collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Значи добив на поклон растенија
Hygrophila difformis
heteranthera zosterfolia
Althernanthera reineckii
Limnophila sessiliflora
Е сега проблем е тоа што на нив има полжави, trumpet snail i ramhorn snail (барем така има објаснето дечкото во неговата тема за аквариумот). Дали може некако да се истретираат за да се отстранат полжавите па потоа растенијата безбедно да ги ставам у аквариум?

Link

Author Topic: Помош за одстранување на полжави  (Read 2855 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Помош за одстранување на полжави
« on: April 28, 2014, 07:31:22 AM »
Значи добив на поклон растенија
Hygrophila difformis
heteranthera zosterfolia
Althernanthera reineckii
Limnophila sessiliflora
Е сега проблем е тоа што на нив има полжави, trumpet snail i ramhorn snail (барем така има објаснето дечкото во неговата тема за аквариумот). Дали може некако да се истретираат за да се отстранат полжавите па потоа растенијата безбедно да ги ставам у аквариум?
70cm x 30cm x 30cm

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 33
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #1 on: April 28, 2014, 07:54:52 AM »
Повели, во темата е добро објаснето  :icon_thumright:
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=9021.msg151207#msg151207
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #2 on: April 28, 2014, 09:29:13 AM »
Ok toa procitav, znaci so hipermangan da probam pred da gi stavam, i da nabavam helena?
70cm x 30cm x 30cm

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 33
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #3 on: April 28, 2014, 10:24:06 AM »
Џабе хиперманган, не ти делува на полжавите
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline blaze22

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Strumica
 • Age: 49
 • Posts: 185
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #4 on: April 28, 2014, 10:37:44 AM »
Значи добив на поклон растенија
Hygrophila difformis
heteranthera zosterfolia
Althernanthera reineckii
Limnophila sessiliflora
Е сега проблем е тоа што на нив има полжави, trumpet snail i ramhorn snail (барем така има објаснето дечкото во неговата тема за аквариумот). Дали може некако да се истретираат за да се отстранат полжавите па потоа растенијата безбедно да ги ставам у аквариум?

ke si nabavis Botia macracantha   i nema da imas problem :icon_thumright:

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #5 on: April 28, 2014, 11:51:22 AM »
clea helena по мене, а и повеќето мислам ќе се согласат, е најефикасен лек за полжави. Ботии ако ти се свиѓаат ко риба исто се ок варијанта, со тоа што немора да значи дека ќе ти се тепнат да јадат полжави до толку :) башка ботии генерално е убаво да се во група .. едни од подружељубиви риби се, а зависно од тип знаат и да нараснат доста.

assassin snails од друга страна нема да ти удрат многу на bio-load у аквариум.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #6 on: April 28, 2014, 02:12:30 PM »
Znaci li toa deka dokolku sega stavam rastenija na koi so golo oko ne se gledaat polzavi, no so tek na vreme narasnat nekoi polzavi, deka  helenata ke gi unistat do posleden ili sepak sekogas ke imam od nepozelnite polzavi do akv?
70cm x 30cm x 30cm

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #7 on: April 28, 2014, 02:34:58 PM »
прво .. ако ти се појави "бум" на полжави во аквариум .. за тоа има само една единствена причина, а тоа е премногу вишок храна! :)

како што на повеќе места е спомнато .. спиралните се до некаде корисни во аквариум (ќе буричкаат по песокот/подлогата) и нема генерала да ги видиш никогаш (освен ако нешто не е во ред во аквариумот). Додека топчестите се жива напаст, ќе шетаат по цел акваирум, јадат трева и тн и тн. Но како што кажав, без да имаат причина (изобилие храна) нема да се накотат масовно.

Хелените сепак зависно од бројка, се доста ефикасни, во еден 60 литарски аквариум што ми бесе полн со спиралните за недела дена само три хелени направија рушум (ќе видам ако најдам сликата) и оставија едно 20+ (ко ништо) празни школки у аквариум.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline ancistrus

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Kavadarci
 • Age: 34
 • Posts: 425
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #8 on: April 28, 2014, 03:29:02 PM »
Jas probav so heleni no ne go iscistija akvariumot od polzavi. Od koga zemav  botia  polzav nenam videno  a imav polzavi za izvoz. Botiata ostavi samo prazni skolki

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #9 on: April 28, 2014, 10:06:05 PM »
Jas probav so heleni no ne go iscistija akvariumot od polzavi. Od koga zemav  botia  polzav nenam videno  a imav polzavi za izvoz. Botiata ostavi samo prazni skolki

не си забележал како што треба... хелените се „предатори“ за другите полжави... во превод тоа значи, не е точно дека тие оставиле некој полжав, а ботијата треба да ти се „погоди“ да ги истреби. ова и другите членови веќе ти го напоменаа...

згора на тоа, ботијата не ги уништува до последно... остава можност да се размножуваат за да има храна и за понатаму.

тоа значи дека тоа што ги снемало полжавите не е само до ботијата, туку најголема заслуга имале хелените, а таа може само помогнала... но, како што реков, под услов и таа да ти се погодила за требење на другите полжавчиња.

поголема веројатност е празните школки да бидат како резултат од хелените, наместо од ботијата... таа повеќе преферира нешто поголеми школки... :icon_thumright:

ботија


хелена


Offline algagrower

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Kumanovo
 • Age: 52
 • Posts: 382
 • Activity:
  0%
 • Karma: 46
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #10 on: April 29, 2014, 01:45:29 AM »
 Negde citav so 9v bateria deka gi ubivaat no ne smees da imas rakcinja i oni ke ti otidat!

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 33
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Помош за одстранување на полжави
« Reply #11 on: April 29, 2014, 03:42:30 AM »
Ne e do strujata, zicite (anoda I katoda) da se bakarni, so elektroliza bakarot se rastvora I to e to, vo pogore navedenata tema imam detalno opisano, da ne se povtoruvam :)

Sent from my ST23i using Tapatalk

Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #12 on: April 29, 2014, 04:15:28 AM »
Jas probav so heleni no ne go iscistija akvariumot od polzavi. Od koga zemav  botia  polzav nenam videno  a imav polzavi za izvoz. Botiata ostavi samo prazni skolki

колку хелени? ако си ставил 1-2, а да очекуваш преку ноќ да изедат 100 полжави, нормлано нема да се случи тоа. Ботиата ко што покажа pocto малце потешко се снаоѓа со малезиските/долгнавести полжави јес да зависно од големина на ботиа и полжав и тие не се проблем. Но почесто може ботиа да се најаде нормална храна ко другите риби одколку да брка полжави.

Плус како што кажав зависи простот колку имаш .. во мал аквариум неможе да ставиш 5 ботии пример. Хелените со нивната "сурла" се пикаат во било каков тип на полжав и го јадат диреткно, затоа никој не се имуни од нив :)

еве ја најдов и сликата

[Login or Register]
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Помош за одстранување на полжави
« Reply #13 on: April 29, 2014, 06:23:32 AM »
Helenata e strasna ubica :) Kaj sto imam od niv drug polzav nemam :) Duri i so ciklidite uspevaat da preziveat :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline algagrower

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Kumanovo
 • Age: 52
 • Posts: 382
 • Activity:
  0%
 • Karma: 46
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #14 on: April 30, 2014, 01:28:55 AM »
 Slikata e prav horor :evil4: :evil4: :evil4:
Ke ja stampam i ke ja stavam do akvariumot za predupreduvanje za site polzavi!

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #15 on: April 30, 2014, 02:58:04 AM »
хаха .. btw не ги редев јас така, усисот на филтерот е во тој кош и самата циркулација си ги собра сите празни на куп  5805
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #16 on: April 30, 2014, 03:12:53 AM »
не е до филтерот... хелените имаат мерак да „дуваат“ во школки и си направиле концерт...  boske

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #17 on: April 30, 2014, 03:55:36 AM »
И сега што бидна со моево прашање? Да ги засадам растенијата па после да земам хелени да ги тепаат :D Ако ми  сугерирате на таа варијанта, ондак кој има за давање или продавање хелени да прашам?
70cm x 30cm x 30cm

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #18 on: April 30, 2014, 04:03:29 AM »
погледни во огласникот... имаше неколку членови кои нудеа хелени... прашај ги дали имаат уште.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Помош за одстранување на полжави
« Reply #19 on: April 30, 2014, 05:33:35 AM »
И сега што бидна со моево прашање? Да ги засадам растенијата па после да земам хелени да ги тепаат :D Ако ми  сугерирате на таа варијанта, ондак кој има за давање или продавање хелени да прашам?

и спомнав више мислам .. без да има храна одвишок по аквариум .. нема да ти се појави наезда на полжави и да има јајца/полжави по тревите што ќе ги засадиш. Ако ти се појави ептен боом од полжави имаш друг проблем ;)

ова го посочувам пошто ретко кој бара што му е фактор за појавата на наезда од полжави .. сите идат одма на што да ги јаде, а не како успеаа да се накотат 200   5805
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Tags:
 

Помош при избор на риби...

Started by ВлаткоЅвер

Replies: 15
Views: 1893
Last post July 09, 2009, 06:48:57 AM
by Cimento
Помош за мрест на скалари

Started by alian_tac

Replies: 8
Views: 1466
Last post September 24, 2009, 10:13:57 AM
by nenad66
krabi - помош

Started by DimitarJ

Replies: 19
Views: 1799
Last post October 22, 2010, 01:01:50 PM
by DimitarJ
ПОМОШ...

Started by vlatko.m

Replies: 13
Views: 1513
Last post January 11, 2011, 04:10:44 PM
by ivica74sk
Молам за помош за постоље за Malawi аквариум

Started by Neon

Replies: 13
Views: 1462
Last post April 04, 2011, 12:22:04 PM
by Uran
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal