uran za drvoto probav taka ama nikako ne mi go zbirashe sekogash mi zafakashe 2/3 od prostorot i zad nego sekogash mi ostanuvashe prostor :D pomisliv i da go presecam nekako na pola .. ama greotka e vaka ubavo drvo da go secam :) so hidrogenot ke probam .. a vecerva i ke mu stavam litar i pol voda .. od izmien sunger od drug akvarium so cel pobrzo da se razmnozat bakteriite :) p.s. nekoj nekoe trev4e da ponudi .. :P
Na zena tajna ne kazuvaj !!
[Login or Register]

Offline dack0

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Strumica
 • Age: 36
 • Posts: 77
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #8 on: March 03, 2014, 02:14:08 AM »
So sreka startot Duki! Setup-ot i akvaskejpingot se odlicni, ne sum mnogu iskusen akvarist no bi ti dal nekolku resenija i soveti.
 Problemot so zeleniot sloj na povrsinata mislam deka se stvara bidejki povrsinata na vodata ti miruva t.e nema branuvanje. Probaj izlezot na kanisterot da go pomestis pogore da stvara branuvanje na povrsinata ili dodaj spraybar t.e rasprskuvac koj sigurno go imas vo komplet so kanisterot, veruvam deka ova ke go resi problemot.
 Isto taka mozes da dodades vozdusna pumpa da ja zbogatis malce vodata so kislorod, i trevite se nadevam deka ne ti se taka zasadeni kako na slikata, obicno metalot sto go stega sungjerot na trevite e olovo koe vo dolgorocen rok moze da mu steti na zivotinskiot i rastitelniot svet vo akvariumot, proguglaj malce koja treva vo koj plan najcesto ide (zaden, sreden, preden plan) i kako se sadi, rasadi gi zbuncinjata na pogolema povrsina, tvoive mislam deka se za preden plan, edni od najubavite, najcesto koristeni za formiranje tepih.  :icon_thumright:

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #9 on: March 03, 2014, 11:53:26 AM »
Ubav setap ..... a i akvariumot kako ubavo se uklopil na mestoto tugoo :) Stavaj sliki da sledime kako se razviva :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Дуки Неданов

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Охрид
 • Age: 31
 • Posts: 146
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #10 on: March 04, 2014, 04:43:44 AM »
fala dack0 za sovetot .. :) nemat pojke korupka :) ps.. sliki ke stavam samo da gi zemam trevite i da gi nasadam .. :D kapakot utre se nadevam ke go kompletiram .. :)
Na zena tajna ne kazuvaj !!
[Login or Register]

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 32
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #11 on: March 04, 2014, 07:31:47 AM »
Karma za startot :) So srekja neka ti e.
Mnogu ubavo izvedeno vo dnevnata so stariot regal, prv pat gledam takov moderen izgled na takov star regal :)
Za akvariumot se soglasuvam so Admin, i mene ne mi se dopagja drvoto vo sredina, podobro kje bilo da e postaveno na levata ili desnata strana, no sepak tvoj akvarium tvoj vkus...
Me interesira shto ribi planirash da chuvash...

Offline Дуки Неданов

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Охрид
 • Age: 31
 • Posts: 146
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #12 on: March 04, 2014, 12:48:29 PM »
za ribi pojma nemam :D prvo trevive da gi posadam .. osvetluvanjeto pa posle :D.. inaku neonki sigurno ke cuvam pa ke vidam sho drugo da stavam .. :D sakav barbusi ama si vikam mnogu ke mi kopet :D
Na zena tajna ne kazuvaj !!
[Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #13 on: March 04, 2014, 12:56:36 PM »
Nema da ti kopet, ama neonkite ke ti gi izedet :)

Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 862
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #14 on: March 04, 2014, 12:57:24 PM »
duki da ne se plasis barbusine ne kopet ama pa ne mislam deka se dobra kombinacija so neonki  :nono:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #15 on: March 04, 2014, 01:18:37 PM »
з'ш да ги изедет!?Offline Дуки Неданов

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Охрид
 • Age: 31
 • Posts: 146
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #16 on: March 04, 2014, 03:56:48 PM »
ke probame :D prvo neonki ke mu pushtam .. pa posle ke zeam 7-8 barbusi za proba .. ak se k'set ke mu gi dam barbusite na komshijana :) i taka toj barbusi vejke zede .. :)
Na zena tajna ne kazuvaj !!
[Login or Register]

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #17 on: March 04, 2014, 10:28:19 PM »
Slobodno prvo neonki pa posle Barbusi .Inace sekoj cest za plakarot odlicno izvedeno . :icon_thumright:

Offline sick boy

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Skopje-Butel 2
 • Age: 44
 • Posts: 525
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
  • http://s13.postimage.org/6ibpny35x/demasoni72copy.png
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #18 on: March 05, 2014, 05:31:21 AM »
Sekoja cest  applause si go stokmil bas kako sto treba i da znaes  od sega nataka nieden film nema da izgledas kako sto treba : )
Computergames don't affect kids. I mean if Pacman affected our
generation as kids, we'd all run around in darkened rooms eating pills
and listening to repetitive music...
[Login or Register]

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 32
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #19 on: March 05, 2014, 06:05:39 AM »
Sum imal jas neonki i barbusi i sum nemal nikakov problem..mislam deka slobodno mozhesh da stavish...pa ako osetish deka nekoj nekogo jade togash kje pravish promena :)

Tags:
 

Users Online Users Online (35)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal