collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:28:26 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво, јас сум Оки од Куманово и ми треба Ваш совет за да пренаменам на аквариум од malawi во општествен low tech аквариум со ситна јатна риба и неколку тревки.

Димензии на аквариумот се:
-должина 60 цм
-ширина 35 см
-висина 45 цм
-дебелина на стакло 6 мм
Филтрација:
-топ филтер со димензии 44 цм х 10 цм х 10 цм нареден со 3 слоја (2 слоја филц - филтер вата, керамички прстења, сунѓер со дебелина од 4-5 цм)
Опрема
-грејач 100 w
-пумпа за вода ATMAN - AT - 2219 F со макс. проток 600 l/h
-пумпа за воздух RS -610
-Осветлување
-2 неонки од по 60 цм - (мислам дека се T 8 од по 18W ама не сум сигурен)
DYV капак од иверка

Во аквариумот имам пресуван стиропор од 2 цм а над него слој од 3-4 цм бел кварцен песок со гранулација од 2 мм од стаклара Скопје, имам аква скејп како за malawi аквариум со 8-9 сиви карпи и имам залепено мат црн хамер како позадина.

Прашањето до поискусните акваристи е што се треба да сменам во постоечкиот аквариум за да почнам да чувам мешовити риби (уште се немам одлучено што конкретно ама размислувам за ситни јатни риби најверојатно неонки во комбинација со 2 анцитруса, 3-4 муљаши, 1 бета борец, 2 ајкули) и да ставам 3-4 вида тревки.

Link

Author Topic: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi  (Read 2631 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Wendigo

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: May 2014
 • Location: Kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« on: May 17, 2014, 01:17:53 PM »
Здраво, јас сум Оки од Куманово и ми треба Ваш совет за да пренаменам на аквариум од malawi во општествен low tech аквариум со ситна јатна риба и неколку тревки.

Димензии на аквариумот се:
-должина 60 цм
-ширина 35 см
-висина 45 цм
-дебелина на стакло 6 мм
Филтрација:
-топ филтер со димензии 44 цм х 10 цм х 10 цм нареден со 3 слоја (2 слоја филц - филтер вата, керамички прстења, сунѓер со дебелина од 4-5 цм)
Опрема
-грејач 100 w
-пумпа за вода ATMAN - AT - 2219 F со макс. проток 600 l/h
-пумпа за воздух RS -610
-Осветлување
-2 неонки од по 60 цм - (мислам дека се T 8 од по 18W ама не сум сигурен)
DYV капак од иверка

Во аквариумот имам пресуван стиропор од 2 цм а над него слој од 3-4 цм бел кварцен песок со гранулација од 2 мм од стаклара Скопје, имам аква скејп како за malawi аквариум со 8-9 сиви карпи и имам залепено мат црн хамер како позадина.

Прашањето до поискусните акваристи е што се треба да сменам во постоечкиот аквариум за да почнам да чувам мешовити риби (уште се немам одлучено што конкретно ама размислувам за ситни јатни риби најверојатно неонки во комбинација со 2 анцитруса, 3-4 муљаши, 1 бета борец, 2 ајкули) и да ставам 3-4 вида тревки.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #1 on: May 17, 2014, 01:37:05 PM »
Dobredojde Oki.
Stiroporot pod pesokot zameni go so akvaristicka podloga ili humus za cvekje. Humusot e potrebno da go podgotvis. Imame tema pod ime mineralizacija na podloga.
Pozadina ako imas i kamenja slobodno izvadi gi.
Mozes da dodades nekoe drvce(granka ili koren).
Od ripkite ne ti e dobra kombinacijata ajkuli, beta i neonki. Neonkite moze da gi kombiniras so drugi neonki t.e. tetri.
Osvetluvanjeto t.e. neonkite zameni gi so novi.

Offline Wendigo

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: May 2014
 • Location: Kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #2 on: May 18, 2014, 11:49:41 AM »
Fala za sovetite Dimitar  55655. I jas planirav stiroporot da go izvadam a mesto nego da koristam treset za cvekje koj prethodno dobro kje go isperam. A za drvca vo akvariumot mislam deka gi procitav site tekstovi na forumov i sega baram 2 korena od loznica koi kje gi podgotvam kako sto pisuvase vo nekoi statii. Me interesira dali moze da ostavam nekoja karpa vo akvariumot od tie sto gi imam da baram nov kamen od vulkanska lava ili voopsto da nema kamenja vo akvariumot.
Inaku za neonkite neznam so kakvi tocno treba da gi smenam i dali moze da ostanat tie sto gi imam a samo da go pojacam svetloto so nekoja stedliva sijalica ili LED reflektor da pobaram.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #3 on: May 18, 2014, 11:59:08 AM »
Zavisi od vidot na kamenja koi gi imas.
Ako se varovnicki - poarno da gi izvadis - posto tetrite baraat meka voda.
Mozes da odis so vulkanskata lava.
Neonkite ako se koristeni poveke od 9 meseci treba da se zamenat so novi.
Bela neonka za rastenija odgovara 865 ili 965.
Od filips ako mozes da najdes akvarele ili silvania akva star uste poubavo. I rastenijata ke rastat i ti ke uzivas vo boite na ribite.
Nonki pobaraj vo nekoj akva shop ili javi se vo [Login or Register] ili [Login or Register]

Offline Wendigo

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: May 2014
 • Location: Kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #4 on: August 21, 2014, 04:24:02 AM »
Аквариумот е спремен за населување со нови риби па уште една консултација за компатибилноста на рибите и условите:
Водата е од чешма и се циклира 4 дена по што имам додадено оклу 25 литри вода од стабилен аквариум (околу 30%), и истата се филтрира со активен јаглен 2 дена. Светлото е појачано со нови неонки од по 60 цм и 2 ленти LED осветлување од по 50 цм.
Во аквариумот имам 4-5 вулкански камења со различна големина и едно дрво од лозница кое е добро обработено (излупено со нож и челична четка па е варено 7 пати по 2-3 часа со по 1 кг морска сол, а по варењето е пресечувано со ладна вода, а по 5 варење отстојано е 24 часа во раствор од хиперманган). Подлогата од кварцен песок и филтрацијата останува иста.
Планирам да го населам со:
x12 Cardinal neonka
x12 Barbus tetrazona Zeleni
x12 Barbus Titteya Crveni
x5 Muljasi
x2 Ancitrusi
x1 Beta Borec Crven
Од растенија ќе засадам 2-3 коренчиња Bacopa i 4-5 коренчиња criptocorina wendeti 2 коренчиња hydrophilia

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #5 on: August 21, 2014, 07:35:52 AM »
Ne mesaj barbusi i neonki.
Neonkata e mirna riba, dodeka barbusot e golem zakacko i ke gi zakaca neonkite. Mozes da ufrlis mesto neonka treta vrsta na barbus.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #6 on: August 21, 2014, 07:36:01 AM »
;)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #7 on: August 21, 2014, 09:14:03 AM »
имало ситуации каде барбуси можат да се чуваат заедно со неон тетри и серпи... сите барбуси не се толку „пргави“ како што ги знаеме ... еве еден пример дека можат да бидат заедно без никаков проблем, но треба да се погоди бројот (односот) помеѓу неонките и барбусите... подоле има и еден коментар од тој што ги оставил да бидат заедно...   :happy:


Quote
My good tropical fish tank, with proof that if controlled and kept in good numbers jewel cichilids and tiger barbs can live together and with other fish peacefully, normally it is not advised to keep cichilids with bottom feeders nor tiger barbs with other fish but kept in groups of a minimum of 6 they can live together happyily with no problems as they will fight among themselves,

My tank contains; 12 neon tertas, 6 tiger barbs, 6 jewel cichilids (2 males 4 females) , 3 albino bronze corys, 3 bristlenose plecs (1 male 2 female) and 3 little snails :) called geof, greg and natalie.

пс - оваа комбинација на риби мислам дека сеуште не испробана од наши членови на форумов, но ете постојат видео материјали каде овие два вида можат да живеат без никаков проблем.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #8 on: August 21, 2014, 12:24:45 PM »
Dali ima info po 3 ili 6 meseci sto se desilo :)
Se moze da se proba

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 25
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #9 on: August 22, 2014, 12:02:12 PM »
За Titteya-та велат дека бил прилично мирен барбус. Tetrazonite се хулигани :D. Но може да пробаш.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline Дуки Неданов

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Охрид
 • Age: 31
 • Posts: 146
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #10 on: August 23, 2014, 03:21:19 AM »
cuvav edno vreme tetrazona so kardinalki .. i mirni si bea .. shoznam :D Ponekojpat na nekoj barbus si znaeshe da go "fatet negovite" i da se brkat so sve zivo i divo vo akvarium .. ali ke mu pomineshe za nekoj sat .. :) bitno zrtvi nemashe :D
Na zena tajna ne kazuvaj !!
[Login or Register]

Offline Wendigo

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: May 2014
 • Location: Kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #11 on: August 25, 2014, 11:18:14 AM »
Фала за советите на сите шѕо пишаа  55655
Инаку аквариумот го населив со
x16 Cardinal neonka
x12 Kerri Tetra - Palmer
x8 Barbus Titteya Cherry red
x5 Muljasi
x2 Ancitrus
3 дена се во аквариумот и сега за сека се е ОК.
За некое време планирам да додадам 1 beta borec, може уште неколку неонки

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #12 on: August 25, 2014, 11:30:56 AM »
внимателно следија ја ситуацијата од ден во ден и информирај не за оваа комбинација на риби... дали барбусите ќе прават проблеми или не...  :icon_thumright:

недостасува уште некоја слика од аквариумот да видиме како изгледа...  5805

 photgif

Offline Wendigo

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: May 2014
 • Location: Kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #13 on: August 25, 2014, 01:21:31 PM »
Изгледот на аквариумот не е конечен, тревките ќе ги пресадам само да се потфатат и сликите се направени со мобилен


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #14 on: August 25, 2014, 10:01:02 PM »
на прв поглед аквариумот делува добро... со текот на времето ќе добие подобар изглед.
постави ги тревките онака како што е најдобро за нив... имај во предвид дека не е добро за нив почесто да се преместуваат.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #15 on: August 25, 2014, 10:12:17 PM »
Ми се допаѓа.
Еве ти ја првата  560855 од мене

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Prenamena na malawi aq vo aq so mesoviti ribi
« Reply #16 on: August 25, 2014, 10:18:07 PM »
да не заборавам, втората  560855 е од мене...  :embarrass:  :icon_thumright:

Tags:
 

Users Online Users Online (18)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal