collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content

[Login or Register]

[Login or Register]

Ова е моето мало почетно аквариумче :)
Големина: 34(ширина)x30(висина)x20(должина), 4мм дебелина на стакло
20 литри
Пумпа за филтрација на воздухот
Осветлување: 60W млечна обична ламба (во потрага по неонка :D)
Пластични декорации, камења и школки
Риби: 2 златни рипки, скалар, ајкула и 2 Harlequin Rasbora

Се надевам дека се вклучив :)

Link

Author Topic: Моето аквариумче :)  (Read 3814 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline MariaB

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Моето аквариумче :)
« on: March 22, 2014, 07:11:46 AM »

[Login or Register]

[Login or Register]

Ова е моето мало почетно аквариумче :)
Големина: 34(ширина)x30(висина)x20(должина), 4мм дебелина на стакло
20 литри
Пумпа за филтрација на воздухот
Осветлување: 60W млечна обична ламба (во потрага по неонка :D)
Пластични декорации, камења и школки
Риби: 2 златни рипки, скалар, ајкула и 2 Harlequin Rasbora

Се надевам дека се вклучив :)

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #1 on: March 22, 2014, 07:57:30 AM »
Добредојде на  56048575.
За почеток дополни го аквариумчето со вода и исфрли ги сите пластики и школки.
Како што забележав аквариумот ти стои директно на иверица што не е убаво. Постави стиропор под аквариумот.
Разгледај ги аквариумите во галеријата на мкрееф сигурно ќе ти дојде инспирација како да го уредиш твоето аквариумче и тоа да изгледа поприродно.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Моето аквариумче :)
« Reply #2 on: March 22, 2014, 08:26:18 AM »
Dobredojde. Vklucena si :)
Sega citni niz forumot i poleka ke sreduvas. Po citkanjeto, pisi gi zelbite i ke pomagame so soveti.

Offline MariaB

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #3 on: March 22, 2014, 08:27:54 AM »
Ви благодарам :)

AFROMAN пластиките секако ќе ги изфрлам во брзо време, веднаш штом најдам некое растение да ставам :)

DimitarJ желби ќе има многу, се надевам ќе успеам да си ги исполнам :D

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 28
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #4 on: March 22, 2014, 08:29:40 AM »
 56805 нa  56048575. Како што каза Афромен, за почеток извади се што е пластична декорација од аквариумот :happy: . Целта на нашиот форум е да направиме аквариуми кои би потсеќале на природната средина за организмите кои се внатре.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #5 on: March 22, 2014, 08:32:32 AM »
 56805

според мене од овие риби само Rasbora-та ти се погодени  :D другите сега ако ти гледаат дека се ок .. сите растат многу поголеми и волкаво аквариумче не е баш погодно за тоа.

Јас би ти препорачал ако можеш да ги смениш златните рипки, скаларот и ајкулата пример за уште неколку тетри (горен слој на вода претежно), а доле би можела да допуниш помала група пример коридораси (ако ти се свиѓаат секако), има од нив некој поинтересни шари што се наоѓаат повремено.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline MariaB

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #6 on: March 22, 2014, 08:48:06 AM »
VercinGor знам дека растат ми го напоменаа тоа, но желба за златни рипки имам уште од малечко дете кога имавме дома аквариум и тогаш не ми се исполни, па морав сега сама да си ја исполнам :D
како да и ќе седат сега за почеток, па кога ќе влезам подлабоко во акваристиката ќе ги заменам.
имав коридорас но не знам зошто си замина :(

 OscarMKD ги разгледав аквариумите по форумот и сите се пребави затоа што се природни, па ако некој има некоја тревка за подарување, се е повеќе од добредојдено :))

Offline MariaB

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #7 on: March 22, 2014, 08:50:04 AM »
Кога сум веќе тука, сакав да прашам нешто:
Дали пумпата треба да работи цело време?

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Моето аквариумче :)
« Reply #8 on: March 22, 2014, 08:53:43 AM »

Кога сум веќе тука, сакав да прашам нешто:
Дали пумпата треба да работи цело време?
Да.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lose yourself in nature and find peace.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 28
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #9 on: March 22, 2014, 09:05:08 AM »
Без навреда спрема твоите желби, ќе ти кажам дека карасите (во случајот златните рипки) се едни од најомразените риби меѓу акваристите :)

Offline MariaB

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #10 on: March 22, 2014, 09:20:45 AM »
Ама мислам дека кој и да е како мал сакал златната рипка да му оствари некоја желба :)) хаха

Offline MariaB

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #11 on: March 22, 2014, 09:23:16 AM »
Ги земав затоа што беа мал број од рибите за кои знаев, но сега колку повеќе гледам какви се видови на риби има толку подолу на листата на мои омилени риби одат :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Моето аквариумче :)
« Reply #12 on: March 22, 2014, 10:17:03 AM »
99% pocnale so zlatna ripka.
Poleka ke se fokusiras.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Моето аквариумче :)
« Reply #13 on: March 22, 2014, 10:22:48 AM »
Така е ретко кој не чувал караси-златни рипки.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lose yourself in nature and find peace.

Offline Ivica11

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 217
 • Activity:
  0%
 • Karma: 10
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #14 on: March 22, 2014, 12:26:19 PM »
ajkulata e vrv  560855 :) so sreka pochetok vaka site sme pochnale !!

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #15 on: March 22, 2014, 12:55:57 PM »
 Maria recisi da nema nisto sto e ispravno pocnuvajkji od predimenzioniraniot vnatresen filter koj odzema tretina od iionaka premaliot akvarium pa preku kupot nepotrebni plasticni dekoracii do losata kombinacija na ribi.Ovde ke mora da pocnes od pocetok i da pomines dosta vreme vo citanje pred definitivno da resis kakov akvarium sakas.

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #16 on: March 22, 2014, 01:00:50 PM »
prvo ..so srekja startot ...a se drugo ke si dojde na svoe mesto  :icon_thumright:
mnogu raboti od ovde ke letaat nadvor a mnogu drugi ke vlezat ... samo trpenie :)
site pocnale slicno ...samo razgledaj po aq. na clenovite ke vidis nigde nema plastiki, morski zvezdi,skolki ...izborot na ribite isto pocetnicki vo stil ,,od se po nesto,, da ne povtoruvam drugi zabeleski ... kaj pocetnik toa ne e strasno ,naprotiv ...strasno e takov da ostane posle bar.1 god.
uste ednas - so srekja startot  :icon_thumright:

Offline MariaB

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #17 on: March 22, 2014, 01:33:56 PM »
ivica74sk знам дека филтерот е преголем, но аквариумот ми беше подарен заедно со него :)

што е до пластичните украси знам дека се лош избор, но не сакав да остане празен а сеуште немам најдено аква шоп со пристојни цени и различни видови на тревки (па ако може да ме упатите спрема некој таков би била блгодарна :)) почнав со различни  видови риби затоа што не знаев што попрво и најмногу сакам, но мислам дека со тек на време почнувам да се одлучувам, па ќе гледам да го направам во подобра насока

Cvijo ги имам видено голем дел од аквариумите и премногу се убави, дај боже за 1 година да стане барем малку сличен на аквариумите што ги има на овој форум

ви благодарам за забелешките и коментарите, секогаш добредојдени, во што поголем број толку подобро да можам да се усовршам во акваристика :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Моето аквариумче :)
« Reply #18 on: March 22, 2014, 02:20:57 PM »
Od levata strana se aqva shopovite. Javise i poseti gi. Ke najdes se sto ti treba i pristojni ceni.

Offline MariaB

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моето аквариумче :)
« Reply #19 on: March 22, 2014, 02:30:32 PM »
 55655

Tags:
 

Моето аквариумче од 40литри

Started by MarijaP

Replies: 11
Views: 2486
Last post February 26, 2016, 07:17:20 AM
by p
Users Online Users Online (16)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal