collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
zdravo na site
sakam da prasam imam eden problem so skalarite
pred nekoj den zedov pari skalari
non stop se zaedno duri i gi brkaat dr ribi sto se pogolemi od niv
ama uste ne imaat jajca polozeno
koja e pricinata se plasat od dr ribi ili e nesto drugo
od kaj sto gi zedov dr skalari imaa jajca izvadeno iako bea so dr skalari vo isti aq
pozz

Link

Author Topic: angelfish  (Read 3578 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
angelfish
« on: May 15, 2014, 04:50:04 AM »
zdravo na site
sakam da prasam imam eden problem so skalarite
pred nekoj den zedov pari skalari
non stop se zaedno duri i gi brkaat dr ribi sto se pogolemi od niv
ama uste ne imaat jajca polozeno
koja e pricinata se plasat od dr ribi ili e nesto drugo
od kaj sto gi zedov dr skalari imaa jajca izvadeno iako bea so dr skalari vo isti aq
pozz

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: angelfish
« Reply #1 on: May 15, 2014, 05:07:14 AM »
Dali si siguren deka se par?
Dali im e pogodena temperaturata na vodata 27 stepeni?
Dali e pogoden hemizmot na vodata?
Dali imaat kvalitetna hrana? Zivata hrana gi pottiknuva na mrest.
Dali e dovolno golem akvariumot?

Ima temi za mrestovi na skalari. Citni malku.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: angelfish
« Reply #2 on: May 15, 2014, 05:51:06 AM »
ripkite se par non stop se zaedno i si drzat teritorija od akv. imam i uste 3 mn golemi skalari i 3 mali gi brkaat niv  gi granam so zivi crvi po 3 pati na den po malce staviv i list golem na mestoto

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: angelfish
« Reply #3 on: May 21, 2014, 06:44:45 AM »
vcera vecer zabelezav deka veke ja imaa frleno ikrata
deneska pola ja nemase( dali ja imaat sammi jadeno ili nekoj dr nez)
e sega sto treba da pravam ponataka da ja trgam na dr mesto ili sto
pozz

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: angelfish
« Reply #4 on: May 21, 2014, 10:25:26 AM »
Najdobro e parot da bide sam.
Ako ne, ikrata da se izvadi vo drug akvarium so soodvetni uslovi.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: angelfish
« Reply #5 on: May 22, 2014, 06:03:44 AM »
parot ne e sam
a koj se tie uslovi za da gi trgnam vo drug aq
sto treba da napravam
kolkava treba da bide temp,daali treba filter
uste ne ese izezeni malite
poveketo ikra e bella sega
pozz

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: angelfish
« Reply #6 on: May 22, 2014, 06:09:40 AM »
во овој борд веќе имаш неколку мрестови на скалари и какви се условите... разгледај, прочитај, примени...  :icon_thumright:
http://forum.mkreef.com/index.php?board=52.0

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: angelfish
« Reply #7 on: May 22, 2014, 08:48:25 AM »
ti blagodaram za informaciite
samo me interesira dali e normalno toa sto e bella ikrava a pred to bese ko prozirna
pozz

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: angelfish
« Reply #8 on: May 22, 2014, 09:30:53 AM »
Ako e bela togas nisto nema. Od prozirna treba da stane kafena.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: angelfish
« Reply #9 on: May 24, 2014, 08:24:16 AM »
nisto od ikrata cela pobele
zdravje drug pat :D
me interesira na kolku vreme pakke frli ikra na mesec ili zavisit od uslovite
temp e 25- 28 c vo akv
pozz

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: angelfish
« Reply #10 on: May 26, 2017, 04:28:39 AM »
sega imam dva para skalari (maticni) i mislam deka pricinata sto ne frlaat ikra e toa sto se plasat edni so drugi i celo vreme mu e vo branejne teritorija

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: angelfish
« Reply #11 on: May 26, 2017, 04:33:20 AM »
Ако имаат доволен простор не би требало да си пречат едни на други.
Колку е голем аквариумот?

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: angelfish
« Reply #12 on: May 26, 2017, 04:37:40 AM »
аквариум ми е 60/35/30 ама и немам висока трева
неколку тревки ми се
треба да го средам

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: angelfish
« Reply #13 on: May 26, 2017, 05:30:12 AM »
Сметај дека на еден примерок му се потребни минимум 25 литри.
Ако имаш 4, значи најмалку 100 литри се потребни.

Твојот аквариум има 63 литри, а тоа е наполу од минималната литража.
Малку простор имаат и како нема да се тепаат за територија!?  :no:

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: angelfish
« Reply #14 on: May 26, 2017, 10:38:31 AM »
во право си
ама знаеш кога беа помали едниве и тогаш само фрлаа
сега пораснаа и борба  :D
ама јас мислам дека ако имам големи растенија
од оние високи како амазонка и други
ќе е подруго

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: angelfish
« Reply #15 on: May 26, 2017, 10:46:18 AM »
Амазонката што ја нарекуваш има потекло од Азија, а по нашки ја викаме Амазонка мада мене не ми држи логиката вака да ја нарекуваме пошто Амазон не е во Азија туку во Ј.Америка.  aha boske
Таа е Cryptocoryne balansae - [Login or Register]

Без разлика дали ќе ставиш од високата криптокоруна, сепак аквариумот е мал за поголеми примероци.
Ќе можеш само еден пар да имаш во него или ти треба поголем аквариум.  :dontknow:
« Last Edit: May 26, 2017, 10:52:11 AM by pocttopus »

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: angelfish
« Reply #16 on: May 26, 2017, 12:15:32 PM »
да да во право си
така имам слушнато дека ја викаат
инаку не ги знам имињата на растенијава
а што се однесува големината на аквариумов
планирам за поголем или уште еден колку овај
а кој треви би ми ги препорачале ?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: angelfish
« Reply #17 on: May 26, 2017, 12:32:56 PM »
Изборот на растенијата ги диктираат условите во аквариумот, а тоа е осветлувањето, подлогата, додатоци за прихрана и висината на аквариумот понекогаш може да игра голема улога. Се зависи едно од друго, но мора самиот да испланираш како би направил аквариумот.

Најдобро е да го претставиш аквариумот или да наведеш отприлика какви се можностите за да можат членовите да дадат свој конкретен предлог/совет. Пошто муабетов се врти околу тревките, најдобро е да ги погледнеш аквариумите на другите членови и внатре во темите се наведни нивните карактеристики и на тој начин самиот би можел да добиеш некаква претстава како би го направил твојот. Ова е бордот на тревнатите аквариуми и кога ќе имаш малку време погледни ги темите: http://forum.mkreef.com/index.php?board=114.0
« Last Edit: May 26, 2017, 12:37:23 PM by pocttopus »

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: angelfish
« Reply #18 on: May 26, 2017, 01:07:23 PM »
благодарам

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: angelfish
« Reply #19 on: June 16, 2017, 06:27:17 AM »
аквариумот го поделив на два дела со пластична мрежа
по два пара скалари да не се заедно
само одоздола му оставив отвори колку да можат коридорасиве да
се движат по дното
па сега ќе видам дали ќе излезе некој мрест  :embarrass:

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal