collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Zdravo na site,jas sum nov na forumov i relativno amater u akvaristika...porano cuvav ali dosta imam podzaboraveno...e sega mi treba vase mislenje,sakam da cuvam africki ciklidi.Me interesira dali za niv bi bil dovolen akvarium od 210l tolkav mozam so ogled na prostorot so koj raspolagam i dali 2 od ovie filtri hang on bi mi vrsele rabota [Login or Register]

Link

Author Topic: Sovet....  (Read 5804 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Sovet....
« on: March 10, 2014, 08:39:06 AM »
Zdravo na site,jas sum nov na forumov i relativno amater u akvaristika...porano cuvav ali dosta imam podzaboraveno...e sega mi treba vase mislenje,sakam da cuvam africki ciklidi.Me interesira dali za niv bi bil dovolen akvarium od 210l tolkav mozam so ogled na prostorot so koj raspolagam i dali 2 od ovie filtri hang on bi mi vrsele rabota [Login or Register]

Offline Dj

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 36
  • Posts: 1559
  • Activity:
    0%
  • Karma: 134
    • www.cichlids.mk
Sovet....
« Reply #1 on: March 10, 2014, 09:44:32 AM »
Ajde dobredojde :) Bravo za izborot na ribite.Litazata ti e super,a filtracija od mene preporaka kanister.So srekja tuka sme sto treba da pomagame :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #2 on: March 10, 2014, 09:59:27 AM »
Добровенајдов,и мене ми оди паметот на канистер само некако скапи се,а слаб сум со финансии,одамна се спремам да почнам и се ке ги потрошам парите...затоа малку по малку почнав од денес...постољето е веќе нарачано,ке оди побавно работава ради финансиите ама ке има слики тука како шо ке се движат работите,инаку аквариумот ке има скоро коцкаста форма ради просторот 75д50ш55в стакло 10ка со појачувања,песок имам веќе бела ризла,а додека го направам деновиве ќе почнам да работам на позадината(карпата)...планирам да се спушта на средина од аквариумот како триаголник надоле и нанапред,на задното стакло ке ставам црна фолија(да имате отприлика претстава како би изгледало)греач имам 300 ватен мислам дека е доволен,и имам еден филтер како овој шо го постирав горе,затоа прашувам дали би биле 2 доволни бидејќи би ме коштало + 1000 ден.да купам уште еден,а филтрацијата колку шо знам најважна е.Да ги средам овие работи па после ке ве смарам со осветлувањето   :D

Offline Dj

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 36
  • Posts: 1559
  • Activity:
    0%
  • Karma: 134
    • www.cichlids.mk
Sovet....
« Reply #3 on: March 10, 2014, 10:42:17 AM »
Od start rizlata zameni ja so kvarcen pesok.So ureduvanje ne brzaj ubavo razgledaj i osmisli.Ne moras nov kanister ima za 2-3 000 denari malku koristeni sto bi ti brkale rabota.Za malawi tie hang on-i ne se...toa e moe mislenje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #4 on: March 10, 2014, 10:49:38 AM »
па од кварц е она...не знам како се вика точно кварцен песок...ситно е у секој случај

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Одг: Sovet....
« Reply #5 on: March 10, 2014, 10:56:52 AM »
Malawi znaci i prenaselenost pa analogfno na toa treba da razmisluvas za predimenzionirana filtracija.Osven filter so golem volumen za filtermaterijal ke ti treba i posilna motorna glava ili cirkulatorna pumpa  za dvizenje na vodata.Mozes da razmisslis i za top FILTER.

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #6 on: March 10, 2014, 11:05:28 AM »
размислував за топ филтер тој ми се чини најперфектен и најефтин,проблемот е шо него неможам сам да го направам,да не зезнам нешто во протокот и слично,а не познавам човек што би можел да ми го среди,затоа и висината ја планирам 55цм,во случај да ставам топ филтер и со капакот ке ми се покрие се и нема да се гледа,исто така ми треба идеја да ми дадете не знам како би го скрил греачот,дали ако направам некој процеп у позадината и го ставам тука ке биде исто ефикасен како на отворено?

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Одг: Sovet....
« Reply #7 on: March 10, 2014, 11:13:18 AM »
Mozes da napravis vo eden agol zad pozadinata komora vo koja ke gi smestis i greacot i pumpata za usis  na voda za vo filterot i na toj nacin ke ovozmozis permanentna cirkulacija na voda okolu greacot i ramnomerno greenje.

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #8 on: March 10, 2014, 11:18:47 AM »
Да тоа е супер идеја,пумпата ке ја гура топлата вода,ама ме двоуми бидејќи позадината не сакам да биде на цело задно стакло,туку како што опишав погоре у триаголна форма на среде од задното стакло,е сега во овој случај горе ке има малку простор на позадината,ајде пумпата може подоле да се стави али греачот има околу 20цм сигурно,и ако го ставам подоле за да не се гледа тогаш и кабелот од струјата влага у вода,тоа ризично ми е...поготово за греач кога станува збор никогаш доверба не сум имал.

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Одг: Sovet....
« Reply #9 on: March 10, 2014, 11:35:52 AM »
 56805 stobi, te molam popolni profil so lokacija i godiste, da znaeme so kogo zboruvame

sto se odnesuva do filtracija, podobro da se strpis i da zemes kanister nego da izbrzas i zaglavis so slaba filtracija

anglicanite imaat edna izreka - ne sum dovolno bogat da kupuvam evtino  :headbang:

Offline Dj

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 36
  • Posts: 1559
  • Activity:
    0%
  • Karma: 134
    • www.cichlids.mk
Sovet....
« Reply #10 on: March 10, 2014, 11:43:16 AM »

sto se odnesuva do filtracija, podobro da se strpis i da zemes kanister nego da izbrzas i zaglavis so slaba filtracija

anglicanite imaat edna izreka - ne sum dovolno bogat da kupuvam evtino  :headbang:

Se slozuvam i jas.Top filterot e dobra filtracija ama da bide pomosen samo(mislenje od moe iskustvo i toa so mnogu dobro osmislen top filter).Ne bi se potpiral na top filter samo zasto kakov i da e sobira mnogu malku filter material.Znaete deka jas maki pominav od problemi so filtracija,pogotovo otkako go prenaseliv edniot akvarium.Otkako staviv kanister raat sum :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #11 on: March 10, 2014, 12:04:16 PM »
За Канистер немам пари у моментов,ако чекам да соберам ке ми биде аквариумов за 2-3 месеца,стаклен филтер е супер само ке ми губи на естетика...филтрацијава ми е најголем проблем,за друго се имам идеја и решен сум и со исклучок на греачот да го скријам некако.Значи несакам ништо да се гледа,ете може 2 цефки,црева у зависност од филтерот ама и тие симетрично да бидат поставени,со други зборови сакам најприродно шо може да изгледа.

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Одг: Sovet....
« Reply #12 on: March 10, 2014, 12:39:04 PM »
 Mi se dopagja sto sakas da ne se gleda nisto vestacko i bidi siguren deka ima nacini da go postignes toa.

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #13 on: March 10, 2014, 01:14:21 PM »
ако правам, стаклен филтер дали има голема разлика ако цревата се блиску едно до друго или мора на 2 различни краја да бидат?

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Одг: Sovet....
« Reply #14 on: March 10, 2014, 01:20:24 PM »
ne mora

stobi, pak ke te opomenam, popolni profil


abe ti sakase da kupis dva hangon, tie se 2000 den, ke najdes kanister za tie pari prelistaj po oglasite

nuisance

  • Guest
Re: Sovet....
« Reply #15 on: March 10, 2014, 01:22:40 PM »
za 2k nema ama imase nekoj za 2.5" ;)

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #16 on: March 10, 2014, 01:56:31 PM »
Da 2 ama deka imam eden zatoa...ke trebase samo uste eden da kupam

Offline VercinGor

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Sep 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 577
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #17 on: March 11, 2014, 01:43:13 AM »
јас почнав со таков филтер со 170 литарски аквариум дру беа мали рибите. Ама со тоа што му извадив се од него и му наполнив сера сипорех колку што собира максимум (нешто под литар) и сунѓер на влезната цефка. Рачунај кутија од тоа ти е 500-700 денари (не ми текнува точно). Значи може со два такви  филтри да поминеш да .. ама за да ги наполниш како што треба, треба да земеш најскапата филтер медиа (пошто е многу мал просторот за филтер медиа) за да биде ефективно. Освен сера сипорех или со EasyLife Symbiont, друго не би вршело работа со толкав мал волумен (мое мислење). Плус одржување ќе ти е лом на ваков систем.

Ако имаш место прави стаклен надворешен филтер .. со тоа ке поминеш најефтино ем ќе имаш саглам филтрација што ти треба ако сакаш да имаш здрава популација на афрички циклиди. А тој што го имаш може да го оставиш како додатен филтер бидејќи врши добра работа за да ја бранува површината на водата пошто има широк повраток.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Sep 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 577
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #18 on: March 11, 2014, 01:45:44 AM »
стаклен филтер ти е важно да е иста висина со аквариумот .. цревата кај сакаш води ги нема да прави голема разлика. Систем на врзани садови .. водата ќе е тежнее да е иста висина во двата сада. Треба да имаш само доволно широко црево за да може да постигне да враќа онолку вода колку што ќе ти влече потопната глава.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #19 on: March 11, 2014, 02:10:51 AM »
За стаклен филтер би имал простор зад аквариумот,и постољето што го порачав 25цм+ оставив во ширина во случај да ставам стаклен,значи место имам само ако можете да ми кажете:
Кои димензии би бил филтерот,дали по цела должина на аквариумот?
Колкава дебелина на стакло би ми требала?
Со колку комори би бил најефикасен филтерот?
Дали може филтерот да се обвитка со црна фолија за да не се познава-дали би имало некаква разлика бидејќи нема да има ич светлина,да не делува тоа врз бактериите шо се формираат во него или нема врска.
Главата со колкава јачина треба да ми биде?
Каков матерјал ке ми треба за да го пополнам филтерот?
и на крај грубо кажано колку би ме чинело сето тоа?

Tags:
 

Users Online Users Online (29)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal